Bitmemiş bodrumlardaki panellerin etrafındaki NM kabloları korunmalı mı?


5

Yeni bir devre kurmayı düşünüyorum. Panel bitmemiş bir bodrum katında duvarda. Üç soru:

  1. Yeni NM kablosu panelin içine ve çevresine iniyor mu “fiziksel hasara maruz” (300.4) olarak kabul ediliyor?

  2. Kabloların panelin üstünde mi, altında mı, tarafında mı olduğu veya ne kadar yüksek olduğu önemli mi?

  3. Koruma gerekirse, EMT'ye taban kiriş boşluğuna kadar koymalı mıyım? Pratik olan başka çözümler var mı?

Ben Massachusetts'im, yani NEC 2014 bu değişiklikler için de geçerlidir . Çok kazdıktan sonra, kodda açık bir şey bulamadım. Ancak sadece NEC'in benim neyle kaçabileceğimi değil, aynı zamanda mantıklı ve iyi bir işçilik olduğunu bilmek istiyorum. Keşke rehberlik için zaten orada olanlara bakabilseydim, ama bu gibi görünüyor… en azından yeni işin düzgün şekilde yapılmasını istiyorum.

panel

Aşağıdakilerin 334.15 (C) 'den nasıl yorumlanacağı konusunda emin değilim:

Bitmemiş bir bodrum duvarına monte edilmiş metal olmayan kılıflı bir kablonun, listelenmiş bir boru veya boruya döşenmesine izin verilmelidir veya 300.4'e göre korunmalıdır. Kanal veya boru, kablonun yuvarlanma yoluna girdiği noktada uygun bir yalıtkan burç veya adaptör ile sağlanacaktır.

Bu, eğer bitmemiş bir bodrum katında duvarda NM varsa, o zaman fiziksel hasara maruz kaldığı kabul edilir ve 300.4'te tarif edildiği gibi korunmadıkça, listelenen boruya veya boruya koymanız gerektiği anlamına gelir (hiçbiri Özellikle Massachusetts’teki değişikliklerin 300.4 (D) Veya fiziksel hasara maruz olmayan bir yerde ise korunmasız kalabilir mi (ancak buna karar verilir)?

NEC 2014'teki ilgili makaleler:

300.4 Fiziksel Hasara Karşı Koruma. Fiziksel hasara maruz kaldığında, iletkenler, oluklar ve kablolar korunacaktır. [Ahşap elemanlar olsa da, metal elemanlar çıkarılabilir panellerin arkasında, çerçeveleme elemanlarına ve yıpranmış şeritlere, çatı kaplaması içine veya altına, sığ oluklarda, yalıtımlı bağlantı parçalarında ve geçme yapı derzlerinde geçmeye devam etmeyle ilgili ayrıntılar devam ediyor.]

334.10 İzin Verilen Kullanımlar. Tip NM, Tip NMC ve Tip NMS kablolarının, 334.12'de [ilgili herhangi bir şey içermiyor gibi görünmesi yasaktır] yasaklanan durumlar dışında, aşağıda kullanılmasına izin verilecektir : garajlar ve depo binaları. [...] 

(A) Tip NM. NM kablo tipine aşağıdaki gibi izin verilecektir: (1) Normalde kuru yerlerde hem 334.10 (3) 'de yasaklanan durumlar hariç, normalde kuru yerlerde hem açık hem de gizli işler için [evim 334.10 (1)' in altına düştüğü için] . [...] 

334.15 Açık çalışma. Açıkta yapılan çalışmalarda, 100.11 (A) 'da belirtilmediği sürece, kablo 334.15 (A) ila (C)' de belirtildiği şekilde kurulmalıdır.

(A) Yüzeyi Takip Etmek. Kablo, binanın bitiş yüzeyini veya koşu panellerini yakından takip etmelidir.

(B) Fiziksel Damagayı Koruma. Kablo, gerektiğinde sert metal boru, ara metal boru, elektrik metalik boru, Schedule 80 PVC boru, yeterli -XW ile işaretlenmiş Tip RTRC veya diğer onaylı araçlarla fiziksel hasarlardan korunmalıdır. [...] 

(C) Bitmemiş Bodrum ve Tarama Boşluklarında.Kablonun kirişsiz ve bitmemiş bodrum katlardaki ve sürtünme alanlarındaki açılarda çalıştırılması durumunda, iki AWG veya üç 8 AWG iletkeninden daha küçük olmayan kabloların doğrudan kirişlerin alt kenarlarına sabitlenmesi sağlanmalıdır. Küçük kablolar kirişlerde veya çalışan panolarda deliklerden geçirilmelidir. Bitmemiş bir bodrum duvarına monte edilmiş metal olmayan kılıflı bir kablonun listelenmiş bir boru veya boruya monte edilmesine izin verilmelidir veya 300.4 uyarınca korunmalıdır. Kanal veya boru, kablonun yuvarlanma yoluna girdiği noktada uygun bir yalıtkan burç veya adaptör ile sağlanacaktır. Metalik kılıfsız kablonun kılıfı, boru veya boru içerisinden ve çıkış veya cihaz kutusuna 6 mm'den (1/4 inç) az olmamalıdır. Kablo, kablonun boru veya boruya girdiği noktadan itibaren 300 mm (12 inç) içinde sabitlenmelidir. Metal boru, boru ve metal çıkış kutuları, 250.86 ve 250.148 hükümlerine uygun bir ekipman topraklama konektörüne bağlanacaktır.


1
Benim bölgemde sadece bitmiş bir alanda korunmalıdır. Müfettişlere gidiyorum (NEC 2011'i kullanan ...) bir şeyler istiyor. Yine de başka yorumlar olduğundan eminim.
DMoore

1
Yani bitmemiş bir alanda hiç korunmanız beklenmiyor mu? İşim denetlenmeyecek, bu yüzden gidecek bir denetçinin yorumuna sahip değilim.
Vebjorn Ljosa

NM kablosu hem bitmiş hem de bitmemiş yerlerde bir duvarda korunmalıdır. Bununla birlikte, kabloların kontrplağa bağlandığından, bir boşluk olduğunu düşünüyorum. Bunu kapsayan kod bölümünden tam olarak emin değilim, ancak bu oldukça yaygın bir uygulamadır.
Tester101

Bunun yerel yasalara bağlı olduğundan eminim ama genellikle, maruz kalan Romex'i bitmemiş (açık çerçeveleme) alanlarda bırakmakta sorun yok. Ayrı bir kayda göre, ABD'de bugünlerde çok fazla taş duvar göremiyorsunuz. Bu oldukça harika. Ev hangi yıl?
amfi

Teşekkürler. Ev 1880'lerden. Massachusetts’te özel bir şey yok. Ve bir mezar taşı temeli için harika bir şey yok: dağınık ve sızdıran .
Vebjorn Ljosa,

Yanıtlar:


1

Bu kesinlikle yerel müfettişleri ile ilgili bir yorum meselesi. 110.26'daki yönergeleri izleyerek resimdeki kurulumu iyileştirebilirler, paneldeki çalışma alanı içindeki telin hasar görmemesine izin verebilirler ancak su hattı 110.26'da açıklanan çalışma alanının dışında olacak şekilde yönlendirilmelidir. tel 334.30'a kadar desteklenmelidir.


0

Ne yapardım ve şaka yapmıyorum, şu anda evler inşa ediyorlar ve satın almakla ilgileniyormuş gibi davranarak bazı örneklere baktıklarını iddia eden, yakınlarda büyük bir konut gelişimi bulacağım. Umarım elektrik hizmetleri bodrum katındadır ve bitmemişlerdir. Kablo haznesi aşağıda bulunan her şey için nasıl monte edildiğini inceleyin; En çok bakacağınız şey bir fırfırsız kurulum, onaylanması için yeterli, daha az ve daha fazla değil.


2
Bunu yaparsan kılık değiştiririm.
DMoore

Bu akıllıca bir fikir.
Vebjorn Ljosa
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.