Elektrikli el aletleri kullanırken ellerimi nasıl koruyabilirim?


12

Birçok DIY projesinde, elleri keskin parça kenarları ile kesmeye karşı korumak için güçlü bir ihtiyaç var. Eldivenler doğal bir çözüm gibi görünüyor.

Ancak son zamanlarda bir tezgah üstü ve eldiven takıyordum ve tezgah yüzeyinde bir delik açmam gerekiyordu. Elimi matkap ucuna çok yakın tuttum, bu yüzden matkap ucundaki matkabı bir şekilde eldiveni yakalayıp kendi üzerine sarmaya başladım. Şanslıydım - matkap oldukça zayıf bir motora sahipti ve yüksek torka yakın herhangi bir şey elde edemeyecek şekilde ayarlandı, bu yüzden hepsi dağılmış bir eldivendi, ama bu kolayca kırılabilir bir parmak ya da iki olabilirdi. O anda elimde eldiven olmasaydı, hiç bir şey olmazdı, en hafif bir parmağı kaşıyabilirdim.

Bu nedenle, eldiven giymek, elektrikli el aletlerini kullanırken yaralanma riskini büyük ölçüde artırıyor gibi görünüyor. Bu nasıl ele alınır? Elektrikli el aletleri kullanırken eller nasıl korunur?


Çok şanslı. Eldivenleri matkap basınında yakalandığında bir mühendisin parmağını kaybettim. Bu temkinli bir hikaye.
Evil Elf

Yanıtlar:


4

Bir tuğla duvara yakın bir delik açarken çok şey yapıyorum, bu yüzden ellerimi kaba tuğlaların üzerine lütfetmek istemediğim için sıkı sabitleme eldivenleri kullandım.

Ağır eldivenler kullanmamıştım, çünkü tatbikat üzerindeki kontrolümü azaltacaktı, böylece daha fazla risk alabilecektim.

bir güçlü elektrikli matkap genellikle bir nedenden dolayı iki el tutma pozisyonu vardır sadece size daha fazla kontrol vermek için değil, aynı zamanda matkabın gövdesini iki elinizle tutuyorsanız, matkap ucuna yakın bir eliniz olamaz. (Tatbikatı başlatmak için basılması gereken iki anahtarın olmaması da utanç vericidir)


iki anahtar Tam olarak neden güç kağıt kesme makası bu kuruluma sahip. 1000 sayfadan tam olarak geçebiliyorsa, aynısını ekler için de yapabilir. Güvenlik genellikle elektrikli el aletleri ile durum farkındalığı bir durumdur. Kendini çalışma alanına sokma.
Fiasco Labs

27

Birçok elektrikli el aleti kullanırken eldiven giymek korkunç bir fikir olabilir. Aslında, tarif ettiğiniz nedenlerden dolayı oldukça tehlikeli olabilir, ancak kevlar eldivenler bir motorlu testereyle çalışırken iyi bir fikir olabilir. Keskin keskilerle çalışıyorsanız, hatta iyi bir fikir olabilir. Buna rağmen, iyi ve güvenli uygulamalar kullanmaya başlamanın çok daha mantıklı olduğunu söyleyebilirim.

Parmaklarınız hareketli bir nesneye çok yaklaşıyorsa, YANLIŞ! Parmaklarınızla risk alıyorsanız, güvenli çalışma uygulamalarını öğrenin!

GÜÇ ARAÇLARI İLE ÇALIŞMAKTADAN BİR SIRADA GİBİ KADAR GİDERMEYİN. Eldivenler bunun bir parçası.

Bir problem olması için asla bir bıçağa yeterince yaklaşmayın. Masa testerelerinde bir itme çubuğu veya blok kullanın. Her türlü tutunma çıkışını kullanın. Testere durağı olan bir masa testeresi kullanın.

Bir matkap kullanıyorsanız, parmaklarınız neden matkap ucuna temas ediyor?

Parmaklarınızı ve diğer vücut bölümlerini kontrol edemiyorsanız, belki de satranç sizin için daha iyi bir aktivite olabilir mi? Ev onarım projelerinizi sizler için yapmak için her zaman para ödemeye razı olan insanlar vardır. Veya bu projeleri güvenli bir şekilde yapmayı öğrenin.

Ahşap dükkanıma gittiğimde kısa kollu bir tişört giyiyorum. Eldiven yok. Kullandığım araçların farkındayım. Uygun itme blokları kullanıyorum ve uygun yerlerde çıkışları tutuyorum. Parmaklarım hareketli bir nesneye yaklaştığında, HER ZAMAN nerede olduklarını tam olarak bilirim ve durumun kontrolünü tamamen elimde tutarım ya da işi yapmanın farklı bir yolunu bulurum.

Sonunda, yorgunsanız, çalışmayı bırakın. İşi bitirmek için her zaman başka bir gün vardır, ancak yalnızca bir hayatınız vardır, sadece çok fazla parmak, göz vb.


1
daha doğru sözler hiç söylenmedi!
shirlock homes

3
+1: Daha fazla katılamadım. Eldivenler kalp atışlarında döner el aletlerine girerek ellerinizi onlarla birlikte alabilirsiniz. Karışık bir elden ziyade eksik bir cilde sahip olmak her zaman daha iyidir. En iyi bahis, öncelikle elektrikli el aletlerinden korunmak için eldiven kullanmanız gereken durumlardan kaçınmaktır.
Doresoom

6
+1. Eldivenler el aletleri içindir. Elektrikli el aleti kullanıyorsanız, araç elinizde değil, işi yapıyor olmalıdır.
Alex Feinman

10

Şimdiye kadar kullandığım tek eldiven, "mechanix" tipi eldivenlere uyar. Bunlar güçlü bir testere veya matkaptan gerçek bir koruma değildir, ancak keskin kenarlara vb. Yardımcı olurlar.


6

Eldivenler farklı. Yün veya benzeri bir şeyden yapılmış gevşek eldivenler önermem.

Genel olarak eldivenler ve kıyafetler hayatı% 90 oranında kolaylaştırır. Kalan% 10'un çoğu küçük, hassas şeyler üzerinde aşırı hassasiyetle çalışamamak gibi basit sıkıntılardan oluşmaktadır. Yine de mavi ayda bir kez, korkunç yaralanmalara neden olabilirler. Dönen bir aletle uğraşıyorsanız, eldivenleri çıkarmayı düşünün. Akülü matkaplar, matkap tutan kişi olduğunuz sürece neredeyse her zaman iyidir. Eğer bir sürtük, delici pres veya başka büyük perdahlama aparatı ile çalışıyorsanız, eldivenlerinizi kaybedersiniz ve uzun kollu gömlekleri çabucak kaybedersiniz. Eldiveniniz veya gömleğiniz bir tornaya takılırsa, eliniz veya kolunuz çıkacaktır. Giysilerin yakalandığı torna kazaları genellikle ölümle veya kalıcı yaralanmalarla sonuçlanır.


1
Uzun saç ve tornadan bahsetmiyorum bile. Şanslıysanız, sadece bir kafa derisi yamasını kaybedersiniz. Şanssızsa, peki ...
Doresoom

2
çok Bir atölyede çalışırken iyi bir tavsiye, ancak bu, elle tutulan matkaplarla dışarıda çalışırken daha zordur.
Walker

Son sınıfımı aldığım yeni müdür, erkek öğretmenlerin dükkan öğretmenleri de dahil olmak üzere ... ... kravat giymek zorunda kalmasında ısrar etti. Çoğu üstte bir laboratuvar önlüğü vardı, bu yüzden aşağı kalacaktı, ama başıma gelmeyi bekleyen bir kaza gibiydi. (torna tezgahları, matkap presleri, baskı presleri, vb.)
Joe

1
@joe - Güvenli olmayan bir çalışma ortamı oluşturmak için müdürü OSHA'ya getirdiğiniz yer burasıdır. Birkaç ruh temizleyici ceza daha sonra sizi "Gerçek Mümin" e dönüştürür.
Fiasco Labs

4

Ellerinizi korumanın en etkili yolu, her durumda, düşünmektir. Hiçbir koruyucu ekipman aynı seviyede koruma sağlayamaz. Elinizi ve matkabı birbirinizle tam olarak nerede bulduğunuzu göz önünde bulundurarak yakalanan eldivenin örneğinizden kaçınılmalıdır. Bu, ticaret okulunun ilk gününde öğretildiğiniz şeyler veya en azından ne zaman geri döndüğü.

Hata yapmayın, izlerim var, bazıları oldukça ciddi, ne yaptığımı her zaman doğru şekilde düşünmediğimi kanıtlamak için ama beynimizin en iyi korumamız olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Eldivenlerle ilgili olarak, onları kural olarak kullanmıyorum. Yaptıklarıma ve ne işlediğime göre onları giyip giymemeye karar veriyorum. Makinelerin yanında eldivenlere özellikle dikkat ediyorum. Şahsen, risk alma riskini tercih ederim; parmağınızı, elinizi veya kolunuzu koparmaktan. Kevlar eldivenlere gelince, onları her zaman masraflarını haklı çıkarmak için çok kolay kesilmiş buldum. Her gün bana uygun deri donatıcı eldivenleri için iyi bir çift verin.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.