Fırın / merkezi AC üfleyiciler neden bu kadar verimsiz?


8

Home Depot'tan yaklaşık 50 $ 'a 5.000 CFM hava taşıyabilen bir tavan fanı satın alabilirim ve bunu yaparken sadece 50-60 watt kullanır. Buna karşılık, çoğu fırın, çok daha düşük bir CFM aralığında çalışan, ancak enerji verildiğinde 600 watt veya daha fazla kullanan humongo 1/2 veya 3/4 beygir motorları kullanan üfleyicilere sahip gibi görünüyor.

Bu nasıl bir anlam ifade ediyor? Bir fırın veya merkezi AC için neden 1/2 beygir gücü veya daha büyük bir motor gerekliydi, ancak tavan fanı bu kadar küçük, daha verimli bir motorla kaçabilir ve daha fazla hava taşıyabilir? Yoksa CFM tavan fanı, fırın üfleyici CFM ile aynı değil mi? Üfleyicinin havayı kanalın içinden itmesi için çok daha yüksek bir devir / dakikaya ihtiyacı var mıdır, bu yüzden üfleyici CFM'si "tedarik edilen" değerinden çok "verilmiş" bir değer gibi mi?

Bu canavarları daha verimli versiyonlarla değiştirmek mümkün müdür? Böyle şeyler var mı?

Yanıtlar:


9

Tamam, bence sebebini anladım ve bu süreçte HVAC hakkında çok şey öğrendim.

Cevap, bir tavan fanının havayı temelde sıfır "statik basınçta" hareket ettirmesidir. HVAC bağlamındaki statik basınç, havanın hareket etmesi gereken direnç miktarı anlamına gelir. Serbest bir ortamda, bu sıfır veya ona yakın, ancak sıkı bir şekilde kısıtlanmış bir kanal sistemi sisteminde, çok daha yüksek olacaktır. Bir tavan fanı, böyle ve böyle CFM'lerde ... ancak sıfır statik basınçta derecelendirilmiştir. Bunu size söylemiyorlar çünkü açıktır; muhtemelen tavan fanınızı dört metrelik bir silindirik kanalın ağzına monte etmiyorsunuzdur. Herhangi bir fan için statik basınca karşı CFM eğrisi bulursanız, muhtemelen dik bir şekilde düşecektir. Ancak elbette bunun bir nedeni olmayacaktır çünkü bir tavan vantilatörünün bütün noktası havayı bir kanaldan itmek değil, açık bir odada dolaşmaktır,

Bu, çoğu kanalın korkunç bir şekilde yapılması gerçeğiyle birleşir, bu nedenle fırın üreticileri, ünitenin havaya maruz kalmamasını (zayıf çalışmasına veya hatta erken ölmesine neden olmak) sağlamak için üfleyiciyi büyütmenin yanında yanarlar veya yaşam ortamına gerekli ısıyı sağlamak. Bunların her ikisi de insanların fırını suçlamasını ve fırın şirketinin kötü görünmesini sağlayacaktır.

Yani kısa cevap, bir HVAC sisteminde güçlü bir üfleyici kullanmanız gerektiğidir, çünkü kanallar emer. Kanalsız bir ünite / sistem muhtemelen çok daha az güçlü bir üfleyiciyle kurtulabilir, çünkü neredeyse çok çalışmak zorunda kalmazdı.


Evet. Hemen hemen bu kadar. Kanallardaki direnç, üstesinden gelmek için güç gerektiren basınç farkına neden olur. Çok büyük kanallar daha fazla verimliliğe izin verir, ancak bu ön maliyet ve tasarım kısıtlamasını kim ödemek ister? Ayrıca, yüksek basınç farkına sahip olmak ve kayıtlarda en yüksek akış direncine sahip olmak, kanalın ne kadar kötü tasarlandığına / kurulduğuna bakılmaksızın her odanın CFM'den adil bir şekilde pay almasını garanti eder.
Paul

Evet. Gerçekten tüm HVAC alanı şu anda tam bir karmaşa gibi görünüyor.
iLikeDirt

2
Havanın, hava akışına karşı direnç yaratan hava kontrol ünitesindeki ve filtredeki bobinlerden de geçmesi gerekir.
OrganicLawnDIY

3
İşte evde deneyebileceğiniz bir deney ... Dudaklarınızı bir araya getirin ve üfleyin. Oldukça kolay, değil mi? Şimdi, bir bahçe hortumunun ucuna dudaklarınızı koyun ve üfleyin. Artık o kadar kolay değil, değil mi?
Tester101

4

Fırın fanı 3/4 veya daha fazla beygir gücü olarak sırf, yok değil aslında bu güç seviyesinde çalışıyor anlamına gelir.

Bunu açıklığa kavuşturmak için, uç noktayı tam hızda dönen (bağlı olmayan bir şaft) elektrik motoruyla düşünün: neredeyse hiç güç kullanmaz: derecelendirme plakası 700 VA diyor olsa bile, belki de 3 watt kadar az .

Ayrıca, fanın çalıştırılması gerçekten 3/4 beygir gücüne ihtiyaç duysaydı (gerçekten büyük bir sistemde olduğu gibi), motorun beklediğimizden daha kısa sürede - belki bir yıldan az bir sürede - tam güçte çalışmaması gerekir. Fan motoru güvenilirlik, sessiz çalışma ve değişkenliği sağlamak için abartılır (rüzgar bir pencereden kanallı bir odaya üflendiğinde ve daha fazla geri basınç oluşturduğunda olduğu gibi).


Harika bir nokta. Ama sonra tekrar, aynı şekilde, tavan fanı motorları için aynı şeyi söyleyebilirsiniz.
iLikeDirt

0

Temel cevap: Bir tavan fanı temel olarak içinde taşınan sıvının hava olduğu eksenel bir pompadır. Üfleyici santrifüjlü bir hava pompasıdır. Akıma karşı direnç olmadığında eksenel son derece verimlidir. Akıma karşı direnç olduğunda, bir eksenel çok az hareket eder ya da hiç havasız kalır ve bir santrifüj gerekir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.