Ethernet kablosunu çalıştırmak için herhangi bir kod var mı (tavan aralarından)?


13

Bitmemiş bir çatı katımız var - her yerde yalıtım, yanlış yerde adım adım ve tavandan düşme türü.

Tavan arası Ethernet kablosunu çalıştırmak istiyorum. Romex için biliyorum, tel kirişlere zımba, dikey çalışırken delikler delmek zorunda kalacaktı. Ancak, Ethernet ile aynı şeyi yapmam gerektiğini belirten hiçbir şey bulamıyorum. Aslında, çevrimiçi okuduğum şeylerin çoğu, Ethernet için temel kural olmadığını ima ediyor!

Bu yüzden emin olmak istiyorum:

  • Ethernet'i kirişlerin yan tarafına zımbalamam gerekir mi? Dikey çalışırken delikler açılsın mı? Kabloyu kirişlerin üst kısmına yerleştirebilir miyim?
  • Boruyu kullanmaya karar verirsem (gelecekteki prova için) kurallar değişir mi?
  • Kabloyu bitmiş bir bodrum katının asma tavanından geçirecek olsaydım, kurallar değişir mi?

2
Şahsen, kategori 5/6 ve koaksiyel NM kabloyu çalıştırdığım şekilde çalıştırıyorum. Bunun dışında kutulara kavşak koymam. Aynı koruma, aynı destek.
Tester101

Yanıtlar:


13

Ulusal Elektrik Kanunu 2014

Bölüm 8 İletişim Sistemleri

Madde 800 İletişim Devreleri

I. Genel

Mekanik İşlerin Yürütülmesi. İletişim devreleri ve ekipmanları düzgün ve ustaca bir şekilde kurulmalıdır. Tavan ve yan duvarların yüzeyine maruz kalan kablolar, bina yapısı tarafından kablo normal bina kullanımından zarar görmeyecek şekilde desteklenecektir. Bu tür kablolar, kabloya zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış ve takılmış kayışlar, zımbalar, kablo bağları, askılar veya benzer bağlantı parçaları dahil olmak üzere donanım ile sabitlenecektir. Tesis ayrıca 300.4 (D) ve 300.11'e de uygun olacaktır.

Bölüm 3 Kablolama Yöntemleri ve Malzemeleri

Madde 300 Kablolama Yöntemleri

I. Genel Gereksinimler

300.4 Fiziksel Hasara Karşı Koruma.

(D) Çerçeveleme Elemanları ve Pas Şeritlerine Paralel Kablolar ve Kablo Kanalları. Kirişler, kirişler veya saplamalar gibi çerçeve elemanlarına paralel bir kablo veya oluk tipi kablolama yönteminin veya kiriş şeritlerine paralel olarak monte edildiği hem açıkta hem de gizli yerlerde kablo veya oluk monte edilmeli ve desteklenmelidir. böylece kablonun veya kanalın en yakın dış yüzeyi, çerçeveleme elemanının veya çivilerin veya vidaların nüfuz edebileceği paslanma şeritlerinin en yakın kenarından 32 mm'den (11⁄4 inç) daha az olmayacaktır. Bu mesafenin sağlanamadığı durumlarda, kablo veya kanal, çelik plaka, manşon veya en az 1,6 mm (1⁄16 inç) kalınlığında eşdeğer çiviler veya vidalar tarafından delinmeye karşı korunmalıdır.

300.11 Güvenlik ve Destek.
Tam metin için lütfen NEC'ye bakın

Temel olarak, kabloları diğer kablolara benzer şekilde korumak ve desteklemek isteyeceksiniz. Merakla, kod Ahşap Üyelerden 300.4 (A) Kablo ve Kanallardan bahsetmedi . . Yine de, ahşap kablolar üzerinden iletişim kabloları döşemek zorunda kalsaydım hala bu bölümü takip ederdim.

Kabloyu kablo kanalından geçirirseniz, koruma ve destek kodunu izlemeniz gerekir (doldurma gereksinimlerinin 800.110 (B) uyarınca karşılanması gerekmez.

Bir asma tavandan geçerseniz, kablo için destek telleri takmanız veya onaylanmış başka bir şekilde desteklemeniz gerekir. Kabloyu tavan ızgarasını veya destek kablolarını kullanarak destekleyemezsiniz.

İşte Mike Holt'un 800. Maddesini açıklayan harika bir belge (resimlerle).
800. Maddeye Giriş - İletişim Devreleri (PDF)


Teşekkürler! Başka bir hızlı soru: Her zaman bunlar gibi destek görüyorum . Bunların "kablo bağları, askılar veya benzeri bağlantı parçaları" altına girdiğini düşünüyorum . Resimde bodrum duvarının üst kenarı boyunca ilerlediklerini fark ettim. Kirişleri delmek zorunda kalmamak için bu kabul edilebilir bir çözüm müdür?
BlueRaja - Danny Pflughoeft

Evet, kirişin takip edilmesi, deliklerin oluşmasını önlemek için bitmemiş alanlarda yaygın bir tekniktir. Bununla birlikte, alanı bitirirseniz kabloları hareket ettirmeniz gerekebileceğini unutmayın.
Tester101

@ BlueRaja-DannyPflughoeft "bunlar" bağlantısı kopmuş gibi görünüyor - düzenleme veya göstermek için yeni bir bağlantı koymak için herhangi bir şans?
Doktor J

3

Kabloların hasardan ve "işçilik" kurulumundan yeterli şekilde korunmasına ilişkin kurallar, diğer tüm elektrik tesisatlarında olduğu gibi düşük voltajlı (Sınıf 2) kablolar için geçerlidir.

Evet, kabloyu çerçeveye iyi bağlamanız gerekir ve bir asma tavana dayanamaz.

Boru gerekli değildir, ancak alçak gerilim kablolaması için hem koruma hem de destek görevi görebilir. Bunun için genellikle "Şirin tüp" veya metal olmayan esnek kablo kullanılır. Düşük voltaj kablolaması içerdiğini belirtmek için turuncu renkte bile mevcuttur.

Genel olarak kurallar benzerdir, ancak daha rahattır. Özellikle alçak gerilim kablolarının havaya açık bağlantıları vardır (kutuda değil).


Turuncu Şirin Tüp Elektriksel Metalik Boru (ENT) tipik olarak OM1 ve OM2 çok modlu lifi (MMF) korumak için kullanıldı. Aqua smurf tube OM3 / OM4 lazerle optimize edilmiş MMF'yi önerir ve sarı renkli smurf tüpü, tek modlu fiberin (SMF) kapalı olduğunu ima eder. Gerçekte, ENT'yi feng shui dekor estetiğinize uyacak bir gökkuşağı renginde alabilirsiniz. Yangın kodları izin veriyorsa, EMT'yi bükmek veya Flex kullanmak yerine ENT'yi kullanarak kablo kurulumlarını pürüzsüz hale getirmek için kaba (kuru duvar kurulmadan önce) sırasında AV ve IT kablolarını yönlendirin.
Jules Bartow
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.