Üç fazlı 240 V ile standart ev tipi 240 V arasındaki fark nedir?


10

Ev 240 ve 3 faz 240 arasındaki farkı anlamıyorum. Ev 240 sadece iki 120 faz değil, 240V iki faz yapıyor mu? Eğer öyleyse, üç faz sadece 360v olmaz mı? Peki, 240 ve 480v üç faz nasıl olur? Her iletken tam gerilimi taşıyor mu?

Yanıtlar:


12

Giriş Faz Açısı ve gerekli transformatör sayısı. Yüksek Delta için transformatör tipi.

Aşağıdaki tüm voltajlar Tepe değil RMS Ortalaması olarak ifade edilir ...

Split-Phase'den Konut veya "Ev" Gücü olarak bahsetmek gerçekten zor. Çok ağır motorlu ekipman çalıştırmadığınız işlerde kullanılır. 240VAC Split Phase, çıkış için orta çıkış, 240V dış terminaller boyunca tek bir faz ve 180 derece aralıklı iki 120V bacak ile tek fazlı bir giriş trafosundan üretilir. Centertap 0V potansiyelinde etkili bir topraktır (Nötr) ve her bacak 240V tam voltaj için sırasıyla + 120VAC ve -120VAC'dir.

Dalga formunu bir osiloskopta görüntülerseniz, 240VAC RMS'de Hat 1 ve Hat 2 (aşağıda) arasında ölçüm yaparken tek bir sinüs dalgası (tek faz) göreceksiniz. Hat 1 ve Nötr arasındaki ölçüm 120VAC RMS'de tek bir sinüs dalgası gösterecektir, Hat 2 ve Nötr arasındaki ölçüm 120VAC RMS'de L1-Nötr dalgaya (180 derece faz kayması) eşit ve zıt tek bir sinüs dalgası gösterecektir.

resim açıklamasını buraya girin

Üç Faz, 120 Derece aralıklı fazlarla üç ayrı devreye sahiptir. Her faz için bir tane olmak üzere üç ayrı transformatöre ihtiyacınız vardır. Her birindeki primer tek bir fazla beslenir ve 208 (Y) veya 240 (Delta) VAC üzerinde tek bir fazın bir çıktısını üretir. Devrenin Wye veya Delta olmasına bağlı olarak, birden fazla voltajınız olabilir. Her faz çifti tam gerilimi taşır. Nötrlü Wye'de, faz ve Nötr arasındaki voltaj, her faz ayağı arasındaki voltajın beşte üçünden (3'ün kare kökünün üçte biri) daha az olacaktır. Delta'da, nötr olmadan sadece her fazı kullanabilirsiniz.

Hat terminallerinin her birine bir osiloskop bağlarsak, aşağıdaki dalga formunu, üç bağımsız güç yolunu, üç fazlı bir motora uygulandığında, 3 fazlı motorları kendi kendine yapan döner bir vorteks manyetik alan sağlayan 120 derece faz kayması görürüz. bir başlangıç ​​kondansatörüne gerek kalmadan çalıştırma, sargıyı başlatma veya motorun eğrilmesini başlatmak için dönme kuvveti sağlamak için bir faz kaydırmalı sargıda başka bir klud yöntemi.

resim açıklamasını buraya girin

Wye ve Delta tipik olarak faz başına bir Kutup Domuzuna (üç transformatör) sahiptir. Wye 480VAC sisteminde, her faz ile Nötr arasındaki voltaj 277VAC'dir. Her bir transformatör setinin bağlantı şemasını türetmek için nasıl bağlandığını göstermek için aşağıdaki transformatör ikincil elektrik şemaları. Tek fazlı bir motoru tek fazlı akım için L1-L2, L2-L3 veya L3-L1 üzerine bağlayabilirsiniz (fazlar arasında yükleme için gerekli denge) veya üç fazlı bir motorun uygun terminallerine L1-L2-L3 uygulayabilirsiniz.

resim açıklamasını buraya girin

ABD güç şebekesinde, birden fazla gerilime izin veren High-Leg Delta trafo devresi de kullanılır. Her Bacak arasındaki voltaj 240VAC, Merkez Tap ve yüksek bacak arasındaki voltaj 208VAC Tek Faz verir ve her alçak bacak ve orta kademe arasındaki voltaj esas olarak her bir bacaktan Nötr (konut güç kademesi - 120) ile Split Faz devresidir. ). Yüksek Ayaklı Delta gücü yalnızca 120/208/240'da mevcuttur ve nispeten basitliği ve gelişmiş yük dengelemesi için Wye devreleri tercih edildiğinden artık kullanılmaz

resim açıklamasını buraya girin


0

Yaşadığınız yere bağlı olarak, evet genellikle öyle. ABD bu açıdan garip bir ülke. L1 ila N 240Vrms faz, voltaj L1 ila L2 415Vrms (veya L3) hat voltajıdır, bu nedenle amper ve iletken mm² daha küçük, daha hafif ve daha ucuzdur. Tek fazlı faz voltajı kullanır, 2 fazlı hat voltajı kullanır, bölünmüş faz 2 hat kullanır, nötr ve genellikle üçüncü bir fazı simüle etmek için bir kondansatör (bu bir motor kablolama yöntemidir) 3ø'dan fazla kullanmak mümkündür, düşünmek en kolay piston ve faz çubukları gibi fazların bir motorun krank miline takılması. Ne kadar çok var, o kadar düzgün döner. Daha fazla voltaj / güç, daha fazla tork

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.