Merkezi klima ünitemde ne tür düzenli bakım yapmalıyım?


9

Beş yıl önce evimi satın aldığımdan beri merkezi klima sistemimde herhangi bir bakım yapmadım. Her şey yolunda gibi görünüyor ama düzenli olarak yapmam gereken bir tür bakım var mı?

Yanıtlar:


5

Her iki yılda bir, soğutma sıvısı seviyelerini kontrol etmek ve herhangi bir mekanik kusur olup olmadığını kontrol etmek için profesyonel bir şirket çağırıyorum, çünkü bunu tek başına yapacak tüm donanıma sahip değilim.

Bunun dışında sadece bölgeyi enkazdan ve üniteye zarar verebilecek herhangi bir şeyden uzak tutmaya çalışıyorum. Benim durumumda yan tarafta bir ağaç var ve geri kırptığım ünitenin üzerine birkaç dal asılıyor, bir dalın düşmesini ve üniteden mızraklanmasını istemiyorum.


Ah, bu yüzden birine düzenli olarak bakmasını sağlamalıyım. Bu sadece bir HVAC kişisi mi?
Jeff Widmer

@ Jeff Yep, dediğim yerel bir şirketim var. Genellikle düşündüğüm kadar soğuk hissetmiyorsa veya ünite komik geliyorsa bunu yaparım. Genellikle yılda sadece bir kez. Aynı şeyi kış başlamadan da fırım için yapıyorum (aynı şirket).

1
Bazı şirketler yaz aylarının başlarında hizmet indirimi sunmaktadır. Bu "yaza hazır olun" pazarlama kampanyalarından biri.

3

Çoğu yerel HVAC servis şirketi, yılda bir kez (bir ısı pompası için yılda iki kez) dışarı çıktıkları, sistemdeki her şeyi kontrol edin (iç ve dış), bobinleri temizleyin, hava filtrelerini değiştirin vb. Sistemdeki çeşitli elektrikli bileşenlerin voltajını ve direncini ölçecek ve ayrıca herhangi bir patlamanın olup olmadığını görmek için bobinlerin sıcaklığını ölçeceklerdir.

Bir hizmet sözleşmeniz varsa, dış ünitenin çim / yapraklar / ne olursa olsun fazla büyümüş olmadığından emin olmak dışında bakım için yapmanız gereken başka bir şey yoktur.

Buralarda, bir ısı pompası için servis sözleşmesi (yılda 2 ziyaret) yılda 150-200 $ arası çalışıyor. Sadece bir klima ünitesi için 100 $ 'ın altında olduğunu düşünüyorum, çünkü hem ısıtma hem de soğutma ile ilgilenmek zorunda değiller.

Ayrıca her yıl değiştirilmesi gereken bir nem pedi ile HVAC sistemine yerleştirilmiş bir nemlendiricim var. Nem pedinin değiştirilmesi servis sözleşmem (hava filtresinin yanı sıra) kapsamında yer alır.

Buradaki HVAC şirketlerinin çoğu, onlarla bir sözleşmeniz varsa size onarımlarda küçük bir indirim verecektir (size bir "Tercih Edilen Müşteri" deyin).


1

Filtreleri veya Elektronik hava temizleyiciyi kontrol edin / temizleyin / değiştirin, üfleyici motor tekerleğini temizlik ve hizalama açısından kontrol edin, kapasitörlerin kapasitansını kontrol edin, buhar bobini temizliğini ve ısı aktarma yeteneğini (delta tees) kontrol edin, filtre kurutucuları giriş çıkış sıcaklıklarını kontrol edin, 3 derecenin üzerindeki herhangi bir şey bir kısıtlama / nem, kondenser bobini temizliği ve ısıyı transfer etme yeteneği. 10 derece delta tee kabul edilebilir. Kontaklar arasındaki çift kapasitörü ve kontaktör voltaj düşüşünü inceleyin. 1 volt'u aşan voltajlar, kontaktörün değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir (MFG önerilerine göre). Genellikle yıllık bakım yapılmaması üreticilerin garantilerini veya işçilik garantilerini de geçersiz kılar. Soğutucu seviyelerinin kontrol edilmesiyle ilgili iki düşünce okulu, oluşan bir sızıntı olup olmadığını kontrol etmek için yıllık olarak kontrol edilmelidir. çünkü her gösterdiğinizde şarjı sistemden çıkarıyorsunuz. Yeni düşük kayıplı hortumlar ve küresel vana hortumları ile soğutucu kaybı minimumda tutulur, böylece daha az endişe duyar. Sonra bir yıl önce bir sistem koyarsanız ve sadece temel kontrol yapıyorsanız, dahil olmak gerekli değildir. İyi bir teknoloji, sistemin AHU bakımını gerçekleştirirken yapılan 15 dakika boyunca çalışmasına izin verdikten sonra, iç üniteyi kontrol ederken aldıkları sıcaklık değerlerine göre ne zaman ölçüm yapması gerektiğini bilecektir.


0

Bildiğim kadarıyla, performansta büyük bir bozulma varsa, soğutma suyu seviyeleri kontrol edilir.
Cihazınızın el kitabı, her yıl neleri temizlemeniz gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi verir.
Split tip A / C cihazım, düzenli bakım ile ne zaman temasa geçilmesi gerektiğini (kılavuzda açıklandığı gibi) size bildiren LED'lere sahiptir.


0

Evet, AC ünitenizde bakım yapmalısınız, ancak yılda bir kez değil.

Hava filtrelerini temiz tutun ve üst hava kontrol ünitesini açmayı ve iç bobinleri temizlemeyi düşünerek hava filtrelerini temiz tutmakta gevşekseniz. Çözülmüş toz ve kiri kıracak çözücüler üzerine sprey vardır. Sağduyunuzu kullanın, önce dış devre kesiciyi kapatın. Ayrıca iç hava kontrol ünitesindeki devre kesiciyi de kapatın.

Oradayken, bir kova su al. Suyu dikkatlice içine dökerek kabınızın sızdırmadığından veya damlamadığından emin olun. Dahili bir tava vardır, bu nedenle harici tava çok sık test edilmez; ancak, dış kabın bir şekilde başarısız olduğu, ancak iç kabın boşaltma hattı tıkandıktan sonra keşfettiğiniz birçok durum vardır.

Dış ünite için, zaman zaman bobinleri temizlemek istersiniz. Bağlantıyı kesin ve çekin. Üzerinde çalışırken dış ünitenin açılmasını önleyecektir. Evinizin AC devre kesicisini zaten kapattığınız için bu ikincil bir güvenlik önlemidir. Daha sonra, yüzgeçleri içeriden dışarıya su püskürtmek için bir bahçe hortumu kullanabilirsiniz. Net bir su akışı elde edemiyorsanız, fan / tel örgü korumasını da çıkarmanız gerekebilir.

Tipik olarak soğutma suyumu kontrol ettirmekle uğraşmıyorum. Kaybolmaz veya yıpranmaz, sızar. Sızıntı varsa, iç bobin donarak yeterince yakında öğreneceksiniz. İç bobinin donmasının başka nedenleri olabilir, ancak yeterli hava akışınız varsa (açık hava delikleri ve tıkanmamış filtreler) ve kompresörünüzün dahili fanı açmadan açılmasına neden olan elektriksel bir sorun olmadığını doğrulayın, o zaman düşük soğutma sıvısı sorununuz var. Bu durumda, uygun bir tamirci almanız ve sızıntıyı bulup düzeltene kadar soğutucuyu doldurmasına izin vermemeniz gerekir. Aksi halde yapmasına izin vermek cazip gelebilir, ancak düşündüğünüzden daha kısa bir süre sonra tekrar ödeyeceksiniz.


0

En önemli şey, hem iç hem de dış mekanlarda hava akışıdır. Yüksek verimli filtreler, yüzlerce evde Honeywell Enalysis sistemini kullanarak öğrendiğim yaklaşık 1 ton soğutma miktarını azalttığından, hava filtresinin temiz olması ve AC modunda verimliliğin çok yüksek olmaması gerekir. Isı mevsimi, yüksek verimli bir hava filtresine daha iyi dayanabilir. Kalıntıları ac ​​ünitesinden uzak tutun ve HVAC parça evlerinde ve cihaz parça mağazalarında bulunan bobin temizleyici ile kimyasal olarak temizleyin, bobinleri sıyırır ve yeni performans sağlar. soğutucu akışkan teorik olarak hiçbir zaman ilave edilmemelidir, eğer öyleyse bir kaçak varsa. ünitedeki elektrik bağlantısının içindeki zaman geciktirme sigortalarını her 2 yılda bir değiştirin.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.