Evimdeki bir şey ailemi hasta ediyor. Ne olduğunu nasıl belirleyebilirim?


12

Eşim ve ben iki ay önce yeni bir kiralık eve taşındık. Küçük köpeğimiz, eşim ve ben hepimiz baş ağrısı, burun akıntısı, sürekli tıkanıklık, sinüslerde, boyun ve boğazda soğuk gibi şişlik, genel soğuk algınlığı semptomları ve alerji (köpek hapşırma gibi) gibi semptomlar yaşamaya başladık dahil); Köpek çok garip ve sürekli kaygı, iştahsızlık ve düzensiz bir banyo ve beslenme programı sergilemişti (hepsi daha önce çok önceden tahmin edilebilirdi). Üçümüz de son derece düzensiz ve düşük kaliteli uyku yaşadık.

Bir haftalık tatil için ayrılana kadar evin suçlu olduğunu düşünmemiştik. Köpek ailemle birlikte kaldı; tüm sorunlarımız, evden uzak durmanın üçüncü günü tarafından hafifletildi ve tüm sorunlarımız eve geri döndükten sonraki iki gün içinde geri döndü. Evden ya da içindeki bir şeyden şüphelenmemize sebep olan budur. Bir süredir evimizden uzakta olduğumuz zaman dışında, hasta olmak ya da hastalık semptomlarını yaklaşık iki katı ay boyunca yaşamak. Eşim ve ben çok düzensiz hastalanıyoruz (karım, örneğin, bu şehirde yaşadığı son altı yılda sadece iki kez) ve hiçbirimiz mevsimsel ya da başka bir şekilde alerjimiz yok.

Söylemeye gerek yok, oldukça sinir bozucu ve endişe verici.

Bu sorunlara neden olan evin ne anlama geldiğini bilmiyorum, ancak mülk yönetim şirketimle birlikte tamir etmek için veya kira sözleşmemizden çıkış yapmak ve yeni bir yer bulmak için çalışmak istiyorum. Sorunu nasıl belirlerim? Genel bir ev müfettişi aradım ve onların tek önerisi kalıp ve termit müfettişi oldu. Küf değilse, başka hangi olasılıklar vardır ve sağlık sorunlarımızın nedenini teşhis etmek için aramam gereken belirli bir denetmen veya muayene türü var mı?


5
Bu konuda doktorunuzla da konuşmak isteyebilirsiniz, bazı toksinler kan / idrar testlerinde ortaya çıkabilir (kurşun ve diğer metaller).
Steven,

2
Home Depot ve benzerlerinden kullanıma hazır kalıp ve su test kitlerini alabilirsiniz. Radon test cihazını da alabilirsin (Radon mevcut sistemlerinize neden olmasa da).
DA01,

9
Bu evde herhangi bir met yemek yapılıp yapılmadığını görmek için polis raporlarını kontrol edin.
Fiasco Labs

Yanıtlar:


13

Duruma katkıda bulunabilecek birkaç faktör olabilir. Hava kalitesi sorunu gibi geliyor. Buna havadaki küf sporları, kötü boya veya zemin yapıştırıcılar (VOC) vb. Kimyasal kirlenme, arızalı bir ısıtma veya klima ünitesinden kaynaklanan CO veya dışardan içeri girme neden olabilir. Bazı müşterilerle bu sorunu çözmek zorunda kaldım geçmişte. Yerel bir çevre test laboratuarından bir hava kalitesi testi yaptık. Senin durumunda, önce mülkün yönetimine danışırdım. Durumu açıklayın, konuşmalarınızı yazılı olarak onaylayın (belge, belge, belge) ve bu hizmeti kabul edip etmeyeceklerini görün. Bir nedenden ötürü olmazlarsa, özel olarak yaptırırdım. Sonuçlara ve azaltma planına bağlı olarak, bu maliyetler ev sahibi tarafından karşılanmalıdır. En düşükte, kiracıyı kırmaya neden olur. Eğer sonuçlar kötüyse ve yönetim sizinle çalışmayacaksa, sonuçları size yardımcı olabileceği ve problemi çözmesi için yönetime ihtiyaç duyacağı için sonuçları yerel kanun uygulayıcı ofisinizle paylaşın. Tahriş edici tipi tanımlandıktan sonra, nedenini bulmak çok daha kolay olacaktır. İyi şanslar.


3

Bir siyah küf musallat kiralık evde yaşayan Geçen yaz geçirmiş olması, ben son derece sen sahip şüpheli kalıp o evde problemi, muhtemelen çok zehirli bir ve gerektiği diğer nedenler içine bakarak önce üzerinde enerji odaklanmak .

Belirtileriniz bir T'ye küf maruziyet belirtileridir. Taşındığımız günden bir gün üşüdüğümün sadece bir tesadüf veya hareket eden stres olduğunu düşünmüştüm. Gerçekten olmadı ve devam eden sağlık sorunları daha da kötüye gitti. Her neyse, eğer istersen siyah küf maruziyetinin belirtileri hakkında çevrimiçi araştırma yapabilirsin, "vay, evet, o belirtiyi hissettiğimin farkında değildim , ama şimdi bahsettiğinden eminim" o..."

İlk olarak, durumunuzu tartışmak için bir avukatla görüşeceğim. İhtiyacın olacak bir şansın var. Kiralamalar yasal belgelerdir. Ve açıkçası, siyah küfün gelişmesi için yeterince uzun süre su sızıntısı sorununu görmezden gelen toprak sahipleri türleri, sorunu gerçekten doğru bir şekilde çözmek istemeyen ve / veya hayır göreceklerini söyleyen sessiz müteahhitleri işe almaya istekli olan türlerdir. Küf kanıtı, bu yüzden ev sahibini mahkemeye götürmek ve / veya kira sözleşmenizi kırmak için iyi bir şansa ihtiyaç var. Temasa geçtiğimiz avukat bize ne tür kanıtlar toplayacağımız ve daha sonra böyle bir durumdan vazgeçmeden önce ücretsiz danışmanlık hizmeti verdi. Yaşadığımız yerde, açıklanmayan kalıp boşaltmak için yasal nedenidir olmadandikkat edin - ancak bu nedenle de sizin bölgenizde de geçerli olduğundan emin olmak için bir avukatla konuşmak isteyebilirsiniz, ancak yasal konular muhtemelen bu sitenin kapsamı dışındadır ;-)

İkincisi, bazı kalıp testleri yapılır. Ev deposunda aldığımız ev test kitinin doğru çalıştığını gördük. Bununla birlikte, kalıp meselesi konusunda mahkemeye gitmeniz gerekiyorsa, profesyonel bir kalıp denetçisinin sizin adınıza kendi testlerini yapması yararlıdır, çünkü mahkemede tarafsız ifadelerini verebilirler, oysa kesinlikle önyargılıdırlar. Yaptığını söylediğin yeri gerçekten test ettiğini kanıtla ya da doğrula. Özellikle, test kitlerinizi suya yakın yerlere, lavabonun altına, banyo zeminlerine, duvarlarda veya yer döşemelerinde lekelenme veya renk bozulmalarına, zeminin yumuşak, ıslak, çarpık vb. Yerlere odaklanacağım. avukat, kiralık bir mülkü test etmek isteyen birini bulma konusunda sorun yaşarsanız saygın bir test şirketine tavsiyede bulunabilir (bununla ilgili sorunlarımız vardı ...). Eğer değilsen

Üçüncü olarak, çık dışarı! Olabildiğince hızlı. Ev sahibinin sorunu çözmesini beklemeyin. Muhtemelen düşündüğünüzden daha derine iner ve düzeltmek istediğinizden daha fazla zaman ve emek harcar.

Bizim durumumuzda duş sızdırıyordu. Ve mutfak lavabosu. Diğer lavabolar ve küvetler geçmişte sızıntı yapmış olabilir ya da olmayabilir, ancak içeri girdiğimizde sızıntı yapmıyorlardı. Zararsız küflerden havaya toksin salgılayan tipe gitmek aylarca süren sürekli su sorunları alır. Bir sorun gördüğümüz ilk işaret, odanın karşısındaki odada ahşap zemin üzerinde lekeler ve sonra yerde ıslak bir nokta oldu. Ve alt mutfak dolapları kaynağını tanımlayamadığım korkunç bir koku vardı. (bu işaretlerin hepsine / hepsine kesinlikle bakın) Ancak her şey çözüldükten sonra ve profesyonel kalıp test cihazımız ortaya çıktı ve hareket eden minibüsünü yüklediğimiz sırada önceki kiracı kapımızın önünde belirdi. HVAC sistemine giriyor, ve ısıtıcıyı ya da klimayı her açtığınızda, evin her tarafına küf sporları esiyorsunuz, ev sahibi onu gizlemek için harekete geçmeden önce duvarların üzerindeki küf üzerine boyandı, vb. Duvarın içine gizlenmiş taraftaki tüm alçı kolunu örten "örümcek ağları". Taşındığımızda, ev sahibinin duvardaki duş vanalarının "hala" sızdırmadığından emin olmak için bir tutuş kesildiği zaman, kesinlikle kaldığını göremedik. Sadece bu değil, iki gün içinde hepimiz yeterince şiddetli maruz kalma semptomları yaşadık. Yaşamak için yeni bir yer bulana kadar hemen bir otelde kalmaya karar verdik. Kalıp aramak için duvarda delikler açmaya karar verirseniz (tavsiye etmiyorum), siz taşınana kadar beklerdim.

Küfün uygun şekilde çıkarılması için, etkilenen tüm çatlakların, yer döşemelerinin, dolapların veya sporları barındırabilecek diğer organik malzemelerin kaldırılması ve ayrıca sızıntı yapan boruların sabitlenmesi vb. Ancak, bunu yapmadan önce, havaya yayılan herhangi bir kalıbın evin geri kalanına üflemek yerine bir fan tarafından üflenmesi için negatif bir basınç sisteminin kurulması gerekir. Ev sahibiniz, işi yapmak için rastgele bir müteahhit kiralamamalı, özellikle kalıp sökme konusunda deneyimli bir kişiyi işe almalı, tercihen bu etkiye sahip sertifikalarla, küfün karıştığı bir şey değildir, bir kısmını bırakmak istemezsiniz. yanlışlıkla sorun ;-)

Ev sahibinizin ev sahibi sigortası küf ve / veya su hasarını kapsıyorsa, tüm sökme ve tamiratın sigorta şirketi tarafından yapılması olasılığı vardır. Ama dürüst olmak gerekirse, ev sahibinin kalıbı temizlemesine yetecek kadar uzun süredir kiraya vermem. Sizi tanımladığınız kadar hasta yapıyorsa, muhtemelen onu yaşanabilirlik noktasına düzeltmek için gereken önemsiz bir tadilat olmayacaktır. Ayrıca, tıbbi olarak, artık küflenmeye karşı hassas olursunuz ve artık küf kalıntısı geçmişi olmayan birinden daha fazla kalıp tarafından rahatsız edileceksiniz.

Eşyalarını dekontamine etmek, taşındıktan sonra bile, tamamen önemsiz bir mesele değildir. Her şeyi bir HEPA vakumu ile vakumlayın. Mümkünse her gün zeminlerinizi temizleyin. Kıyafet, çarşaf vb. Eşyaları tek tek yıkayın. Tüm mutfak eşyalarını sabun ve suyla yıkayın. bitmemiş ahşap mobilyalar, ahşaptaki hiphayı (küf "kökleri") öldürmek veya kaldırmak için EPA kayıtlı bir kalıp-silid kullanılmasını gerektirebilir. Hepsi yastığınızı atın, hepsi yenilerini alın. Bununla dalga geçme. Yıkanabilirken, şişkin iç kısım sporları ve toksinleri barındırabilir ve çamaşır makinesinde her zaman yıkanmazlar ... ve günde 8 saat boyunca yüzünüzü üstüne koyarsınız. Bunu yaşadığın için üzgünüm, sana iyi şanslar diliyorum.


2

Eviniz basınçlı hava kullanıyorsa, fırın filtrenizi düzenli olarak kontrol edip değiştirdiğinizden emin olmalıyım. Orada korku hikayeleri var . Eğer hiç değiştirilmediyse, hiç değiştirilmekten daha kötü. Genellikle kuruştan çıkıyorum ve MERV 9 veya 10 dereceli bir filtre alıyorum ve ( her ay) birkaç ayda bir değiştirmeyi deniyorum , bazıları her ay değiştirilmesini tavsiye etse de, bu aslında fırının / AC'nin ne sıklıkla kullanıldığına bağlı , ancak daha yüksek dereceli filtreler daha fazla parçacığı filtreler , bu nedenle (teoride) daha yüksek bir oranda değiştirilmeleri gerekir.


1
Las Vegas'ta yaşıyorum, bu yüzden fırın düzensiz kullanılıyor. A / C ünitesi için evin içindeki hava filtreleri uygun aralıklarla değiştirilir ve ortalamadan daha iyi filtre seviyeleri elde ederim.
Bryson
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.