NEMA 14-30 240v priz için doğru kablolama nedir?


10

Bir satış evine taşındık, önceki sahiplerin bir Gaz Kurutucu vardı, bir Elektrik var. Çamaşır odasında bir NEMA 14-30 priz takılı. Bizim yeni kurutma makinesi bağladım ve güç alamadım.

Panele gitti ve kesiciyi kontrol etti, 30AMP Çift Kutuplu, her şey kontrol edildi. Voltaj ölçeri kaz ve prizden okuma almadım. Panele gidin ve orada test edin, 120V okur. Bazı okuma yapmak bana 240 V yapmak için hem 120V, hem de sıfır volt emin olun emin olmak için prizden geri kafa ve 120V yapmak için 2 sıcak telleri olması gerektiğini söylüyor. Panele geri dönün, bu sefer kesiciye giden tek bir tel olduğunu ve üstteki 3 tel kadar kalın olmadığını fark ettim, sonra arkaya sıkışmış bir marretli kırmızı ve siyah görüyorum üst kat ile aynı kalınlıkta.

Hmmm garip, kesiciye neyin bağlı olduğunu öğrenip göremeyeceğimi görmek için kesiciyi çevirip yukarı çıkıyorum, ancak gücü olmayan hiçbir şey göremiyorum. Panele geri dönün ve tek kırmızı rengi 30AMP Dual kesiciden çıkardım ve daha kalın Kırmızı'yı üste, Siyah'ı alta bağladım. Kesiciyi tekrar ters çevirin ve gerilimi test edin, her ikisi de 120V değerini okuyun, yukarı geri gidin ve prizi test edin, 240V değerini okuyun.

Kurutma makinesini bağlayın ve viyola gücümüz var!

Yani iki soru gerçekten:

  1. NEMA 14-30 kablo bağlantıları doğru yapılmış mı? Kırmızı / Siyah 30AMP Çift Kutuplu Kırıcıya, Beyaz Nötr'e ve Zemin yere gitti.
  2. Diğer telin nereye gittiğini nasıl öğrenebilirim , yani panelde Kurutucu olarak işaretlenmiş 30AMP Dual'e tek bir bağlantıydı ?

Yanıtlar:


8
  1. Evet, NEMA 14-30 yuvasını doğru bağladınız. Bu priz, her biri 120V olmak üzere iki fazlı bağlantıya sahiptir, ancak farklı fazlarda 240V'luk bir potansiyele neden olur. Bir voltaj test cihazı alırsanız, çıkıştaki iki dikdörtgen yuva arasında 240V ve dikdörtgen ile nötr veya toprak arasında 120V okuduğunu göreceksiniz. Gerilim test cihazınızı kullanarak bunu kontrol edebilirsiniz, ancak doğru yaptığınız gibi geliyor.

  2. Bu telin nereye gittiğini bulmak zor olacak. Görsel olarak veya eleme işlemiyle bulamazsanız, yardımcı olacak en iyi araç bir ton ve prob kiti olacaktır. Ton üretecini gizemli telinize bağlarsınız (canlı olup olmadığını iki kez kontrol ettikten sonra) ve prob bileşenini yanınıza alırsınız. Prob tonlu telin yakınında olduğunda, bir duvarın içinde birkaç inç uzakta olsa bile bip sesi çıkarır.


7

Bahse girerim, önceki sahiplerin gaz kurutucusuna güç sağlamak için kullandığı standart bir 15- veya 20 amperlik bir priz vardır, bu da sizin düzeltmenizden önce, kesicinin bir direğine bağlanmış kırmızı kablo ile güçlendirilmiştir.

Bunu düzeltmenin bir yan yararı olarak evinizi daha güvenli hale getirdiniz: 15 veya 20 amperlik bir devreye akım sağlamak için 30 amperlik bir kesici kullanmak büyük bir yangın tehlikesi.


1
Bu iyi bir tahmin - görmeyi beklediğim türden bir kural kırma.
Jay Bazuzi

1

Açıklamanızda gerçek recpt düzgün bağlanmış gibi geliyor. Kesici panelinize bağlı olmayan benzer tellerin adı geçen recpt'in uçları olduğunu düşünüyorsanız, bunları test etmenin kolay bir yolu vardır. İlk olarak, paneldeki kablolarda voltaj olmadığından kesinlikle emin olun. Sadece kırmızı ve siyahı kısaltın, sonra ohm ölçüm cihazınızı veya süreklilik kontrol cihazını recpt içindeki kırmızı ve siyah üzerine koyun. Aynı şeyi beyaz ve çıplak zemin için de yapın. Ohm ölçer 0 ohm okuyorsa veya süreklilik denetleyicisi bip sesi çıkarıyorsa, doğru kabloları buldunuz demektir. Eğer yapmazlarsa, biraz daha araştırma yapacaksınız. Şimdi, beyaz ve çıplak toprakları toprak hattına ve kırmızı ve siyahı çift kutuplu 30 amperdeki iki terminale bağlamak basittir. Kabloları bağlamadan önce kesicinin kapalı olduğundan emin olun veya voltaj buss'tan çıkarın. Bu yapıldıktan sonra, recpt'deki voltajınızı tekrar kontrol edin. Aynı zamanda, kesicinin bir bacağına bağlı olan telin nereye gittiğini bulmalı ve kablo boyutuna ve yüküne karşılık gelen ayrı bir kesiciye yerleştirmelisiniz. 10 AWG boyutundan küçükse, 30 amper için derecelendirilmez ve olduğu yerde olmamalıdır. Ayrıca, çift dokunma (bir kesici pabucuna birden fazla tel koymak) bir kod ihlali ve bir "HAYIR HAYIR" dır. İyi şanslar. çift ​​dokunma (bir kesici pabucuna birden fazla kablo koymak) bir kod ihlalidir ve bir "HAYIR HAYIR" dır. İyi şanslar. çift ​​dokunma (bir kesici pabucuna birden fazla kablo koymak) bir kod ihlalidir ve bir "HAYIR HAYIR" dır. İyi şanslar.


0

"Gevşek" teli bulmak için bir ton üreteci / probu çok kullanışlıdır. Bu hızlı bir google ile bulabildiğim en ucuz. Bunlar kullanımı kolay ama gerekir !! değil!! canlı bir devreye bağlanmalıdır, çünkü tel panelden ayrılır, tek yapmanız gereken bir yerden geri beslenmediğinden emin olmak için panelde telden toprağa bir volt metre ile metredir.

www.mpja.com/prodinfo.asp?number=6812+TE

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.