Islak izolasyona sahip olmak ne kadar kötü?


11

Bu son kar fırtınasıyla son zamanlarda tavan aydınlatma armatürümüzün su sızdığını gördük (yavaş, her 5 dakikada bir yaklaşık 1 damla)

Tavan arasına girdim ve görünüşe göre havalandırma deliklerinden biriyle tavan arasına bir miktar kar yağdığını gördüm. İzolasyonun tepesinden yaklaşık 2 avuç kar çıkardım, ancak 2 parça hala nemliydi. Onları kaldırmalı mıyım? Yoksa yeterince kururlar mı? Bununla ilgili herhangi bir sorun var mı?

Ayrıca, elektrik kutusunu tavan arasında kapatmak için bir şey yapmalı mıyım?

Yanıtlar:


10

Yalıtımınız nemliyse, bir süre donabilir veya nemli kalabilir. Çok fazla bir şey söz konusu değilse, kuruması için ılık bir yere çıkarmak veya basitçe değiştirmek iyi bir fikir olacaktır. Islak malzemeyi tavan alçıpanına karşı bırakmak asla iyi bir fikir değildir. Alçıpanı nemlendirebilir ve bozabilir. Çok uzun bırakılırsa küf veya küf oluşabilir. Havalandırma deliklerinden gelen kar muhtemelen izole bir olaydır. Havalandırma deliğini kapatmayın. Belki de karınızı yalıtımınızdan uzak tutmak için yalıtımın üzerine 4 mil plastik bir tabaka yerleştirin. Gözün üstünde olsun. Sık sık meydana gelirse, karın kolayca üflenmesine izin vermeyen daha iyi panjurlu / ekranlı bir havalandırma armatürünü düşünün.


4
Yalıtımın altında bir buhar bariyeri bulunmasına bağlı olarak, üzerine plastik tabaka koymak sorunu daha da kötüleştirebilir. Yalıtımın altında buhar bariyeri yoksa, evden gelen ılık ıslak hava, alçıpan hücresinden ve yalıtım içine doğru hareket ediyor olabilir. Bu, bazı durumlarda yalıtım içinde az miktarda yoğuşmaya neden olabilir. Bununla birlikte, hava daha sıcak olduğunda, yalıtım çatı katı ventalasyonu ile çıkarılarak genellikle tekrar kuruyacaktır. Plastikle kaplıysa, plastik yalıtımda herhangi bir nem tutacağından bu kurutma gerçekleşmeyebilir.
flamingpenguin

Ben sadece bir plastik bariyer olarak değil, kar izolasyonu ile temas gelmesini durdurmak için bazı plastik koymak anlamına geliyordu, havalandırma deliklerinde onarım yapıldığında kaldırılabilir. Burada küçük bir parça plastikten bahsediyoruz.
shirlock evleri

6

Bazı yalıtım türleri ıslakken etkili bir şekilde yalıtılmaz. İzolasyon kalıp büyüyebilir ve su, kökün ahşap kumaşı veya tavan gibi temas ettiği diğer malzemelere zarar verebilir. Kesinlikle kurumaya veya değiştirmeye çalışırdım. İzolasyona dokunur veya hareket ettirirseniz uygun güvenlik ekipmanı (eldiven, doğru derecelendirilmiş maske) kullandığınızdan emin olun.

Merak ediyorum, eğer kar havalandırmanızdan içeri girebiliyorsa, yağmur da bu şekilde esebilir mi? Bunun etkilerini fark etmek çok daha zor olabilir, çünkü bir kerede erimek ve tavandan koşmak yerine daha kademeli olacaktır, ancak uzun bir süre nem, çatı katınızdaki, yalıtımdaki veya diğer malzemelerdeki ahşaba zarar verebilir . Havalandırma deliğinin, suyun üflenmesini önleyen bir tanesiyle değiştirilmesini isterdim.


1

Bence ne kadar ıslak olduğuna ve hiçbir şey yapmazsanız ne kadar kurumayacağına bağlı.

Çatı katınızdaki donma noktasının üzerinde olduğunu biliyoruz, aksi takdirde kar erimezdi. İyi bir çatı havalandırmasına ve dolayısıyla yalıtımın üzerinde hava hareketine sahip olduğunuzu varsayarsak, kurur.

Yalıtım ıslaktan ziyade sadece nemli ise, şu anda hiçbir şey yapmam ve birkaç hafta sonra kurumuş olup olmadığını kontrol ederim.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.