Düşük freon kompresör emme hattının donmasına neden olur


8

Klima ile ilgili birçok soru var ve en yaygın şekilde soğutulmaması gerekiyor. Tipik cevaplar arasında düşük Freon vardır ve düşük Freon için standart tanı dış kompresördeki büyük bakır borudaki buzdur.

Anladığım kadarıyla, küçük bakır boru Freon ile sıvıya sıkıştırılmış yüksek basınçlı kısımdır. Bu sıvının iç buharlaştırıcıda kaynamasına izin verildiğinde her şey soğumaya başlar.

Tersine, büyük bakır boru, bazen emme hattı veya düşük basınç tarafı olarak adlandırılan evaporatörden dönüş hattıdır.

Öyleyse sorum şu: Düşük Freon koşulları altında emme hattı nasıl donabilir?

Sezgisel olarak düşük Freon'da olan şey, tüm soğutma kabiliyetinin normalin altında olacağını ve buharlaştırıcının çok soğuk hava üretmemesini sağlardı. Bütün bunların bir yan etkisi, emme hattının o kadar sıcak olmasını beklerdim.

Emme hattı düşük Freon koşullarında neden donuyor?

Bir HVAC sisteminin harika bir şeması için bu sorudaki resme bakın: A / C soğutucu akışkan hatlarının donmasının en yaygın sebebi nedir?Su basmış evaporatör soğutma sistemlerinde okuma. Sıvıdan gaza geçişi düzenlemenin birkaç yolu vardır, bazıları değişken orifis genleşme valfleri ile mekanik olarak karmaşıktır, diğerleri ise üretimi ve bakımı daha ucuz olan sabit orifislere sahiptir.
Fiasco Labs,

Bu, kullanılan ölçüm cihazına bağlı olabilir. Bu problemi yaşadığımda, kılcal borulu bir sistemdeydi. Kulağınızı yüksek yan çizgiye koyarsanız, püskürdüğünü duyabilirsiniz, ardından basıncın oluşmasını bekleyin, ardından tekrar püskürtün. Buharlaştırıcıya sabit bir soğutucu enjeksiyonu yoktu.
Tester101,

Yanıtlar:


5

R22 soğutucu akışkanı olarak da bilinen klorodiflorometan , 0 psi'de -40 ° F kaynama noktasına sahiptir. Soğutucu akışkanın basıncını arttırdıkça, kaynama noktası da artar. 68.5 psi'de, R22'nin kaynama noktası 40 ° F'dir.

Normal çalışan bir sistemde, soğutucu buharlaştırıcıya yaklaşık 55-65 psi'de gönderilir. Bu, kaynama noktasının suyun donma sıcaklığının üstünde olacağı anlamına gelir. Soğutucu akışkan buharlaştırıcıdan geçen havadan ısıyı emer, kaynar ve suyun donma noktasının üzerindeki bir sıcaklıkta hat üzerinde akar. Bununla birlikte, soğutucu akışkan muhtemelen çiğlenme noktasının altında olacaktır, bu yüzden hat üzerinde yoğunlaşma olacaktır.

Sistemdeki basınç düşerse, R22 evaporatöre tipik basınçtan biraz daha düşük giriyor olabilir. Bu durumda, R22'nin kaynama noktası suyun donma sıcaklığının altında olacaktır. Sıcak nemli hava buharlaştırıcı üzerinde hareket ederken, nem yoğuşur ve serpantinlerde donar. Evaporatör bobinlerinin başında buz oluşmaya başlar ve uzunluğu boyunca yavaşça sürünür.

Buz bir yalıtkan olarak işlev görecek, böylece hattaki soğutucu kaynaması gereken ısıyı ememeyecektir. Bu, soğutucu akışkanın evaporatörde daha da artmasına neden olur ve bu da hattın aşağısında daha fazla buz oluşturur. Bu işlem, tüm evaporatör ve emme hattı buzla kaplanana kadar hat boyunca devam eder.

Soğutucu akışkan seviyeleri çok düştüğünde, sistemi dondurmak için yeterli soğutucu akışkan yoktur. Sonuçta sistemde bir sızıntı varsa, bu davranış duracaktır ve sistemden hiç bir şekilde soğutma gelmez.


NOT: Burada tamamen yanlış olabilirim. Bu benim klima sistemleri hakkındaki sınırlı bilgime dayanıyor. Termodinamik, akışkan dinamiği, kimya veya HVAC konusunda uzman değilim.


1

Soğutucu akışkanın aşırı ısınması evaporatör bobininin ucuna doğru gerçekleştirilmelidir. Sistem "freon" üzerinde düşükse ve ölçüm cihazı bir txv değilse, donma çok iyi bir şekilde gerçekleşebilir, çünkü basınç düşüşü çok iyi kontrol edilmez. Txv olmayan sistemler neredeyse mükemmel bir dengeye veya soğutucu akışkan yüküne dayanır. Fazla yüklenmiş bir sistemin de benzer bir etkisi olabilir.


0

bu benim görüşüm, bu freonun gaz halini değiştirene kadar çok yüksek bir basınca sahip olup olmadığını, o zaman bu sıvının evaporatör bobininden ısıyı ememeyeceğini hayal edin, çünkü ısıyı emmenin tek yolu bu sıvıyı gaz formuna değiştirmektir. Eğer basınç düşükse, gaza dönüşebilecek daha fazla miktarda freon buharlaştırıcı bobinden daha fazla ısı emebilir ve bobini daha soğuk hale getirir.

üzgünüm ingilizcem çok kötü


Ev Geliştirme'ye Hoşgeldiniz. Gönderinizle ilgili sadece biraz geri bildirim. Cevabınız esasen doğru, ancak daha önce daha iyi açıklayan, kabul edilen cevabı kopyalıyor. Yani bu anlamda, sitenin bilgi tabanına gerçekten katkıda bulunmuyor. Ayrıca, amaç görüşlerden ziyade gerçeklerden gelen cevaplardır, bu yüzden cevabınızı "bu benim görüşüm" ile başlatmak bir tür bayraktır. Emin değilseniz, önce araştırın, sonra bir cevap gönderin. Yetkili bir kaynağa yapılan atıfta bulunmak daha iyidir. Siteyi tanımak için hızlı bir tura katılın.
fixer1234
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.