Bazı rutin ev bakım ipuçları nelerdir?


11

Yeni bir ev inşa ettik ve her şeyin çalışır durumda, bakımlı ve mutlu olmasını sağlamak için rutin şeylerin yapılması gerektiğini merak ediyorum. Bir çok şey düşünebilirim, ama böyle bir soruyla ilgili sorun, bilmediğini asla bilemezsin. Yani ... Bir topluluk wiki'sinin herkes için yararlı bir kaynak olacağını ve kaçırmış olabileceğim şeyleri bulmanın iyi bir yolu olacağını düşünüyorum.

Bu amaçla evimize giren özellikleri açıklamayacağım. Evimizde diğer insanların sorması gereken özellikler olmayabilir ve yine de bakım gerektiren bir özelliği unutabilirim. Lütfen cevapları kabaca "Ev Özelliği, Bakım Gerekiyor, Sıklık" şeklinde tutmaya çalışın. Ardından, bu bakımı gerçekleştirmek için neyin yararlı olabileceğine dair kısa bir açıklama. Diğer soruların bağlantılarını teşvik etmek istiyorum ve belirli bir bakımın derin bir tartışmaya ihtiyacı varsa, yeni bir soru oluşturup ona bağlantı vermek istiyorum.


1
Önleyici bakım hakkında soru sorarak sorunun hafifçe kapatılabileceğini düşünüyorum . Yani, sizi yapmazsanız, yolda daha fazla hasara neden olacak iş. Ayrıca, günlük fark etmeyeceğiniz şeylerle daha fazla sınırlandırmanızı öneririm. Yani, sızan bir lavabo P-tuzağı muhtemelen fark edilir çünkü şeylerin ıslak olduğunu görürsünüz, ancak bir fırındaki hava filtresini temizlemeyi bilmiyorsanız, fırın erken arızalandığında şaşıracaksınız. Benzer şekilde, pencerelerin etrafını doldurmak önleyici değildir ve bu nedenle bu listeye girmez.
Jay Bazuzi

@Jay: Tamamen katılıyorum. Şimdi ne sormak istediğimi açıkladığınıza göre, istediğimden biraz daha belirsiz olduğumu görüyorum. Evet, kırıldıklarında fark edilecek şeyler yerine önleyici rutinin peşindeyim. Daha iyi ifadeler düşüneceğim ve soruyu güncellemeye çalışacağım ...
Scivitri

Yanıtlar:


7

Bu çok uzun bir liste olurdu ...

- repaint/stain outdoor wood regularly
- clean and inspect gutters
- check caulk around all window and door frames
- retuck brick when needed
- inspect roof yearly
- clean chimney
- clean furnace
- drain water from hydronic heating systems
- inspect all plumbing
- replace HW heater each decade and/or replace anode rods 
- yard maintenance (whole other list)
- seal asphalt
- patch concrete
- check fire alarms/smoke alarms/CO2 alarms
- charge/replace extinguishers
- replace bad switches
- update inefficient appliances
- check for insect intrusion/damage
- clean siding

1
Ayrıca her yaz ve kış için "ters tavan vantilatörleri" ekleyeceğim.
anon

AC kondenser serpantinlerini (dış) temizleyin, evaporatör serpantini (içte) bakteri / alge büyümesi açısından inceleyin. Su üzerinde bir filtre sistemi varsa, filtreleri önerildiği gibi değiştirin. Sıcak su ısıtıcısını her yıl yıkayın, kötü korozyona uğramışsa annode çubuğunu inceleyin (bu şeylerle su ısıtıcısı 15+ yıl sürebilir). Mutfak egzoz davlumbazındaki yağ filtrelerini temizleyin. Isıtıcı veya AC üzerindeki fan motorları, yatak portlarına birkaç damla yağ ekler. GFCI kesicileri ve çıkışlarını test edin. Kurutucu egzoz hortumunu ve havasını temizleyin. Daha fazlasını düşüneceğimden eminim
Ed Beal

7
  • Fırın hava filtrenizi düzenli olarak değiştirin (frekans, filtre tipine bağlıdır).
  • Su kaçaklarını düzenli olarak kontrol edin . Bu, çatı katında çatı kaçakları, dışarıdan su baskını için bodrum / birinci kat, su ısıtıcısı, lavabolar vb. Kontrolü anlamına gelir. Tüm su hasarları büyük bir arıza ile ortaya çıkmaz. Uzun süre fark edilmeyen küçük bir sızıntı nedeniyle çok fazla hasar meydana gelebilir.

Filtreler için +1. Birçok ev sahibi, önerilen aralıklarla araçlarının motor yağını ve hava filtresini değiştiriyor gibi görünüyor, ancak fırın odalarının kapısını Noel dekorasyonlarından çıkmaktan daha sık açmıyorlar.
msanford

3

Duman Alarmları ve pilleri. En son gördüğüm tavsiye onları her altı ayda bir kontrol etmektir. Saat ışığını kabaca altı saatte bir değiştirdiğinizde yapın, çünkü bu yaklaşık altı ayda bir gerçekleşir.


1
Yangın departmanlarının Bush'un Yaz Saati uygulamasındaki değişikliklerden şikayetçi olduklarını hatırlıyorum, çünkü bu aralığı 3/9 aya yaklaştı ve "saatlerinizi değiştirdiğinizde pilleri kontrol edin" tavsiyesini devalüe etti. Henüz iyi değiştirme ipuçlarını duymamış olmama rağmen. Ayrıca pille çalışan dedektörleri önceki bir daireye kurduğumu hatırlıyorum ve dedektörlerin kendileri her 5 yılda bir değiştirilmek istiyorlardı. Bunun ne kadarının kablolu dedektörler için (pil yedekleriyle birlikte) ve uygun bilgileri nereden alacağını merak ediyorum.
Scivitri

2

Eksiksiz bir evde bakım denetimi için 250 dolar ücret alıyorum ve bunu yapmak için 6 sayfalık bir kontrol listesi kullanıyorum. Her ev için o kadar çok farklı ihtiyaç ve özellik var ki, sorunuzu burada cevaplamak zor olacaktır. Her ev, alt sistemleri, yaşı ve onarım durumunda bir şekilde benzersizdir. Yerel kitap mağazanızın raflarına göz atmanızı ve özel ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılayan iyi bir referans metni bulmanızı öneririm. Bulduğum birçok farklı durumla baş etmeme yardımcı olacak birkaç kitabım var. Bu kitapların birçoğu size inceleme sürecinde rehberlik edecek ve ayrıca yapmanız gereken bakım ve bunları yapmak için en iyi zaman ve aralıklar hakkında iyi talimatlar verecektir. "Bir ons önleme bir kiloluk tedaviye değer" Good Luck


2
Bazı kitap başlıklarını bizimle paylaşabilir misiniz?
aphoria

Aforiye katılıyorum, herhangi bir kitap tavsiye edebilir misiniz? Veya iyi bir referansta neyi arayacağınızı açıklayın? Gördüğüm çoğu "kullanışlı kişi" kitabı ya daha odaklıdır (belirli inşaat / onarım görevlerinin nasıl gerçekleştirileceği) ya da daha geneldir (planların / fikirlerin genel kitapları).
Scivitri

3
Norman Becker, PE'nin eksiksiz Ev Denetleme Kitabı, 3. baskısı benim favorim. Basitçe yazılmış ve iyi illüstrasyonlara sahip. Başka bir iyi olan ise Russell W. Burgess'in 5.Baskı Emlak Denetimi. Onlarla evde bakım ve denetimler hakkında bir eğitim alacaksınız. İyi Şanslar
shirlock evleri

Denetim, bir ev satın alırken iyi bir fikirdir, bu yüzden ne elde ettiğinizi biliyorsunuz, ancak sahiplerin her yıl veya 5 yılda düzenli bir denetim alması gerektiğini düşünüyor musunuz?
Jay Bazuzi

1
Önleyici bakım denetimi ile alıcı denetimi arasında büyük bir fark vardır. Benim gibi bir müfettişiniz olduğunu varsayarsak, önleme muayenesi her iki veya üç yılda bir iyidir. LOLOLOLOLOL
shirlock evleri

2

İşte iyi bir tane: klima yoğuşma hatları. Bunlar tavandaki merkezi klima ünitelerinizden evinizin dışında bir yere giden drenaj tüpleridir (benimki evin yanında, saçakların hemen altındadır). Tıkanmadığından emin olun. A / C'niz çalışırken hiç su damlamıyorsa bir sorununuz olabilir. Ayrıca, klima ünitenizin altındaki taşma kabını da kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, şeylerin büyümesini önlemek için zaman zaman bu çizgilere küçük bir çamaşır suyu dökmeniz gerekir. Daha önce hiç böyle bir şey duymadıysanız, muhtemelen bir kontrol için gelip ne yaptığını görmek için yerel A / C yerinizi aramalısınız.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.