Duş anahtarım neden sürekli yanıyor?


11

Mira Duşum var 10.8 kW.

Anahtarım 45A anahtar. Duş için 50A sigorta var. Duşta 10mm 2 kablo kullanılır.

9 ay önce anahtar parladı ve kapanmayı reddetti ve sigorta attı. Düğmeyi açtığınızda, kablolar siyah ve yanmıştı. Anahtarı değiştirdim. 9 ay sonra tekrar oldu.

Muhtemelen kabloyu kesmeniz ve bakırı açığa çıkarmanız gerektiğini biliyorum, ancak uzunluğum kalmadı, bu yüzden bir tel fırça ile temizlemem ve anahtarı değiştirmem gerekecek.

Bu neden oluyor?


Vay canına, elektrikli duş başlıkları bir şey bilmiyordum. Özellikle bu kadar yüksek aşırı akım koruması ile rahat edeceğimi sanmıyorum ...
BlueRaja - Danny Pflughoeft

@ BlueRaja-DannyPflughoeft İngiltere'de (bazı üçüncü dünya ülkelerinin aksine) elektrikli duşun ısıtıcı / kontrol kısmı duvara monte edilmiştir ve duş başlığı sadece basit bir duş başlığıdır (genellikle esnek bir hortumda).
Peter Green

Yanıtlar:


8

Mira İngiltere'de yerleşik gibi görünüyor , bu yüzden 230V elektrik şebekesi olduğunu varsayıyorum .

Sadece güç ve voltaj için nominal değerleri almak: 10.8kW / 230V = 46.96A. En kötü şebeke voltajına (230V -% 10 = 207V) bakarsanız, aslında 52A'nın üzerinde çekiyor olabilirsiniz.

Sizin duş çok güç olarak çizim Yani eğer gibi o oluyor (gelen su çok soğuk ise söz hakkından ya da soğuk bir gün ve sen su sıcaklığı geldi var) için puan, bir 45A anahtarı aslında bu iş için underrated yapıyor. Daha heftier bir anahtarla değiştirmenizi tavsiye ederim.


İngiltere'de 240v değiliz. Matematik şimdi nasıl görünüyor. Yine de aynı şeyi önerebilir. Teşekkürler
Jon

Saçmalamak sadece Vikipedi kontrol ve biz 230. Biz 240 vardı yemin olabilirdi
Jon

5
Avrupa'nın çoğunda ana şebeke% 10 içinde 230'dur, bu da teknik olarak 207 ila 253V'a izin verildiği anlamına gelir. Bazı AB ülkeleri daha önce 240 (şimdi 230 + 10 / -6%) ve bazıları 220 (şimdi 230 + 6/10%) idi, bu da daha önce olduğu gibi aynı voltajda elektrik üretmeye devam etmelerine izin veriyor, ancak yine de her iki ve yeni AB yönergeleri. ( en.wikipedia.org/wiki/Mains_electricity#Standardization )
gregmac

"En kötü şebeke voltajına bakarsanız (230V -% 10 = 207V), aslında 52A'nın üzerinde çekiyor olabilirsiniz." ısıtıcılar büyük ölçüde dirençlidir, bu nedenle makul akım hesaplamaları yapmak için nominal gücün hangi voltajda (genellikle deneyimlerimdeki İngiltere duşları için 240V) alıntılandığını bilmeniz ve oradan dirence geri dönmeniz gerekir. Rezistif yüke sahip en kötü durum, aşırı gerilim değil düşük voltajdır.
Peter Green

8

Kıvılcım çıkardığı için tahminim kullandığınız anahtar yeterince büyük değil. 45A'daki çekme kablosu tarzı çift kutuplu anahtar benim için yabancı (Kuzey Amerika'da hiç böyle bir şey görmedim), ancak Mira sitesindeki özellikler en az 3 mm temas ayırma özelliğine sahip bir anahtar kullandığını söylüyor.

Bu ayırma önemlidir, çünkü bu akımlarda, güç her değiştirildiğinde, her türlü anahtar / röleyi olumsuz yönde etkileyen birkaç şey yapabilen ark olacaktır:

  • Yanmış kablolarda gördüğünüz aynı siyahla yanan ve zamanla terminal pedlerini "yakın" ve direnci zamanla arttırır ve böylece pedlerden geçen akımı arttırır, daha da kötü arklanmaya neden olur
  • Terminalleri birbirine kaynaklayın

Sağlanan bilgilerle tahminim, bu durumda her ikisi de oldu. Kablolardaki yanık muhtemelen anahtarın içindeki kemerden kaynaklanır: belki anahtarın kontak pedleri ve dış terminaller arasında yetersiz mekanik ayrım var mı?


Eğilim, burada böyle bir şey kuracak olsaydım, 45A'nın, düzenli olarak kullanılacak her türlü kullanıcıya dönük anahtar için çok fazla olması. En az 60A değerine sahip anahtardan ayrı bir kontaktör (temelde büyük bir röle) kurardım (çünkü Nial C'nin tam gerilime bağlı olarak 52A kadarını görebildiğiniz gibi). Ardından, kontak anahtarına giden gücü kontrol eden çekme anahtarına (veya ne kullanırsanız kullanın) ayrı bir devre çalıştırırım. Bu devrenin içinde kontaktör bobinini çalıştırmak için gereken minimum akım (<1A) olacaktır.

Mira kurulum kılavuzuna göre bir araya getirilmiş hızlı bir şema:

resim açıklamasını buraya girin

Yine de, bunun AB tesisat / elektrik yasalarına uygun olup olmadığını bilmiyorum! Bir insanın yüksek akım anahtarıyla doğrudan etkileşim kurmak zorunda kalmaması için benim için çok daha güvenli görünüyor ve gerekirse kontaktörün değiştirilmesi muhtemelen daha kolay (sanırım kontaktörler olduğu için ihtiyaç daha az olası endüstriyel sistemlerde yüksek akım yüklerini uzun yıllar sorunsuz olarak kontrol etmek için yaygın olarak kullanılır).


2
İnsanların neden insanların yanına yüksek güç devreleri koymaktan hoşlandıklarını hiç anlamadım ... ama Star Trek'in bize gösterdiği gibi, birileri insanlarda düşük voltajlı bir anahtar kullanmış olsa bile, bundan sonra yüzyıllar boyunca devam edecek , bu uzak mesafeden bir röleyi tetikledi
Joe

Teşekkürler. Şu anda kullanılan anahtar budur. Belki bir çekme kablosu daha iyi olurdu - bit.ly/fZQ7bR
Jon

4

45A anahtar ve 50A sigortaya sahip olmak garip görünüyor (tüketici ünitesinde bir MCB mi?). Anahtarı aşırı akımdan koruyan nedir? 45A değerine sahip bir bileşeniniz varsa, en fazla 45A sigorta / MCB ile korunması gerektiğini düşünüyorum. 45A anahtarınız yalnızca 50A'lık bir sigorta tarafından korunuyorsa, sigorta / MCB'nin bir sorun algılaması için anahtardan çok uzun süre tehlikeli bir aşırı akım çekiyor olabilirsiniz. Yani sadece bu temelde daha küçük bir sigorta / MCB veya daha yüksek bir anma değeri anahtarı (duşunuz 45A'dan fazla çizebildiğinden aslında daha yüksek bir anma anahtarı) koymanız gerekebileceğini düşünüyorum.

Dikkate değer başka bir şey de 10mm2 kablonun derecelendirilmesidir. Her ne kadar (örneğin) 50A akımları için 10mm2 kablo kullanılabilse de, dikkate alınması gereken değer kaybı unsurları yoksa yalnızca yüksek olarak derecelendirilir. Örneğin, yalıtımın içinde veya diğer kabloların yanında çalıştırılıyorsa, derecesi daha düşüktür. İzoleli bir duvarda kanal içinde 10mm2 kendi başına çalıştırılan sadece 46A olarak derecelendirilmiştir.

Şahsen ben daha az güçlü bir duş almayı düşünürdüm. Kablo ve anahtarların yeterince yüksek olmadığını bulduğumda şu anki evimde bunu yaptım. (duş oldukça eski ve tehlikeli yine de değiştirilmesi büyük bir sorun değildi).

Sizi etkileyebilecek başka bir şey de evinizdeki ana sigortanın boyutudur. Bazı eski evlerde sadece 60A güç kaynağı vardır.


Bence daha yüksek dereceli bir anahtar ileriye doğru yol olacak. Sadece çevrimiçi bir 50A anahtarı bulabilirim, örneğin 60A bulamıyorum
Jon

2

Kablolarınız yanmışsa, arızalı bir anahtar değildir, kötü takılmıştır. Kablolarınızın yanmasının nedeni, anahtara bağlantıda ısı birikmesidir. Minimum direnç sağlamak için kablo temiz ve güvenli bir şekilde kelepçelenmelidir.

Isı yayılımı için formül I ^ 2 * R'dir. Sizin durumunuzda I = 45A. Vidalı terminalde sadece 0,1 ohm'luk bir dirençle 200 Watt'tan fazla ısı yaratacaksınız ve kötü eski terminal onu dağıtamayacak. Sonuç, kabloyu yakmasıdır.

Düzeltme iletkenleri temizlemek ve sıkıca vidalamaktır.


Bu. 45 A kablolar için gerçekten iyi bağlanmaları gerekir. Kendiniz kurmanız yasal olsa bile çok şaşırırdım .. (ve yangın güvenliği açısından iyi nedenlerle).
jpa

0

Ben 10.8kW Mira ile aynı sorunu vardı. Başlangıçta, 63A Kaçak Akım Cihazı (RCD) ve 50A Minyatür Devre Kesici (MCB) ile korunan 45A d / p çekme anahtarı kullandım . Anahtar yandı.

Daha sonra 50 A d / p çekme anahtarı satın aldım. Dokuz ay sonra anahtar tekrar yandı ve 63A RCD yandı. 10mm çift kablo ve topraklama kablosu kullandım. Ayrıca kablo çalışması yaklaşık 30 metre oldukça önemliydi, bu yüzden voltaj düşüşü bir sorun olabilir.

İngiltere'deki RMS veya kök ortalama kare voltajınız 220V ve 250V arasında dalgalanıyor, bu yüzden kontrol edin ve gerçekte kaç amper çektiğinizi görmek için bir hesaplama yapın. (voltaj aşırı güç)


0

(bu yazı, YMMV'nin başka bir yerinde İngiltere'de olduğunuzu varsayar)

Bu genellikle terminallerin ve telin aşırı ısınmasına neden olan kötü sonlandırılmış kablolardan kaynaklanır.

Sorun aşırı ısınma sadece yüzeyi lekelemekle kalmaz, aynı zamanda telin fiziksel özelliklerini de değiştirebilir. Kararmayı temizlemek yeterli değildir, tel kesilmelidir ZORUNLU. Sonlandırmalar aşırı ısınmamış taze tel üzerinde olmalı ve sıkı olmalıdır. Bunun yapılmaması neredeyse kesinlikle sorunun tekrarlanmasına neden olacaktır.

Kablolamada yeterli gevşeklik yoksa, kabloyu değiştirerek ele alınması gerekir. Gibi bir şey çift vidalı uçlarına sahip bu 60A bağlantı kutusu uygun olacaktır Kabloları birleştirmek gerekirse uygun olacaktır ama kablo easilly tamamen ardından değiştirilebilir eğer tercih olurdu. Bağlantı kutularının muayene için erişilebilir kalması gerektiğini unutmayın.

Biraz daha fazla boşluk bırakmak için mümkünse 50A anahtara geçmenizi tavsiye ederim.

Şahsen, İngiltere'de ocak ve duş devreleri için tüm aksesuar tasarımının kablolama sistemimizin daha az iyi tasarlanmış parçalarından biri olduğunu düşünüyorum. Aksesuarların sırt kutularına takılması, yağ esnek olmayan çekirdeklerle kabloların hareket ettirilmesini gerektirir (özellikle duvar sağlamsa ve kablolar hareket edemeyecekleri için doğrudan gömüldüyse).

İngiltere'de bu çalışmanın DIY'lenmesini yasaklayan bir yasa yoktur, ancak yeteneklerinizden hiç emin değilseniz, bir elektrikçinin hizmetlerini kullanmanızı tavsiye ederim.

PS güç, gerilim ve akım hakkında bir not çünkü birçok insan bunu yanlış anlıyor.

Birçok kişi I = P / V denklemini duymuştur ve uygulanmadığı durumlarda uygulamaya çalışmaktadır. Özellikle dirençli bir yükün (duş gibi) başlık güç değeri yalnızca bir voltajda geçerlidir. İngiltere elektrikli duşlarında manşet gücü genellikle 240V olarak belirtilir (şebeke elektriğimizin nominal olarak 230V olmasına rağmen).

Bu nedenle, akımı belirli bir voltajda caclulate etmek için, önce başlık gücünün direncini ve başlık gücünün belirtildiği voltajı hesaplarsınız (R = V 2 / P kullanarak ). Daha sonra direnci (makul bir voltaj aralığında sabit olduğunu varsayabiliriz) ve karşılık gelen akımı bilmek istediğiniz voltajdan akımı hesaplayabilirsiniz.


0

Aynı problemim var. 3 ila 4 ayda bir 3 yıldan fazla bir süre elektrik anahtarını değiştirmem gerekiyor. Bazen bir haftada iki kez.

Triton için çağrı ücreti üstündeki elektrikçi için anahtarlar ve işçilik maliyeti satın almak için elektrikli duş daha harcadım.

İşte benim gözlem umudum, benimle aynı teknede olan birine yardım ediyor.

  • Daha sonra iki veya daha fazla kişi kullanıldığında olur
  • Suyun düşük basıncı esas olarak tank yerine ana suya bağlandığında, birinin duş sırasında mutfak suyunu açtığı zaman
  • Değiştirdiğimde bir kez solenoid valf ile ilgili bir sorun var neredeyse 7-8 ay çalıştı

Bu hafta yenisini alacağım.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.