TV antenimi topraklamalı mıyım?


10

TV antenimi (elektriksel olarak) topraklamalı mıyım?

İkisini de duydum: "her zaman anteninizi topraklamanız gerekir" ve "gerek yok".

Henüz topraklamadım (hiç).

Hangi şartlar altında faydalı veya gerekli?

Bir TV anteninin teorik olarak yıldırım düşebileceğini hayal ediyorum, ancak topraklamanın tek nedeni olup olmadığını bilmiyorum.

Evim tek katlı. Komşularımın 4 metrede 50 metre kadar uzun boylu antenleri var. Bazılarının iki katı boyunda ağaçları var. Birkaç ev aşağı, çift katlı evler de var. Sokağım çevredeki sokaklardan daha alçakta ve alçak bir alanda (bu evime yıldırım düşmesi ihtimalini ortadan kaldırıyor mu?).

Topraklama kanunen gerekli değildir (yaşadığım yer).

Benim durumumda, topraklama sadece bir yıldırım çarpması olasılığını artıracak mı?


2
Yakınlarda yüksek yapılara sahip olmak kesinlikle hiçbir şey ifade etmez. Aydınlatma istediklerini bulacak ve içinden geçecektir. Sizin tarafınızdan başka öneriler de sadece düşünceli düşünmedir. Bir genç, ön bahçesinde dururken doğrudan yıldırım çarpmasıyla burada öldürüldü. Yıldırım, mülk çevresindeki 70 ayak ağacına, bacadaki antene, zincir bağlantı çitine veya 5.5ft'den daha uzun bir yapıya çarpamadı. Ayrıca mülkiyet arkasında yükselen yakındaki dağ tarafı özledim. Şimşek milinin milinde veya daha fazla seyahat mesafesinde özleyeceği çok şey var.
Fiasco Labs

Yanıtlar:


13

Evet, anten teli evinize girmeden önce bir topraklama çubuğuna bağlı bir topraklama bloğunuz olmalıdır. Doğrudan yıldırım düşmesi nedeniyle meydana gelebilecek tüm hasarları engellemeyecektir , ancak yardımcı olacaktır.

Eyaletlerdeki NEC (NFPA 70), topraklama kutusunu kesici kutunuza bağlı olan aynı topraklama çubuğuna topraklamazsanız, topraklama çubukları arasında # 6 kabloya ihtiyacınız olduğunu söyler. Açıkçası, bu yerel ayarlarınız için geçerli değildir, ancak yine de iyi bir fikirdir.

YMMV, ama tavanıma monte edilmiş bir antenden mükemmel dijital TV alımı alıyorum. Topraklama, rüzgar vb. İle ilgili tüm endişeleri ortadan kaldırır.


2
Topraklama her zaman önemlidir. Doğrudan yıldırım çarpmasıyla fazla yardımcı olmaz, ancak zararlı enerjiyi indüklemek için doğrudan bir vuruşa ihtiyacınız yoktur.
shirlock evleri

1
Kesinlikle resepsiyonda YMMV. Analog ile basit tavşan kulakları iyiydi. Dijital geçişten sonra artık değillerdi. İlk önce yukarıdaki garaj alanında büyük anteni denedim, sadece marjinal olarak daha iyiydi. Vazgeçmek ve 30 ayak kulesi kurmak zorunda kaldı ve sinyal hala gerçekten rüzgarlı günlerde flakes. Şehirde yaşıyor olsanız bile (yaptığım gibi) eksik olmayın, alabileceğiniz en büyük anteni ve kuleyi alın!
Brian Knoblauch

1
Teşekkürler. Bunu başka bir yere de sordum ve antenin topraklanmamasının statik yük birikmesine yol açabileceği ve aslında bir grev olasılığını artırabileceği söylendi - bu beni sonunda yapmaya ikna etti.
MGOwen

Yıldırım yine de tavanınızdan anteninize geçebilir. (çatınız o sırada muhtemelen ıslak olacağından ve ahşap havadan daha iyi bir iletken olduğundan daha az olasıdır.)
Brad Gilbert

7

Antenin topraklanması yıldırım çarpmasını önlemeye yardımcı olur. Bir Fırtına sırasında topraklanmamış iletken bir şey statik bir yük toplar ... yük arttıkça şimşek çeker. Anteni topraklamak, grev çekebilecek şarjları boşaltır.

Ayrıca, bir şarj oluşturan topraklanmamış bir anten, ekipmanınıza sessiz hasar verebilir, çünkü bu şarj, yeterince yüksek bir potansiyel oluşturduğunda koaksiyelinizi boşaltacaktır ve TV tunerinize 'sessiz' hasar verecektir. TV'nizin artık hiçbir kanalı ayarlayamayacağını göreceksiniz. Hiç kimsenin kasabadan bir fırtına geçtikten sonra televizyonlarının artık çalışmadığını söylediğini duydunuz mu? Nedeni bu olabilir. Tüm antenlerin ve yapı kablolarının topraklanması çok önemlidir.


6

Metal bir direk topraklanmalıdır. En azından, doğrudan 8 ft'lik bir toprak çubuğuna giden 10 gauge katı veya çok telli kablo kullanın. Telde keskin dönüş yok.

Ayrıca gelen koaksiyel veya giriş telinizde iyi bir parafudr bulundurmalısınız. O da topraklanmalıdır.

Zemin çubuğunu evin gelen şebeke topraklama sistemine "bağlayabiliyorsanız", yapın. 6 ölçü yapacak. Elektrik zemine ulaşmak için evin çevresine 200 metre koşmak anlamına gelirse, şahsen bununla kandırmayacağım.

Direk ve antenin topraklanması, doğrudan yıldırım düşmesi olasılığını artırmaz. Tam tersi.

BTW, yıldırımdan korunma tesislerini yıllarca (on yıllar) denetleme sertifikası aldım.

Kilometre ve sonuçlarınız değişebilir. Sadece iki sentim değerinde.


1

Anteniniz HER ZAMAN topraklanmıştır. Doğrudan topraklanmadıysanız, o zaman 'diğer' toprak yolu TV SETİNİZDİR! Fark, TV setinin, topraklama kablosu sorun haline gelmeden önce küçük bir şarjı dağıtabileceğinden, antende statik bir yük oluşmasına izin verecek oldukça dirençlidir.

BTW, Şimşeklerin gerçekte yerden buluta geçebileceğini biliyor muydunuz? http://www.nssl.noaa.gov/education/svrwx101/lightning/faq/


1

Yıldırım hakkında bildiklerimiz. Yüklü alan bulutla birlikte hareket ettikçe, zeminde zıt bir yük yoğunlaştıkça gökyüzünde bir elektrik yükü (çoğunlukla fırtına bulutlarında) gelişir. Bu elektrik yükleri bir araya gelmeye çalışırken 'duyguları' gönderir, bu duygular havayı iyonlaştırdıklarından havanın iletkenliği azalır ve son olarak iki yük bir araya gelir ve büyük miktarda elektrik enerjisi geçirir. Büyük akım akışı, yakındaki kablolarda voltajı ve akımı (elektromanyetik alan), çıkışları yakacak ve bağlı olan her şeyi kaplayacak bir voltaj yükselmesi oluşturur.

Bunu benim almam; topraklanmış nesneler (zemine nispeten düşük dirençli) genellikle çarpılanlardır ... ağaçlar, evler, yüksek binalar, vb. Bu yüzden bir arabada (lastik lastikler), lastik çizme vb. Antenin topraklanması bir mandaldır 22, eğer topraklanmışsa, elektrik yükü toprağa düşük direnç yolu nedeniyle evin çatısından daha fazla yoğunlaşabilir (vurma olasılığınızı arttırır mısınız?), Ancak yeterince büyük bir topraklama kablosu satın alamazsınız bir yıldırımın bir yerde buharlaşmadan sahip olabileceği binlerce amperi geçmek, böylece hasarlar olacaktır. Topraklanmamışsa, anten ile elektronik cihazınız (TV) arasındaki koaksiyel kalkan bağlantısı, elektronik cihazda toprağa bir yol sağlar. Bir dalgalanma koruyucusu, elektrik kablolarındaki voltaj yükselmelerinden kaynaklanan hasarı önlemeye yardımcı olabilir, ancak bu

Bence, onu toprak altında bırakmayın ve şiddetli bir fırtına sırasında veya çok yakında elektronik ekipmanı koaksiyel ve elektrik gücünden ayırın, en azından elektronikleri kurtaracak. Hiçbir şey sizi yıldırım çarpması olasılığından koruyamaz, ancak olmayacağınız genel oranlar sizin lehinize.


1
Bu iyi bir cevap; muhalefetin meselelerini duymak güzel. Ama bariz nedenlerden dolayı sonucuna gerçekten katılmıyorum. Evet, elektroniği çıkarın. Evet, topraklama antenin yıldırım (çatı yerine) tarafından tercihen vurulma olasılığını arttırır, ancak (bence) topraklama, özellikle rahatsızlık / küçük grevler için (aşırı gerilim koruyucuları gibi diğer hafif hizmet koruma cihazları ile birlikte) hasarı en aza indirir. . Antenin topraklanması ağır görev korumasıdır. Bu arada, aşırı gerilim koruyucuların çoğu toprağa kısa devre yaparak (fazla enerjiyi yönlendirerek) çalışır.
Ben Welborn

0

Elektrik, yıldırım gibi en az direnç yolunu izler. Bir kulenin topraklanması, gökyüzü ile yer arasındaki elektrik potansiyelini (voltajı) azaltır. Bunu, kulenin paratonerinden gökyüzüne geçmek için bir elektron akışı sağlayarak yapar. Elektrik potansiyeli elektronları hareket ettirecek kadar güçlü olduğunda bunu yapar. İyi huylu bir kümülüs bulutuyla bile, elektronlar havada ve buluta doğru akabilir (eğer yapabilirlerse). Bu elektron akışı, yıldırımın kuleye çarpmasına neden olabilir veya etmeyebilir ve yıldırım düştüğü yere yönlendirmek için bir paratoner kullanılmaz. Hayır! Bulut ve toprak arasındaki elektrik potansiyelini azaltmak için bir paratoner veya topraklanmış bir kule kullanılır. Bu bilgiyi nereden aldığımla ilgili bir bağlantı sunamadığım için özür dilerim; sen' Bu konuda bana güvenmek zorundayım. Bir elektron akışı sağlamak, şimşek çakmak üzere buluta olan direnci azaltması muhtemeldir, ancak bazı kanıtlar, yakındaki yapılarda bulunan daha büyük yüklerin yıldırımın saptırma yapmasına neden olabileceğini göstermektedir.


1
Yani ... OP TV antenini topraklamalı mı, topraklamamalı mı?
Niall C.

-1

Anteni topraklamak için daha iyi bir fikir. ÇÜNKÜ TV'NİZİ AYDINLATABİLİR İSMENİZE VAR. alımı artırabilir. Deneyeceğim. Ben çocukken güvertede evimizin dışında topraklanmamış bir anten vardı. Siyah iki tel vardı ve biz resepsiyon almak için elle döndü. Kendi gözlerimle gördüm aydınlatma tarafından vuruldu ve halı eski büyük 29 inç tv arkasında alev aldı. yagi antenine çarptığında ateş topu gibi görünüyordu.


-2

Anten direklerimizin tabanına (zemine gitmeden iki ayak önce) her zaman kauçuklu astar (herhangi bir otomobil parçası mağazasında mevcut) püskürttük. Biz yıldırım sokakta yaşıyoruz ve 46 yıldır hiçbir zaman doğrudan bir grev olmadı ve bizim konum nedeniyle anten direği 50ft boyunda.


1
OP direğin topraklanmasını sordu. Bu kauçuk kaplamayı yeraltındaki parçaya mı yoksa sadece yer üstünde olan parçaya mı püskürtüyorsunuz?
Niall C.

Kauçuk kaplama, paslanmayı azaltarak iletkenliği ve direğin statik yükün boşaltılmasındaki etkinliğini azaltır.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.