Tavsiye edilen vida tutturucu uzunluğu


9

Malzeme parçalarını birbirine sabitlemek için önerilen vida uzunlukları için bir endüstri standardı var mı? Örneğin, bir 3/4 "kontrplak parçasını dikey bir tuğla duvara tutturmam gerekirse, Tapcons ne kadar sürmeli? 1 1/2" odun parçasını birbirine, örneğin bir zemin kaplaması gibi bir şeye vidalamaya ne dersiniz? yazı tahtası?

Benim için anlamlı olan şey, vidanın taktığınız öğenin kalınlığı ile alıcı malzemeyle aynı mesafeyi uzatmasıdır. Yani, örneğin, 3/4 "kontrplak parçası için vida uzunluğu 1 1/2" olmalıdır. Ancak, herkes döşeme tahtalarını sabitlemek için 3 "güverte vidaları kullanmanızı önerir. Güverte hava ve aşınma ve yıpranmaya maruz kaldığı için güverte gibi istisnalar olduğundan eminim ama" standart "veya genel bir başparmak kuralı var Hangi vida uzunluğunu kullanacağımı her zaman zorlarım.

Yanıtlar:


3

Bir şeyi birbirine ya da diğerine bağladığım yıllar boyunca bulduğum şeylere dayanarak faydalı bulabileceğiniz birkaç sayı vermeye çalışacağım. Tapcons, Philcons veya Con-certs veya sadece iyi eski beton vidalarda, 1 "gömme, bahsettiğim tipik derinliktir. Vidalar, bu uzunlukları göz önünde bulundurularak satılmaktadır. 1X malzeme için 1 3/4". Web sitesini kontrol ettim ve derinliğin 1 3/4 "duvar kadar gömülebileceği belirtiliyor. Deneyimlerime göre, sert beton veya tuğlada, 1 1/4" den sonra sert bir yüzeye bir vida kırılacak . Tuğla veya belki de cüruf bloğunun derzlerine veya gerçek karanlık olmayan eski el yapımı tuğla gibi yumuşak bir tuğlaya yerleştiriyorsanız, malzemeye 1 3/4 "yapmak oldukça kolaydır. Seçilecek 2 farklı çap vardır. de. Bu, "bu şey gerçekten ağır ve hareket etmesini istemiyorum, bu yüzden daha büyük çaplı bir tane kullanacağım" ya da "Bu, ayarlamak için çok zor olmayacak, yani küçük olan yapacağım." Güvence altına alacağınız ürün titreşecekse, tutkalın bir arada tutulmasına yardımcı olmak için bir şekilde kullanılamadığı sürece, beton vidaları kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Kama bağlantı elemanları bunun için daha iyi bir seçim olabilir veya daha iyisi, delinmiş, temizlenmiş bir deliğe yerleştirilmiş geniş betona sahip bir ankraj cıvatası, titreşim mukavemeti ve direnci aradığınız şeyse en güvenilir olacaktır. Güvence altına alacağınız ürün titreşecekse, tutkalın bir arada tutulmasına yardımcı olmak için bir şekilde kullanılamadığı sürece, beton vidaları kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Kama bağlantı elemanları bunun için daha iyi bir seçim olabilir veya daha iyisi, delinmiş, temizlenmiş bir deliğe yerleştirilmiş geniş betona sahip bir ankraj cıvatası, titreşim mukavemeti ve direnci aradığınız şeyse en güvenilir olacaktır. Güvence altına alacağınız ürün titreşecekse, tutkalın bir arada tutulmasına yardımcı olmak için bir şekilde kullanılamadığı sürece, beton vidaları kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Kama bağlantı elemanları bunun için daha iyi bir seçim olabilir veya daha iyisi, delinmiş, temizlenmiş bir deliğe yerleştirilmiş geniş betona sahip bir ankraj cıvatası, titreşim mukavemeti ve direnci aradığınız şeyse en güvenilir olacaktır.

Ahşabı sabitlerken, tutturulacak parça geçtikten sonra, genellikle ikinciye 1 "buluyorum ya da tutturduğunuz parça tutmak için yeterlidir. güverte panoları, IMHO, 3 "5/4 güverte tahtası için vidalar öldürmek için yol üzerinde, 2 1/2" bunun için bol. 2X güverte panoları için, 3 "iyi bir uyum. Ayrıca 3/4 "veya daha az gördüm, sonuna kadar gitmek istemeyeceğiniz ince malzemelerde iyi çalıştım, ancak belirli bir alanda güçlü bir tutuş elde etmek için birçok vidaya ihtiyaç duyulabilir. meşe veya diğer sert ağaçlar, 3/4 "çok iyi tutacaktır. Bir parçayı başka bir kutunun ucuna sabitlerken, bir kutu için bir köşe yaparken olduğu gibi, vidaların tuttuğunuz parçadan 3 kat daha uzun olması gerektiğini duydum, çünkü son tahıl bir vida tutmaz ve aynı zamanda tahtaya dik olarak tahtaya girer. Bir vida kuyusunu tutmayan uç taneyle ilgili kısım doğrudur, ancak vidanın hiç bu kadar uzun olması gerekmediğini görüyorum. 2X'i bir arada tutmak için 4 1/2 "vida? 2" gömme, çok fazla stres uygulanmamış bir eklemde çoğu durumda oldukça iyi çalışır. Vida hafifçe açılıysa, doğrudan son taneye gitmek yerine, tutabileceği büyük ölçüde artacaktır. Mümkün / pratik olduğunda, her durumda, bölünmeyi azaltmak veya ortadan kaldırmak için, sabitlenecek parçada pilot delikler kullanmak en iyisidir. Bölmeyi önlemek için pilotun diğer parçada olması gerektiği durumlar da olacaktır. Meşe, her parçada uygun boyutta pilot deliklere ihtiyaç duyulmasına iyi bir örnektir. Daha fazla zaman aldığımda buna daha fazlasını ekleyebilirim,


1

Monte edilen ürünün kalınlığının, monte edilen parçaya karşılık gelen vida penetrasyon derinliğini dikte etmesi gerektiği fikriniz doğru bir analiz değildir. Gerçekte, en ince ayrıntısına kadar analiz etmek istiyorsanız, bundan çok daha karmaşıktır. Desteklemeye çalıştığınız şeyin uygulamasını düşünmelisiniz. Vidalar öncelikle şeffaf mı yoksa doğrudan çekme tipi yükte mi kullanılacak? Vidaları alan malzemenin iplik tutma kapasitesi nedir? "Malzemeye montaj" ne kadar kalın? "Monte edilmiş" malzemeye çok fazla nüfuz etme endişesi var mı? Uygulama, vidayı kendi kendine çevirerek gevşemesi konusunda endişelendiğiniz bir uygulama olacak mı?

Tüm bunlar ve daha fazlası vida seçimine girecektir. Çoğu zaman faktörler, kullanılan vidanın çapını yeniden düşünmenize neden olur, böylece daha büyük bir vida daha iyi iplik tutma özellikleri sağlar. Herhangi bir başparmak kuralı varsa, herhangi bir uygulama için mümkün olduğunca uzun uzunlukta en büyük çaplı tutturucuyu kullanmayı düşünebilirsiniz. Açıkçası bu sağduyu ile temperlenmelidir. Vidanın blokların ağına geçmediği içi boş beton bloklara sabitliyorsanız 4 "uzun Tapcon'ları kullanmazsınız. 3,5 inçlik bir duvar saplamasına bir TV braketi monte etmek için 8" uzun gecikme cıvataları kullanmazsınız. " geniş ve her iki tarafında 1/2 "alçıpan ile kaplıdır. Muhtemelen bir saplamanın 1.5 "genişliğine giren 3/4" çaplı gecikme cıvataları kullanmamanız tavsiye edilir.


1

Tapcons gibi özel tutturucular için üreticinin literatürüne başvurun. Uygulamalar, izin verilen yükler ve kurulum gereksinimleri ile ilgili tüm mühendislik verilerini içerecektir.

Standart ahşap vidalar için, Ahşap Yapı için Ulusal Tasarım Standardı gereksinimleri içerir. Bunlar referans olarak standart model kodlarına dahil edilmiştir. Bununla birlikte, NDS'nin kitap raflarında görülme sıklığı göz önüne alındığında, üretici de sağlam rehberlik sağlayabilir.


0

Maalesef, bunun eski bir soru olduğunu biliyorum, ama cevaplarla karşılaştım ve soruya doğrudan cevap vermekten kaçıyor gibi görünüyorlar. Diğer parametrelerin dahil olduğunu kabul etsem de, cevap o kadar basit değil, basit bir cevap verilmiş olabilir, ardından uyarılar ve zeyileler eklenmişti.

Cevap : Etkili bir şekilde, sabitleme malzemesinin en az yarısına gitmelisiniz.

uyarılar ve ekler: Vida sabitleme malzemesinden geçerse, çoğu durumda vidanın dişleri malzemeye ısırmaz ve bu nedenle vida kendini yerinde tutmaz ve muhtemelen şeritlenecektir. Başka bir deyişle, vidanın (varsa) gövdesi değil, dişleri vidayı sabitleme malzemesine sabitleyen şeydir. VEYA, vida çok uzunsa ve herhangi bir sapa sahip değilse, minimum en etkili vidayı kullanmıyorsunuz; aşağıdan yukarıya doğru çok uzun sürecek, uzak kenarı delen vidanın uzunluğu hiçbir şey yapmıyor ve bu nedenle malzeme ve çaba kaybı.

Vida malzemenin içine sadece dörtte biri kadar giderse, vida yerine sıkıca sabitlemek için deliğe yeterli diş almamıştır. msgstr "sadece bir (birkaç) iş parçacığı tarafından asılı duruyor."

Bununla birlikte, ŞİMDİ sorular, sabitleme malzemesinin ne kadar kalın olması gerektiği, vidanın ne kadar uzun ağırlık veya çekme dayanacağı, vidanın ne tür bir malzemeye sabitlendiği ve ne tür vida kullanıldığı () "iş için doğru araç"), vb. Sonuncusu "tüm vida vida mı yoksa saplı mı?"

Verilen örnek (ler) de diyelim ki tuğla sağlam bir tuğladır; 3-1 / 2 "derin x 2-1 / 4" yüksek x 8 "uzunluğunda tuğla. 3/4" kontrplak, artı malzemeye olan mesafenin en az yarısı veya en az 1-3 / 4 ", vida 2-1 / 2 "uzunluğunda olmalıdır.

Bununla birlikte, bir kül blokundan veya ağırlığı azaltmak için boşlukları olan başka bir tuğla tipinden bahsediyorsanız, yukarıda verdiğim nedenlerden dolayı vidanın bu boşlukları delmesini istemediğinizi unutmayın. Ayrıca, şaftlı bir vida (varsa) 3/4 "(kontrplak kalınlığı) 'dan daha uzun istemezsiniz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.