Masa yaparken MDF, kontrplak veya başka bir şey kullanmalı mıyım?


8

Bir masa inşa etmeye bakıyorum ama hangi malzemeyi kullanacağınız hakkında birçok çelişkili bilgi okudum. Benim asıl endişe masa sarkma hiç sahip olmak. Ayrıca masayı boyayacağım / renklendireceğim. Ağırlığı taşırken hangi malzeme daha güçlü? Sarkmadan bir masa inşa etmek için hangisi en iyi seçim olurdu?


4
Nerede olduğunuzdan emin değilim ama craigslist veya insanlık mağazası için habitat aracılığıyla kapı veya eski masa üstü ile bir çok masa inşa ettim. Sağlam bir kapı (döşeme) veya eski masa üstü hem performansta bahsettiğiniz hem de genellikle daha ucuz olanları öldürür.
DMoore

@DMoore Ben kapı seçeneği üzerinde baktım ama ben bir kapı ile daha zor olurdu masasında birkaç özellik inşa edilecektir.
Orbit

Emin değilim ne eski bir levha kapı (içi boş değil) kontrplak ile karşılaştırıldığında.
DMoore

Yanıtlar:


11

Herhangi bir sac eşya, sapma açısından güçsüz olacaktır, bu nedenle yapınızın bunu telafi etmesi gerekecektir. Bu torsiyon kutusu gibi bir geometri kullanarak veya belki de masif ahşap sedyeler ve önlükler ekleyerek sertlik yaratmak istersiniz . Malzemelere gelince, böyle bir proje için YTS'ye kısmi olurum, ancak seçenekleriniz burada.

  1. Kontrplak sac ürünlerin en güçlüsüdür ve mekanik bağlantı elemanlarını en iyi şekilde alır. Ama ya boyamak için korkunç bir yüzey (inşaat sınıfı alırsanız) ya da örtmek için çok güzel / pahalı (dolap sınıfı alırsanız).
  2. MDF iyi boyar, ancak canavarca ağırdır, sarkmaya en yatkındır ve kenarlarında bağlantı elemanları almaz.
  3. Yonga levha ucuzdur, ancak çürüktür ve laminatla örtmediğiniz sürece su hasarından korumak için yeterince iyi sızdırmaz hale getirmek neredeyse imkansızdır, ancak daha sonra bir tezgahınız var.
  4. Melamin her iki yüzünde de dayanıklı, leke tutmaz bir filme sahiptir, ancak boyanamaz. Ayrıca, sadece merkezdeki sunta olduğu için su hasarına karşı hassastır.
  5. MDO , ince bir MDf tabakasıyla kaplanmış bir kontrplak tabakasıdır. Bu, ağırlığı düşürürken kontrplakların mukavemetini ve çok yönlülüğünü verir, ancak tıpkı MDF gibi boya da alır. Sadece geri çekmek, kenarların geleneksel anlamda bitiş kalitesi olmamasıdır, bu nedenle bazı şekillerde bantlanması veya yakalanması gerekir ve MDF veya CDX'ten biraz daha pahalıdır.

İstediğin zaman. Ağaç işleri ve mobilya yapımı ile ilgileniyorsanız, lütfen Alan 51'deki taahhüt aşamasında önerilen Ağaç İşleme Topluluğu'na göz atın. Masanızda iyi şanslar :)

5

Tüm ahşap sarkmalar. Ne kadar odun türüne, boyutlarına ve üzerine konacak ağırlığa bağlıdır. Genellikle partikül MDF'den daha fazla sarkar, MDF OSB'den daha fazla sarkar, OSB kontrplaktan daha fazla sarkar. Kenar şeridinin eklenmesi sarkmayı önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

WoodBin en göz atın Sagulator farklı malzemeler kullanılarak tam koşullar verilen sarkmaya miktarını tahmin etmek için kullanılır.


0

OSB, bir masa için yeterince pürüzsüz zımparalamanın sonsuza kadar sürmesini sağlar. Oyum kontrplak, bu nedenle sadece. Çok fazla para için bir tarafı pürüzsüz kontrplak yapabilirsiniz. Gerçekten iyi bir zımpara ve sabır olmadan, masa yüzeyi olarak splintery OSB'den memnun olmayacaksınız.

Başka bir seçenek lamine çamdır. İyi sonuçlar ile ucuz masalar yaptım.

Deneyim: Bazı masalar ve platform yatakları, dolaplar ve benzeri şeyler yaptım. Gerçek bir marangoz değil.


0

Ağırlığı taşırken hangi malzeme daha güçlü?

MDF yarıya inerken kontrplak hala saptırır.

Sarkmadan bir masa inşa etmek için hangisi en iyi seçim olurdu?

"Diğer". DMoore ne olduğunu biliyor; katı parke.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.