Bir alt panelin neden ayrı bir zemine ve nötr olması gerekir?


8

Bir güç alt panelinin neden kod memnuniyeti dışında ayrı nötr ve topraklama çubuklarına sahip olması gerekir?

Ana panelde bir alt panelin ana kesiciye ihtiyacı var mı?

Ayrıca, alt panelin aynı binada ana panele geri bağlanmış bir topraklama teline ihtiyacı var mı?

Yanıtlar:


16

Yapıştırılmış toprak / nötr

Nötr ve toprağın bir alt panele bağlanması durumunda, topraklama kablosundan ana panele geri nötr dönüş akımı elde edersiniz (artık birden fazla yol olduğundan). Daha da kötüsü, @ Tester101'in işaret ettiği gibi, nötrün bir arızası varsa, her şey çalışmaya devam eder, ancak tüm akımı toprakta toplarsınız , bu da artık panel şasisine dokunarak elektrikle kesilebileceğiniz anlamına gelir. misal.

Bunu önlemek için toprak ve nötr sadece bir yerde (ana panelde) birleştirilmelidir.

Alt panel ana kesici

Aynı binada olduğu için bir alt paneldeki bir ana kesici gerekli değildir (farklı bir binadaysanız, NEC 225.31, 225.32, 225.33 geçerlidir). Bununla birlikte, alt panelde bir ana kesici olması da kabul edilebilir.

Her ne sebeple olursa olsun (ölçek ekonomisi, sanırım) "ana" paneller genellikle daha ucuza satılmaktadır. Geçenlerde, benzer büyüklükteki bir alt panelin neredeyse yarısının fiyatı için (ana şalter ve birkaç 15A kesici dahil) küçük bir 12 kesici panel satın aldım (ki herhangi bir kesici içermedi). Kablolamada kesinlikle bir fark yaratmaz, sadece toprak / nötr bağlama vidasını / çubuğunu (önceden takılmışsa) çıkardığınızdan emin olmanız gerekir.

Alt panel topraklaması

Alt panelin ana panele mutlaka topraklanması gerekir ve panelin mevcut değeri için uygun şekilde boyutlandırılmalıdır (olduğu gibi, sıcak / nötr kablolarla aynı veya daha büyük boyuttadır). Bu aynı yapıda olsun ya da olmasın.


2
İkinci panele topraklanmış ve topraklanmış (nötr) bağlanmışsa , topraklama iletkeninde akım olacaktır . Herhangi bir nedenle topraklanmış (nötr) düşerse, tüm akım topraklama iletkeninde olacaktır.
Tester101

İkinci panel ayrı bir binadaysa, ana kesici bağlantı kesme gereksinimini karşılar.
Tester101

@ Tester101 alt paneldeki bir GFCI bunu engellemez mi?
cırcır ucube

4
@ ratchetfreak önlemek ne, akım topraklama iletken? Hayır. Topraklama ve topraklanmış iletkenler ana panele bağlıdır. Ayrıca ikinci bir panele bağlanırlarsa, panel dal devrelerinin topraklı iletkenlerindeki herhangi bir akım, ana panele geri dönmek için hem topraklı hem de topraklama iletkenini kullanır. Besleyici üzerindeki ana panelde ikinci panele bir GFCI kesici , topraklanmış ve topraklama iletkenleri ikinci panelde kemikli ise shoulda / woulda / coulda açma. Bunun nedeni, akımın bir kısmının topraklama iletkenine geri dönmesidir.
Tester101

1

Yukarıda belirtildiği gibi, akım sıcak telden cihaz içinden akar ve nötr tel üzerinden geri döner. ZEMİN sadece ZEMİN! Bir şey ve sadece bir şey için kullanılır !!! Kesiciye kısa devre sağlamak. Beni ilk kez etiketleyen elektrik müfettişine evime bir alt panel taktığımı sordum. Elektrikçi değilim ama konsepti anlıyorum ... Müfettiş NEDEN soruma cevap veremedi ??? Dedi çünkü kod yapamaz diyor! TAMAM...

Dikkatli bir düşünmeden sonra bana NEDEN geldi! OHMS HUKUKU! Paneldeki topraklama çubuğundan ne kadar uzak olursa beyaz telde o kadar fazla direnç olur. Ne kadar ileri giderseniz, beyaz kablodaki voltaj potansiyeli o kadar yüksek olur. Zemin çoğu durumda kapsanmaz. Lambadan sonra beyaz kabloya dokunursanız sarsıntı olur. Yer pabucundaki kabloya dokunduğunuzda .. OHoh yasası. Belki bu, zeminin neden ana paneldeki zemin çubuğundan başka bir yerde beyaza kancalanmaması gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. ZEMİNİ ZEMİN TUTUN!


Ne dediğini anlıyorum ama Ohm yasasını uyguladığında, o kadar da önemli görünmüyor ... 14 metrelik telin 100 ft'si yaklaşık .25 ohm dirence sahip. İçinden 20 amper çalıştırırsanız, bu yaklaşık 5 voltluk bir voltaj düşüşü verir (konektör direncini göz ardı ederek). Zemini ve nötr paneli panele yapıştırırsanız, direnç ana panele geri yarıya iner, böylece telde yaklaşık 2.5 volt olurdu. Asıl sorun, eğer bir şey nötral + topraklamayı bozar ve sıcaklığı hala bağlı bırakırsa, bu durumda çıplak toprağa devrenin neredeyse tüm voltajı ile enerji verilir.
Johnny

Tekrar söylediklerini okuduktan sonra .. DUH ... EVET toprak ve nötr kesildiyse ... artık toprak olmayan uzak uç (nötr ve BARE'ye bağlı) sizi mevcut döngü olarak kullanmaya çalışacaktı. SAÇLARINIZI DÖNDÜRECEK> ... Ben sadece zeminin kendisinin bir akım taşıyacağını ve akımın toprak pabucundan daha uzağa çıkacağını düşünüyordum. Söyledikleriniz çok geçerli! Teşekkür ederim!
Tony
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.