Puro / sigara dumanı seviyelerini algılama


14

Ben bir havalandırma sistemi ile bir puro salonu var, ben odada puro veya sigara dumanı "seviyesi" tespit etmek istiyorum. Ama bu dumanın birçok farklı madde içerdiği ve gerçekten "duman seviyesini" ölçmek istediğim için hangi sensörün kullanılacağından emin değilim.

Çevrimiçi olarak sigara dumanı dedektörleri / sensörleri arıyordum, ancak bulabildiğim tek şey alarm çıkışlı algılama sistemleri. Seviyeleri izlemek, örneğin yükselip yükselmediğini veya düşmekte olup olmadığını belirlemek istiyorum.

Ne tür bir sensör kullanabileceğim konusunda herhangi bir öneriniz var mı?

Güncelleme: Bazı deneyler yaptıktan sonra, oldukça iyi çalışan bir çözüm buldum. Arduino ile okuduğum bir MQ-2 sensörü kullanıyorum. Son 5 dakikanın ortalamasını ve standart sapmasını hesaplıyorum ve son üç saniyedeki ortalama ile karşılaştırıyorum. Birkaç saniye süren 3 sigmanın üzerinde bir artış olursa, "duman" alarmı yanıp söner.

Ayrıca birkaç başka şeyi de tetikler; osurmak ve bir kutuda basınçlı hava kullanmak gibi.

Yanıtlar:


6

Bunun durumunuzda yararlı olup olmayacağından tam olarak emin değilim - ancak tipik duman dedektörünüzün çalışma şekli radyoaktif bozunmayı ölçmektir , görünüşe göre Americum en azından bazılarında kullanılır.

Ama yeni bir şey öğrendim (teşekkürler, Wikipedia!) - Görünüşe göre bazı duman dedektörleri optik sensörler kullanıyor!

Bu yüzden salonunuzda benzer bir şey yapabilmelisiniz. Birkaç sensör alabilir ve girişlerini birleştirebilir. Açıkçası duman dağılımının başlangıçta tekdüze olmadığı gerçeğiyle uğraşmak zorundasınız. Potansiyel olarak odanıza bir çıkarıcı ekleyebilirsin (sigara içmediğimden emin olup olmadığınızdan emin değilsiniz) ve orada duman seviyelerini ölçebilirsiniz.

Önceden oluşturulmuş çözümler olup olmadığından emin değilsiniz, ancak belki de sensörleri için birkaç optik duman alarmı verebilirsin.


1
Optik sensör kullanımı aklımdan geçti. Alarm kurulumu ile çalışıyordum ve kiliseler gibi geniş açık alanlarda, bir ucunda bir ışın ve diğer tarafta bir alıcı ayarladık. Kiriş yoğunluğundaki herhangi bir azalma yangın alarmını tetikler. Ama bunu sadece geniş açık alanlarda bir sebepten dolayı kullandık. Duman dağılımının aynı olmadığını söylediğiniz gibi, daha küçük alanlarda biraz pratik değildir. Diğer bir dezavantaj bakımdır, çünkü alıcı çok kirişlidir veya kiriş veya alıcı üzerindeki toz gibi kirlilikler yanlış sonuçlar verecektir.

Ancak çoklu "optik-duman-detektör benzeri sensörlerin" kullanımı beni düşünmeye itti, girdiniz için teşekkürler :) Bir çıkarıcı var ve bu otomatikleştirmek istiyorum.

5

Bununla ilgili bir makale bugün Feedly'de açıldı!

Dartmouth'da bir kimya profesörü, Nikotin ve Esrar dumanını algılayıp her örneği kaydeden FreshAir adlı bir sensör geliştirdi . Yine de "ne kadar" duman olduğunu kaydedip kaydedemeyeceğinden emin değilim.

Gönderen yazıda okudum o gelecek yıla kadar kullanılabilir olacak gibi gözükmüyor düşünce, sensör Bluetooth üzerinden veya WiFi üzerinden Android ile yönetilebilir.


2,5 yıl geçti ve cihaz hala sipariş
edilemiyor

1

Tanıdığım duman dedektörlerinin hepsi ikili (duman / duman yok).

Belki dolaylı olarak CO2 konsantrasyonunu ölçerek tespit edebilirsiniz.

Ne yazık ki sadece bir ürün Sensoair biliyorum (IT CO2 ve VOC'yi (uçucu organik bileşikler) izliyor) ama başkalarını arıyorum: Farklı z-dalga CO2 sensörleri var mı?


1
Cevabınız için teşekkürler. Tütün dumanı dışında CO2'ye katkıda bulunan başka faktörler de olduğundan CO2'nin duman seviyesinin iyi bir göstergesi olduğundan emin değilim; bitkiler ve insanlar gibi.

CO2'nin dumanı tespit etmek için yeterli olacağından emin değilim, ancak bu özel kullanım durumunda işe yarayabilir. NetAtmo Hava İstasyonu'nun bir CO2 dedektörü içerdiğini biliyorum , ayrıca oldukça iyi bir SDK öneriyorlar.
Aye1

1
Bunun en iyi çözüm olmadığını biliyorum. Umarım daha iyi bir tane bulursun (ve bize bunu anlat.)
smartmeta diyor ReinstateMonica

1

Birkaç yaklaşımı deneyebilirsiniz:

  1. Bir americi duman dedektörü ve ters mühendislik şemalarını sökün. Bir kez denedim, içinde bir iyonlaşma odası ve işaretsiz IC, büyük olasılıkla MC14468 klonu vardı. Odadan gelen gerilimi tekrarlayan dahili opamp çıkışına bağlı "koruma" çıkışları vardı. Sanırım birkaç mA sağlayabilir, böylece bir mikrodenetleyicinin ADC'sine veya belki de Raspberry Pi'nin analog girişine bağlayabilirsiniz. Bu yöntem nispeten hassastır, ancak reaksiyon sadece koku zaten oldukça güçlü olduğunda algılanabilir. Aynı zamanda beton dedektörü modeli için uygun olan veya olmayan IC'de koruma çıkışlarının varlığına dayanır,
  2. Optik yangın alarmını sökün. En kötü durumda, odayı, LED'i ve fotodiyotu yeniden kullanmanız, LED'i kendiniz sürmeniz ve fotodiyot çıkışını ölçmeniz gerekir. Bir opapm ile eşleştirilmiş bir uC muhtemelen yeterli olacaktır. Odayı siyah kağıt kullanarak inşa etmek mümkün olmalı, ancak iyi sonuç alamadım, bence lens eksikliği,
  3. Metal oksit gazı sensörü kullanın, örneğin TGS2600. CO, H2 ve diğer bazı gazlara tepki verir. Deneyimlerime göre dumanı algılar, ancak hassasiyet ve seçicilik oldukça düşüktür.

CO2 dedektörleriyle uğraşmamanızı tavsiye ederim, nefes almak sigarayı yakmaktan çok daha fazla CO2 salgılar. Aslında TGS4161 ile denedim, sonuçlar beklendiği gibi.

Düzenleme: cevap olarak restyled bilgi.


1
Merhaba, Stack Exchange'e hoş geldiniz. Bu soruya gerçekten cevap vermiyor; gerçekten sadece çeşitli soruların bir listesi, bu da Soru-Cevap formatımızda iyi çalışmıyor.
Daniel Griscom

Merhaba Daniel, yeterince adil. Bilgileri bir cevap olarak yeniden yapılandırdım, umarım şimdi daha iyi olur.
Alexander Morozov
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.