Bir jeneratörü kurutucu prizine takabilir miyim [çoğalt]


12

30 amperlik devreli bir elektrikli kurutucum var. Taşınabilir bir jeneratörden bu prize çalıştırmak için erkek-erkek bir fişim olsaydı, ana kesiciyi ayarladığım sürece bir elektrik kesintisi sırasında temel aletleri (su pompası, refridgerator, karter pompası, vb.) Çalıştırmak güvenli olur mu? toplam çekiliş 30 amperden azdı?


4
Bu sorunun sorulması gerekiyordu çünkü kabul edilen cevabı yapmayı düşünen bir sonraki kişi için bulmak kolay olmalı.
TomG

3
BU BİR DÖKÜM OLARAK İŞARETLENMEKTEDİR, AMA DİĞER CEVAPLAR ÖNCE GELEN VE KURUTUCU ÇIKIŞI KULLANARAK VE SADECE "ANA KIRICINIZI KAPATTIĞINIZDAN EMİN OLUN". Bu yüzden CİDDİ GERÇEK DÜNYA FİZİKSEL TEHLİKE İLE GERÇEKTEN KÖTÜ BİR CEVAP GİBİ YA DA BENZERİ BİR SONRAKİ ÖLÜM. BU SORU ÜZERİNE KABUL EDİLEN CEVAP ÇOK DUPLICATE DEĞİL, İKİ CEVAPIN SADECE DÜZELTİLMESİDİR.
Craig

Yanıtlar:


29

KESİNLİKLE HAYIR!! Bu ASLA bir seçenek değildir.

Uygun erkek girişi ile birlikte bir çeşit transfer anahtarı veya kilitleme kullanmalısınız. Ayrıca, bir erkekten erkeğe kord bir nedenle "intihar kordonu" olarak adlandırılır.


3
Evinizi besleyen transformatöre güç vermek gerçekten kötü bir fikir. Güç beslemesinin bağlantısını kesen (200A kesiciyi manuel olarak ÇIKARMAYAN) ve jeneratörü ev sistemine bağlayan bir kilitleme sistemi zorunludur.
Fiasco Labs


@jsvnm Çıkış tarihini fark edene kadar biraz endişeliydim.
kasperd

1
@SpeedyPetey, bu soru yinelenen olarak işaretlendi, ancak diğer sorudaki kabul edilen cevap temel olarak devam edin ve jeneratörünüzü kurutma makinenizin prizine takın. Demek istediğim, CEVAPINIZ İKİ'NİN TEK DOĞRU CEVAPI ve bunu yanlış yapmanın potansiyel olarak çok ciddi gerçek yaşam sonuçları var. Cevabınızı, bu diğer soru üzerine kendi cevabımın bir kopyasına kopyaladım ve biraz açıklamaya yardımcı olamadım. DIY amatörcülüğü elektrik ve aşırı güvenle birleştiğinde, aylaklıktaki willi'leri insanlardan korkutmalıdır.
Craig

İşte ne olduğuna dair bir örnek.
Watcom

10

Speedy tarafından belirtildiği gibi, KULLANILMASI GEREKEN transfer anahtarı, şebeke / ev kablolarının nasıl kurulduğuna uygun olarak monte edilmesi önemlidir.

Aktarma anahtarı ve kilitleme mekanizması, hem sizin hem de inişli hatlarda çalışan olabilecek yardımcı personel için gereklidir. Uygun bir kilitleme ve transfer anahtarı ile jeneratörünüz şebeke hatlarına beslenir ve çok iyi birini öldürebilir. Kısa bir süre kesmeye ve doğru bir jeneratör bağlantısı kurmaya çalışan insanlar, jeneratörlerini çalıştırmadan önce ana kesiciyi kesmeyi hatırlayabileceklerini düşünürler. Ancak transfer anahtarlarının ve kilitlemelerin kullanımı için kuralların ve düzenlemelerin var olduğu gerçeği, insanların en iyi niyetlere rağmen hata yaptığını kanıtlıyor.


3
Kesintiyi düzeltmeye çalışan hat adamlarının tehlikelerine ek olarak, şebekeye bağlantınız yoksa, şebeke tekrar çevrimiçi olduğunda, neredeyse kesinlikle içinde olmayacaktır. Jeneratörünüzle senkronize edin ve söz konusu kesicilerin atması yapılan tek hasar ise çok şanslı olacaksınız. Bir transfer anahtarıyla bile, böyle bir zamanlama değişikliği birçok elektronik cihazınızı kolayca kızartabilir.
Perkins

2
@Perkins - Şebeke hattının tüm kuvveti doğrudan jeneratörün çıkışına beslenirse, yerel jeneratöre meydana gelebilecek hasardan bahsetmiyoruz.
Michael Karas

6

30 yıldır yüksek voltajlı bir yan hakem olarak çalıştım ve her türlü sincap jeneratörü kurulumunu gördüm. Ana ünitenizi kapatsanız bile jeneratörünüzü evinizin kablolarına bağlamak asla iyi bir fikir değildir. NEC, bir aktarma anahtarının kullanılmasını gerektirir. Başarısız olan ve ortaya çıktığında hala açık olan birkaç ana kırıcıdan daha fazlasını gördüm. Bir transfer anahtarınız yoksa, gücü kesicinizden ve ölçüm cihazınızdan geri göndererek, transformatöre geri gönderebilir ve hat voltajına 120 volt yükseltebilirsiniz. Gecenin ortasında, kötü havalarda, herkesin gücünü geri kazanmaya çalışan linemenler için iyi bir şey yok.


4

Bir elektrikçi tarafından şebeke kesicinin nötr hattı kesmediği, sadece 240 volt beslemenin iki yarısının olduğu söylendi. Böylece hala şebekeye bağlısınız.

Bir transfer anahtarı her şeyi izole edecektir.


Gördüğüm birçok panelde nötr hat yerel toprağa bağlı. Jeneratör korkunç bir şekilde yanlış bağlanmadığı sürece, dış dünya için herhangi bir potansiyel olmamalıdır ve eğer bu kötü bir şekilde yanlış bağlanmışsa, evinizin ne zaman alev aldığını bileceksiniz ... Bu, uygun bir transfer anahtarı hala doğru seçim.
Perkins

Eh ... evet nötr toprak otobüs, bağlı olduğu gerektiğini Evinin dışında toprağa sürülen 8' topraklama çubuklarının birkaç bağlanabilir, ama çoğu zaman su borularına bağlanmış (ve sık sık yalıtım korozyonu bulacaksınız zeminin yapıştırıldığı noktadaki eski borularda veya yeraltında paslı bir boruda) veya hiçbir şeye bağlı olmayan eski evlerde. Başka bir deyişle, bu durumlarda yerel toprağa giden ilk yol, transformatörden direkten aşağıya, kamu hizmeti şirketi tarafından kurulan bir topraklama çubuğuna uzanan çıplak bakır teldir. Yani
Craig

... ve bu güzel metal nötr yol boyunca hala evinizin dışındaki kirden daha az elektrik direnci var ve hala o nötr kabloya fiziksel olarak bağlısınız. Bu yüzden hiçbir şey kabul etmezdim.
Craig

1

Yapabilir misin? evet mümkün, muhtemelen işe yarayacak. Gerçekten kötü bir fikir mi, evet. Suçu yasadışı mı, muhtemelen kırıcıyı çevirdiğinizden emin olmadığınız sürece. Kodlara aykırı mı, evet. Diğerlerinin söylediği gibi, bir kilitleme kullanın veya daha ucuz yapmanız gerekiyorsa, 3-4 kritik cihazınız için uzatma akorları satın alın ve kullanın.


2
Yukarıda vurgulanan nedenlerle büyük olasılıkla cezai yasadışıdır (yargı yetkisine bağlı olarak).
Aron

2
@Aron Bunu yapmak yasadışı olmasa bile, ana kırıcıyı açmayı unutmanın neden olduğu insanlara / mülklere verilecek herhangi bir zarar muhtemelen suç ihmali olarak sınıflandırılır.
Perkins

-4

Onlarca yıldır kaynak yapmak için kullandığım bir "çıkış" aracılığıyla yedeklenmiş bir jeneratör kullandım; bu kesici bir işlem veya diğeri için gerekli olana kadar daima kapalıdır. Jeneratörü çalıştırmak ve şebeke kesiciyle birlikte diğerlerini kapatmak istediğim her kesiciyi işaretledim. Bunu yaptığınız sürece sorun yok. Tabii ki, jeneratörü bağlayabilen ve çalıştırabilen tek kişi benim, bu yüzden başka birinin problemle karşılaşma şansı yok. Birbirine geçen transfer anahtarına kesinlikle ihtiyaç duyulan tek zaman, güç kesildiğinde jeneratör otomatik olarak açılırsa.


4
Bu yanlış; bunu yapma. İzole edici bir transfer anahtarı ve giriş yuvası zorunludur. Bir şeyin işe yaraması, özellikle elektrik için iyi bir fikir olduğu anlamına gelmez.
friedo

-4

Bu ASLA bir seçenek değildir.

Tabiki öyle. Arazide çiftliklerde yapılır.

Erkek-erkek kordonunda doğal olarak yanlış bir şey yoktur. Açıkçası tehlikelidir, ancak canlı bir devreye bağlıyken sivri ucunu sallayacak kadar aptal insanlar için.

Benzer şekilde, transfer anahtarı ana kesicinin nasıl kapatılacağını anlayamayan insanlar içindir. Garajda büyük (100 amper) bir jeneratör varsa, bu bir kolaylıktır.

Elektrik şebekesine tekrar enerji vermeyeceksiniz. Devre kesiciler her iki yönde çalışır ve komşularınızın ve transformatörün birleşik yükü kesinlikle kurutucunun veya jeneratörün derecesini aşacak ve bir kesici açacaktır.

Gerçekten endişelenmeniz gereken şeyler:

Kurutucular 2 sıcak ve nötrdür. Jeneratör 2 faz sağlıyor mu? Evet ise, harika. Hayırsa, kırmızı ve siyahı jeneratörün canlı kablosuna bağlayın, aynı zamanda soba veya klima gibi 240v'luk cihazları da devre dışı bırakın. Muhtemelen kurutucu, jeneratör tarafından kullanılan fişi nedeniyle devre dışı bırakılmıştır.

Kaynakçılar sadece 240v'dir. Jeneratör için 3 pimli kaynakçı fişi kullanmayın - nötr olmaması, ekmek kızartma makinesini açtığınızda çalışan koridor ışığı gibi çok garip sonuçlar doğuracaktır.


5
Dürüst olmak gerekirse, adamım, bu gerçekten kötü bir tavsiye. Ana kesicinin nasıl kapatılacağını kimin bulamadığını biliyor musunuz? Babası onu "ana kırıcıyı kapatıp jeneratörü açmak için" bir ayakla gönderen 12 yaşındaki çiftçinin oğlu. Yarı mesajın yarısını hatırlayacak. Burada sinsi geri dönüşlere gerek yok, yetişkinliğe yapmadığını tanıdığım ailelerden yarım düzine çiftlik çocuğu hikayesi anlatabilirdim ya da babaları gençken, aptal *** kazalar nedeniyle öldü. Ama asıl mesele insan hatası her zaman bir faktördür. Bunu kilitlemeden yapmak saçma.
Craig

1
... şüphe yok ki, birileri boruya bağlanacak ve çiftçinin 12 yaşındaki oğlundan böyle bir şey yapmasını istemesi gerektiğini söyleyecek. Peki, ziyaret eden yetişkin arkadaşı veya karısı er ya da geç aynı şeyi yapardı. Ve öyle de olacak. Ve jeneratörü başlatan kişiyi elektriklendirecek bir şey değil. Başka bir deyişle, çiftlikte faydalı şeyler yapan çiftlik çocuklarına karşı savunmuyorum! Mesele, bu tür bir hata için kasıtlı olarak potansiyel yaratan bir şeyi asla birbirine bağlamamaktır.
Craig

1
@Craig Kabul etmiyorum. Erkek-erkek kordon kusursuz değildir ve aptallar çok ustaca insanlardır. Ama orada akıllı insanlar da var. Uzun vadeli bir kesintinin ortasında, transfer anahtarı alma seçeneği olmayan ve -20 hava tahminine sahip birine ne önerirsiniz? Sadece bekle? Bir tornavida ile 15 dakika çalışıyor ve tekrar güçleri var.
paul

2
Aptallar son derece ustaca insanlardır! Belki de en ustaca! :-) Fırına düzenli bir uzatma kablosu takın. İş tamamlandı, donmayacaksın. Kolaylık zorunluluk ile karıştırılmamalıdır. Sanırım tamamen elektrikli bir fırınınız varsa, süpürgelik ısısı veya zemin içi veya tavan ısısı belki de bir kırışıklık. Bu durumda, uzatma kablolarını birkaç elektrikli alan ısıtıcısına çalıştırın. Bu gerçekten başka bir konuya bir segue. Bir 6KW jeneratör hakkında konuşan başka bir yazı var. 120V'de, bu kurutucu çıkışını besleyen tellerin güvenli kapasitesini aşacak olan 50A'dır.
Craig

1
@Craig: 1) fırınlar, dış aydınlatma vb. 2) kabloları çalıştırmak için alan ısıtıcıları yoksa ne olur? 3) kurutma devresinin üzerinde bir kesici vardır, böylece hiçbir şey aşırı yüklemezsiniz. İstediğiniz her şeyi çekin ve çekin, ancak jeneratör çalışırken sadece şebekeyi kapatmayı ve kablonun sivri ucunu yalamamayı unutmamalıyız. Akıllı insanlar genellikle bu iki şeyi halledebilir.
paul
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.