Küf veya mantar nasıl tespit edilir?


9

Bir dairede yaşıyoruz ve birkaç aydan beri kız arkadaşım her türlü akciğer / nefes / boğaz probleminden muzdarip. (Doktorlara yapılan çoklu ziyaretler aynı sonucu verir: hiçbir şeyi yoktur, alerji olabilir. Ama aynı zamanda alerji için test edilmiştir ve bu bölümde bildirilecek hiçbir şey yoktur)

Birkaç haftadan beri de boğaz problemim var ve doğal olarak iyi bir iyileşme olan biriyim, neredeyse hiç hasta değilim.

Hiçbir şey görmese ve yeri temiz tutsak bile, duvarda, çatıda veya görsel olarak inceleyemeyeceğimiz ve kötü / toksik bir havaya yol açamayacağımız herhangi bir yerde küf veya mantar olabileceğini düşünmeye başlıyorum.

Duvarları açmadan bu tür bir sorun olup olmadığını nasıl kontrol edebiliriz?

Yanıtlar:


9

Başlamak için en iyi yer olabilecek birçok DIY hava kalitesi test kiti vardır. Bu , HVAC filtreleri ve havalandırma deliklerindeki bakterileri kontrol eder. AirLab'dan gelen bu aslında test etmek için havayı örnekliyor , ancak biraz pahalı.

Ayrıca gelip evinizdeki havanın kalitesini test etmek için bir profesyonel çağırabilirsiniz, bu pahalı olabilir, bu yüzden önce ucuz bir DIY testi tavsiye ederim. DIY testi kirletici veya sonuçsuz sonuçlar gösteriyorsa, profesyonelleri ararım.

Kirletici maddelerin test edilmesinden ve / veya çıkarılmasından (yerel yasalarınıza bağlı olarak) sorumlu olabileceğinden, bunu ev sahibinizle görüşmek isteyebilirsiniz.


mükemmel cevap. Daha iyi bir yol bilmiyorum.
shirlock evleri

2

Hava kalitesi test kitlerine para harcamadan önce, sahip olduğunuz çok güçlü sensörleri kullanın: burnunuz, gözleriniz ve elleriniz.

Zemininizin, tavanınızın ve duvarınızın tüm kenarlarını dolaşın. Küflü kokuları koklayın, nemli alanları hissedin ve renk değişikliği arayın.

Küçük bir şey bulsanız bile, altında daha büyük bir sorunun kanıtı olabilir. Pencere pervazlarına ve kapılarına çok dikkat edin.

Bugün çoğu evde bu sorun olmamalı, ancak başka bir kötü hava kaynağı evreniniz olabilir. P-trap'in doğru takıldığından ve tesisatın havalandırma yığınında kanalizasyon gazının evinize sızmasına neden olacak bir sorun olmadığından emin olun. Lavabon kokuyor mu?

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.