Güneşin evimin ön odasına ne kadar ısındığını nasıl azaltabilirim?


11

Ofis odam evin önünde ve güneye bakmaktadır. Sıcak günlerde (ilkbaharda bile) çok hızlı ısınır. Oldukça küçük bir oda ve orada ısı atfedilen bilgisayarlar var. Kumaş panjurlu küçük bir çift camlı pencere var. Merkezi bir ac ama tam zamanlı çalışan serin sadece küçük bir oda çok verimli görünmüyor.

Duvara çarpan doğrudan güneşten gelen ısı miktarını azaltmanın yolları nelerdir? Özel boya? Perdeler? Çadır? Fan?

Yanıtlar:


11

İyi bir yaprak döken ağaç yardımcı olur, ancak bunun çalışması biraz zaman alacaktır. Sadece temele çok yakın yerleştirmediğinizden emin olun.

Işık engelleme perdeleri hem ısıyı hem de ışığı engelleme konusunda çok iyidir. Odada çalışmaya çalışıyorsanız bu iyi olmayabilir.

İzolasyon, eğer bir çatı katınız varsa, havalandırmayı alt yüzeylerden engellemeyin.

Bununla birlikte, fark edilmesi gereken önemli olan şey, soğutma sistemlerinin insanların kendilerinin ısıtma etkilerinin üstesinden gelmek için önemli bir çaba sarf etmesidir. Ve birkaç bilgisayar yardımcı olmuyor. Dış ısıyı ne kadar bloke ederseniz edin, üretilen ısı hala oradadır. Bu nedenle, havalandırma deliklerinin kullandığınız odaları soğutmak için ayarlandığından emin olun (kapıları kapatmak da yardımcı olur) ve soğutmanızın çoğunu yukarı doğru yönlendirin. Bu hala yeterli değilse, kapıdan yerden soğuk hava üfleyen küçük bir fan deneyin (bu, yukarıdaki sıcak havayı dışarı atar).


Düzenleme: Başka düşünceler.

Tüm duvarlarınızı ve diğer çeşitli ısı kaynaklarını kontrol etmek için bir IR termometresi alın. Yalıtımsız bir duvar yaması keşfedebilir veya pencerenin düşündüğünüzden daha fazla içeri girmesini sağlayabilirsiniz.

İkinci olarak, sıcaklığın kesilmeden önce ne kadar değişeceğini belirleyen bir ayar olup olmadığını görmek için termostatınızı kontrol edin. Mine, kılavuzun arkasına gömülmüş garip bir tuş kombinasyonudur. AC döngüleri arasında bir saatten fazla bir süre gidiyorsanız, bu ayarı azaltarak sıcak noktaları azaltırsınız.


Önümde büyük bir ağaç var ama doğrudan duvarı gölgelemiyor. Zaten başka bir ağaç diktim ama biraz zaman alacak. Tavan arasında izolasyon vardır.
Zepplock

Kapıdaki küçük fan harika bir fikir, bunu yaz aylarında benzer sorunlara sahip ofisimle kullanıyorum.
cabbey

Tek bölmeli pencerelerimiz olduğunda, saçak altına bambu tipi gölgeler astım. Duvara çarpan veya pencereden gelen güneş ışığı, duvar ısıtmasının ve iç oda ısıtmasının ortadan kaldırıldığı anlamına gelir. Çıta malzemesi ve şekli, ışığın ne kadar içinden geçebileceğini belirler. Öğleden sonra elinizi batıya bakan duvara yerleştirebilmek doğru yönde atılmış büyük bir adımdı.
Fiasco Labs

7

Birkaç seçenek var.

En kolay yollardan biri, pencerenin üzerinde bir gölge veya tente. (Bu nedenle Avustralya taşra çiftliklerinin derin verandaları vardır.)

Başka bir yöntem harici bir deklanşördür, ancak bu da ışığı çok azaltacaktır.

Ayrıca bir pencere kaplaması için gidebilirsiniz. Alüminyum filmden ince ağa kadar seçim yapabileceğiniz bir dizi vardır. Amaç, çok fazla ışık kaybetmeden ısıyı yansıtmaktır.


Pencere oldukça küçük. Bence kafanın çoğu güneşe maruz kalan duvarın tamamından geliyor. Gölge / tente ucu için teşekkürler.
Zepplock

4

küçük bir oda ile, soğutmayı yerelleştirmek ve ana klima üzerindeki iş yükünü azaltmak için küçük bir pencere klima ünitesi kullanmak çok verimli olabilir.


3
ya da burası her zaman bu tür ekstra yüke sahip olacak özel bir ofisse, sadece o oda için küçük bir kanalsız AC ünitesi gitmek için bir yol olabilir. Pencerede çirkin kutu olmadan bir pencere AC tüm kazanmak.
cabbey

4

bildiğim kadarıyla, en uygun fiyatlı sonuç, kış güneşinin sıcaklığını kullanacak ve yaz aylarında reddedecek pasif güneş kırmadır. Belirli tasarım enlem ve inşaat yöntemine bağlıdır, ancak görünmelidir böyle ve bu kroki de genel bir fikir temizleyebilirsiniz.

solar pasif teknikler bu sorunu çözmenin en iyi yoludur ve uzun vadede size büyük miktarda para kazandıracaktır ve co2 emisyonları ve çevresel etkiden bahsetmeyi unutmayın.

burada bu alanda bir sürü fikirden bazı referanslar bulabilirsiniz ve pasif güneş enerjisi kitabını okumanızı tavsiye ederim . bir zorunluluktur.

Düzenle:

  1. pencereleri gölgelendirmekten değil, gerçekten duvarları gölgelendirmekten bahsediyorum.
  2. ve ayrıca duvarı hızlı büyüyen (tutku meyvesi gibi) yaprak döken bir asma ile kaplamayı da düşünebilirsiniz - elbette, enleminize, toprağınıza vb.

3

Eski evimdeki ofisim bir tuğla evin batı tarafındaydı. Güneş bütün gün tuğlaların üzerinde parlayacaktı. Tuğlalar ısınır ve güneş batmış olsa bile odayı ısıtır. Odaya tavan vantilatörü koydum. Küçük odada havanın hafifçe dolaşımı çok yardımcı oldu.


1

Cam filmi düşünün. Piyasada, ne kadar görünür ışığın geldiğini etkilemeden odadaki ısıyı azaltmaya yardımcı olacak UV engelleme olanları var.

Başka bir garip cevap olarak - termal kütle eklemeyi düşünün. Bazı güneş pasif evleri taş veya tuğla kullanır, ancak büyük su kapları da kullanabilirsiniz, böylece oda sıcaklığı hızlı bir şekilde değiştirmez.


0

Duvarı gölgelemek için ne gerekiyorsa en etkili çözümdür. Ayrıca karartma pencere perdeleri kullanın (onları kapattığınızda oda tamamen karanlıktır). Panelleri sarmaşıklar, ağaçlar veya hatta başka bir odaya taşımayı düşünün.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.