Kesicideki kablo sayısı için elektrik kodu nedir?


14

ABD, Georgia Ek çıkışlar eklemek için yeni devreler ekliyorum. En yakın yer ana panel kutusuna bir tel çalıştırmaktır.

Sorum şu, bir kesiciye birden fazla kablo bağlayabilir miyim ve hala kodları karşılayabilir miyim yoksa yeni bir kesiciye mi ihtiyacım var? Hem kablolar hem de fişler, kesici ile aynı değerdedir - 15 amp.

Kesicideki her vidanın altında yalnızca bir tel olabileceği varsayımını yaparak panel kutusuna bir bağlantı yapabilir miyim? IE, bir kabloyu kesiciye, ancak iki kabloyu birbirine bağlayan bir tel somuna mı, yoksa bağlantının ayrı bir kutuda olması gerekiyor mu?


2
Bu sayfa 2 kablo alan kesicilerin resimlerini içerir: structuretech1.com/2010/01/…
Jay Bazuzi

Gelecekteki googlefu için, 2 telli-> somun-> 1 telli senaryoda, somun + telin "pigtail" olarak bilindiğini ve tüm senaryoda tellerin "pigtaili" olarak tanımlanacağını bilmelisiniz.
Jeremy W. Sherman

Yanıtlar:


8

Vida terminali başına sadece bir tel bulunmalıdır. Kablolama kitaplarımdan biri, bazı yerel kodların bir servis panelinin içindeki eklemelere izin verdiğini ve bazılarının izin vermediğini söylüyor, bu nedenle bölgenizde uygun olduğundan emin olmak için yerel yetkililerinize danışmalısınız.

Bununla birlikte, normal devre kesiciler sadece birkaç dolar, bu nedenle bölgenizde bulunmasına izin verilse bile, tavsiyem yeni devreler için yalnızca ekstra şalterler kurmak olacaktır.


1
Son Kod, hemen hemen her yer için AFCI kesicilerini belirtir. Bu kırıcılar pop başına 35 dolar, pop başına 3,50 dolar değil, bu da mevcut bir devreyi daha cazip hale getiriyor.
Jeremy W. Sherman

Ayrıca: Yargı yetkisine sahip olan otorite panel-içi eklere hayır diyorsa, panel kutusundan çıkan kabloyu tanımlayabilir ve eki panel yerine panelin yanındaki bir bağlantı kutusunda yapabilirsiniz. Ancak, gerçekten o devrede kararmalar vermeyeceğinizden emin olmak için öncelikle devrelerinizin haritasını çıkarmalısınız.
Jeremy W. Sherman

1
birçok kesici 2 telle kullanılmak üzere listelenmiştir. Kırıcılar ile kutunun duvarı arasındaki boşluk, at kuyruğunun yasal olduğu bir yer, içinde yaşadığım her eyalet, eklerin bu alanda yapılmasına izin veriyor.
Ed Beal

24

Çift musluklar

Çoğu cihazda, vidalı terminal başına yalnızca bir kabloya sahip olabilirsiniz, ancak bazı kesiciler terminallerin altındaki çoklu kabloları destekler. Cihaz birden fazla dokunmaya izin veriyorsa, amaç için listelenmelidir.

NEC 2008
110.14 Elektrik Bağlantıları.
(A) Terminaller. İletkenlerin terminal parçalarına bağlanması, iletkenlere zarar vermeden iyice iyi bir bağlantı sağlamalı ve basınç kabloları (ayar vidası tipi dahil), lehim uçları veya esnek uçlara ekler aracılığıyla yapılmalıdır. 10 AWG veya daha küçük iletkenler için kablo pabuçlu vidalar veya pabuçlu cıvatalar veya dikme pabuçları veya eşdeğeri olan somunlar ile bağlantı yapılmasına izin verilir.
Birden fazla iletken için terminaller ve alüminyumu bağlamak için kullanılan terminaller bu şekilde tanımlanmalıdır.

görüntü tanımını buraya girin

Musluklar, Ekler ve Besleme Geçişleri

Beslemelere, kılavuzlara ve eklere izin verilir, ancak yalnızca kasayı fazla doldurmazlarsa izin verilir.

NEC 2008
312.8 Anahtarlar veya Aşırı Akım Aygıtları İçin Muhafazalar. Anahtarlar veya aşırı akım cihazları için mahfazalar, bu amaç için yeterli alan sağlanmadıkça, diğer anahtarlara veya aşırı akım cihazlarına beslenen veya bunlardan çıkan iletkenler için bağlantı kutuları, yardımcı oluklar veya kanallar olarak kullanılmamalıdır. İletkenler, kablolama alanını herhangi bir kesitte, alanın enine kesit alanının yüzde 40'ından fazlasına kadar doldurmayacak ve iletkenler, ekler ve kılavuzlar, kablolama alanını herhangi bir enine kesitinde yüzde 75'ten daha fazla doldurmayacaktır. bu boşluğun kesit alanının

Tandem Kırıcılar

Panelde yeni bir kırıcıya yeriniz yoksa, bir Tandem Kırıcı düşünün . Panelinizin bunları destekleyip desteklemediğini kontrol etmeniz gerekir, ancak bazı durumlarda tandem kırıcı sizi yeni bir panel mi yoksa alt panel mi kurmaktan kurtarabilir.

Kod Değişiklikleri

Ulusal Elektrik Kodunun (NEC) 2008 versiyonunda, bölüm 210.12, evin birçok bölgesinde Ark Arıza Devre Kesici (AFCI) koruması gerektirecek şekilde güncellenmiştir.

NEC 2008
210.12 Ark-Arıza Devresi-Kesicinin Korunması.
(B) Konut Birimleri. Tüm 120 voltluk, tek fazlı, 15- ve 20 amperlik şube devreleri konut biriminde aile odalarına, yemek odalarına, oturma odalarına, salonlara, kütüphanelere, denslere, yatak odalarına, güneş odalarına, dinlenme odalarına, dolaplara, koridorlara vb. Odalar veya alanlar, branş devresinin korunmasını sağlamak için kurulmuş, birleşik tipte listelenmiş bir ark-hata devresi kesicisi tarafından korunmalıdır.

Kablolamada yaptığınız değişikliklere bağlı olarak, denetçi bu alanları besleyen bunun veya tüm dal devrelerinin kesicisini güncellemenizi isteyebilir. Bu karar tamamen Yetki Sahibi Otoriteye (AHJ) bağlı olacaktır, çünkü bu, fazladan çalışmayı garanti altına almak için yeterince büyük bir değişiklik yapıp yapmadığınıza dair bir yargılama çağrısıdır.


1
Bu, kabul edilenden çok daha iyi bir cevap. +
Ed Beal

7

İki yük telini bir kesiciye bağlamak istiyorsanız, iki tel için "etiketli ve listelenen" bir kesiciyi kullanmanız gerekir.

Aksi halde, iki devreyi bir at kuyruğuna bağlayan bir kablolama, yasak bağlantı kutusu kullanımına girecek bir "geçiş" olmadığından tamam olmalıdır.

Bir Tandem Breaker, panelin tasarlandığı, derecelendirildiği ve listelendiği kesicilerin sayısına uyduğunuz sürece, mevcut varolan amperden ne kadar alabileceğiniz konusunda endişelenmenize gerek kalmayacağından elbette en iyi çözümdür. devre.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.