Nötr Değiştirme Tamam mı?


12

Faz yerine nötr konuma bir anahtar koyarsam olabilecek en kötü şey nedir?

Sadece evimdeki 3 ampul soketinin bu şekilde bağlandığını öğrendim, ilk önce bunu düzeltmek için aklıma geldi ama sonra elektronların negatif yüklü olduğu için pozitiften negatife akım akışının sadece bir kural olduğunu hatırladım ve aslında N'den L'ye akış, bu yüzden gerçekten önümüzdeki 2 saat için kablolama ile uğraşmak için sağlam bir bahane bulamıyorum


11
"En kötüsü nedir?" sen sor. "Birisi elektrik çarpıyor" diye cevaplıyorum.

Onların "bu" şekilde bağlantılı olduklarını nasıl öğrendiniz?

Son zamanlarda hemen hemen aynı soru ile bir iplik vardı. Ama şimdi bulamıyorum. Bunu DIY.SE'ye (ev geliştirme yığını) taşıyor olabiliriz. Ayrıca Yahoo Yanıtlar üzerinde bir göz atın .

1
Işık soketinin iplik kabuğu kısmı sıcak olacak ve yanmış ışıkları değiştirirken veya kırık ampullerle uğraşırken açığa çıkacaktır. Bu elbette kod değil . Bu alternatif akımdır, bu nedenle pozitiften negatife akış yoktur, hem nötr hem de toprakta mevcut olması gereken ve kızabilecek her iki fazlı bacağında sıcak olması gereken sadece toprak potansiyeli (vücudunuzdan akımı zorlayabilecek etkili bir voltaj yoktur) vardır. sen ...
Fiasco Labs

1
@FiascoLabs Işık soketlerindeki bağlantıların polaritesinin tersine döndüğüne dair bir işaret görmedim mi? Nötr bacağın üzerindeki anahtarla bile, soketlerin düzgün bir şekilde kablolandığını varsayarsak, soketin dişli kısmı sadece ampul sokete neredeyse tamamen vidalandığında (ampulün sıcak bağlantı ile temas eden ucu) soketin alt kısmı). Ampul yanıyor ölü bir hediye. Demek istediğim, bu aynı zamanda parmağınızı oraya yapıştırmayı zorlaştırıyor. Sadece söylüyorum. ;-)
Craig

Yanıtlar:


17

Hayır, nötr anahtarını değiştirmek istemezsiniz.

Bu ampul prizleri evinizde sabit bir kurulumsa (bir masa lambasının aksine bir tavan lambası gibi), bu iyi değil ve muhtemelen kodlamamaktadır. Kesin olarak bilemeyiz çünkü bunun nerede olduğunu veya profilinizde doldurulmadığını söylemediniz (unutmayın, profiliniz bizim için bir nezakettir, gerçekten sizin için değil). Evinizdeki kabloları kodlamak değil, sadece potansiyel olarak güvensiz değildir, aynı zamanda özellikle evinizi satar veya kiralarsanız, çeşitli sorumluluk konularına açabilirsiniz.

Sıcak tel, toprağa göre önemli bir potansiyele sahiptir. Birçok şey toprağa bağlıdır, böylece bir radyatör, su musluğu, lavabo, bilgisayar kasası ve fark etmeyebileceğiniz diğer şeyler topraklanmış gibi dokunduğunuz şeye bağlı olarak toprağa kolayca bağlanabilirsiniz. Bu nedenle sıcak tel tehlikelidir.

Nötr tel, yakındaki fiziksel toprağa bağlı olan kesici kutusunda toprağa bağlanır. Yardım hattını değiştirir ve nötr bırakırsanız, tüm cihaz nötr potansiyelde olacaktır. Bu iyi. Nötr anahtarını değiştirirseniz, tüm cihaz sıcak potansiyelde olacaktır. Teoride bu sorun yok çünkü her şeyin yalıtılmış olması gerekiyordu. Ancak, bir şeyler olur ve sıcak yerine nötr olarak bir güvenlik katmanını kaldırmış olursunuz. Bu iyi bir fikir değil.


9

HAYIR

Bu durumda, ışık kapalı bir ampulü değiştirirken bile elektrik çarpması meydana gelebilir. Herkesin ticaretinde yaşamınızın iki saati, bütünüyle, sağlam bir bahane olmalıdır .

Düzelt.


6

Nötr, dağıtım panelinde toprağa bağlı olduğundan toprak potansiyeline çok yakındır. Canlı ... canlı. Nötrden toprağa bir bağlantı muhtemelen sizi öldürmez, ancak canlıdan toprağa bir bağlantı bunu yapmak için iyi bir şanstır.

Devredeki elektrikli cihazlar da dahil olmak üzere yalnızca nötr anahtarını değiştirirseniz, devrenin daha fazlası nötrden daha canlıdır .


6

Bize öğrettikleri ilk şeylerden biri "Her zaman sıcak geçiş" idi. 240 voltta, her iki hotsu da değiştirirsiniz.

Hat voltajları ile sıcak parçaları daima mümkün olduğunca küçük ve erişilemez hale getirir. Bu yüzden bir lamba soketinin içindeki sıcak tırnak, altta, dokunması zor olan yerde. Aynı şey, bir çıkıştaki daha küçük nötr deliğe karşı daha küçük sıcak delik için de geçerlidir. Fırınlarda, herhangi bir yüksek voltaj terminali yalıtılırken, düşük voltajın olması gerekmez.

Bu yüzden her zaman temassız voltaj göstergesi kullanıyorum, çünkü başka birinin benim için ne tür tuzaklar kurduğunu asla bilemiyorum.


Birçok bölünmüş faz 240 süpürgelik ısıtıcısı, ısıtıcıyı kapatmak için sadece 1 bacağını açar, bu nedenle üzerinde çalıştığınızı test etmek her zaman iyi bir fikirdir, böylece canlı bir devrenin bir parçası olmazsınız.
Ed Beal

5

Devre "sıcak" anahtarına bağlı ise; AC devresini bağlamak için doğru yoldur. Armatürde veya cihazda voltaj potansiyeli olması gereken tek yol, anahtarın kapalı olmasıdır. Bu şekilde bağlandığında, devreye enerji verildiğinde akımın akması için daima güvenli bir yol vardır.

Bununla birlikte, "nötr" anahtarlanırsa, fikstürde veya cihazda her zaman bir voltaj potansiyeli olacaktır. Akımın akması için güvenli bir yol sadece anahtar kapalı olduğunda mevcuttur. Bu durumda size potansiyel anahtarının kapalı olduğundan özellikle yere yol haline gelebilir.

Negatifden pozitife akan elektrikten bahsedersiniz, bu da DC akımına aşina olduğunuzu gösterir. Alternatif akım (AC) ile, "elektrik" daha yüksek bir potansiyelden daha düşük bir potansiyele akar.


0

Düzelt. Ama önce gücü kapatın. Daha önce hiç görmedim, ama sahip olduğum veya inşa ettiğim her evin en az bir çıkışta sıcak ve nötr tersine döndüğü. Başka bir olası saç yakıcı.


0

Nick'in yorumunda belirttiği gibi: " En kötüsü nedir? " "Birisi elektrik çarptı".

Bunun anlamı .. Ampulü değiştiren kişinin yanlışlıkla lamba dişlerine dokunma olasılığı vardır - soket her zaman SICAKtır. Eğer bir ampul değiştiren birini öldürmek istiyorsanız, bu böyle yapılır. DOĞRU DÜZELTİN. Sadece ailenizden birini değil, aynı zamanda evi sizden satın alan birini de kurtarırsınız.

Bazıları kod hakkında söylediler: Amerika Birleşik Devletleri'nde Ulusal Elektrik Yasası'na karşı, tüm devletlerin bu koda uyduğuna ve daha sıkı kodlar benimsediğine inanıyorum, ancak yanılıyor olabilirim. Amerika Birleşik Devletleri topraklarının bunu nasıl ele aldığından emin değilim - bu alanlardan herhangi birinde olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekecek.


1
Sadece nötr anahtarlama yapılırsa, ancak soket doğru bir şekilde kablolanmışsa, kabuk veya vida sıcak değildir. Ancak merkez iletken her zaman sıcaktır. 3 eyalet NEC AZ, MO ve MS'yi kabul etmiyor, bazı eyaletler kodu 2008 NEC kadar eski kullanıyor. sadece nötr konuma geçmek bir kod ihlalidir 404.2.
Ed Beal

@EdBeal evet bir Kod İhlali. İyi bir lamba, filaman yoluyla nötr veya dış kabuğa doğrudan bağlantıya sahiptir, böyle bir durumda topraklanan bir kişi elektrikle kesilebilir - anahtarlı bir nötrden, anahtarlanmış bir sıcaktan elektrikle kesilmesinin daha fazla yolu vardır. Sıcaklığım kapalıysa - soketin hangi tarafına dokunduğum önemli değil. Nötrüm değiştirilirse, elektrik çarpması potansiyeli çok yüksek olduğundan soketin herhangi bir tarafına dokunmamaya dikkat etmeliyim.
Ken
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.