LED ampullerin karartma aralığını artırmak için ne yapmalıyım?


15

Geçen yıl evlerimizin çoğunu LED olarak yapmaya başladık. Ben büyük bir dimmer fanıyım ve herhangi bir ışık anahtarına hemen hemen bir dimmer koyarım. İnmediğim bir şey, LED'in akkor ışıklarla alışkın olduğum şeyle karşılaştırıldığında karartma aralığı. Bana göre en düşük ayarda LED'ler olduğunda hala% 60-70'lerde.

Çoğu yeni dimmerlerin karartma aralığı için ayarlanabilir bir anahtara sahip olduğunu anlıyorum ve bunları düşük olarak ayarlamayı denedim.

Ne istiyorum ampul tipi (veya kısılabilir LED'lerde ne aranması) ve selektör anahtarı hakkında bir öneri? Son oyun, LED'lerin geleneksel ışıklı ampul gibi daha fazla tepki vermesini sağlamaktır, böylece ruh ışıklandırmasından sel aydınlatmasına geçebilirsiniz.

Not: Geçen hafta 3 farklı dimmer ve 6 farklı ampul ile bir dizi test yaptım. Dimmerlerin çok az fark yarattığını veya hiç fark etmediğini buldum. Ampuller biraz fark yarattı, ancak akkor lambaya yakın değildi. En iyisini yapan ampullerle komik olan şey ... tamamen yukarı döndüğünde gözlerini kırptılar.


1
Bu sadece anekdot, ancak Phillips marka LED ampuller ve Leviton LED dereceli dimmerlerle iyi sonuçlar aldım. Ampuller akkorlarımın yaptığı gibi sıfıra kadar kararmaz, ancak tamamen kapanmadan önce oldukça düşük bir seviyeye, belki de tam parlaklığın% 10'una ulaşırlar.
Johnny

@Johnny - Bu komboyu test ettim. Kullandığınız ampulleri biliyor musunuz?
DMoore

Çoğunlukla Philips 429258 11 watt A19 ampulleri kullanıyorum. Karartma ile hiç işe yaramadı bazı eski Cree's vardı. Kullandığım dimmer modelini hatırlamıyorum, Leviton olduklarını ve LED kullanımı için derecelendirildiklerini biliyorum, ancak model numarasını bilmiyorum.
Johnny

Leviton LED dimmerlerini de çok iyi bir şekilde kullanıyorum. Mutfağımda Philips sellerle eşleştirildiğinde, değiştirdiğim akkor ampullerle neredeyse aynı renk ve parlaklık özelliklerine sahibim. Talimatları okumak ve dimeri ampullere ayarlamak önemlidir . Kesim olmadan son derece düşük çıkış elde edebiliyorum (değiştirici açıkken ışıklar yanıyor).
isherwood

Yanıtlar:


6

Ben aynı gemideyim. İçinde bulunduğum evi yeniden düzenlediğimde, olabildiğince fazla LED aydınlatma kurdum ve geri kalanı halojen. Öğrendiğim şey, karartma aralığı tamamen LED ampuldeki sürücüye dayanıyor. Ve çoğu LED ampul, maksimumun sadece yaklaşık% 20-30'una kararır.

Eminim dimmerlerin nasıl çalıştığını biliyorsunuzdur, ancak yapmayanlar için ışığı hızlı bir şekilde açıp kapatan süper hızlı bir anahtardır. Akkor ampullerde, bu güzel bir düzgün karartma aralığı sağlayarak mükemmel çalışır. LED / CF'lerde başa çıkmaları bir kabus. Etrafında dolaşmak için, aslında açma / kapama desenini yorumlamak için ekstra devrelere sahip olmalı ve daha sonra bunu parlaklığı kontrol etmek için kullanmalıdırlar. Açık faz sırasında, kapalı faz sırasında da ışığa güç sağlamak için ekstra güç çekerler. LED'ler için, sürücü LED elemanlarına giden voltajı azaltır, ancak bunları asla kapatmaz. Bu nedenle, bir akkor için normalde neredeyse hiçbir şeye karartılamayacak olan şey, bir LED için oldukça parlaktır, çünkü kapasitörleri şarj etmek ve ışığı devam ettirmek için bu fazda 2-3 kat daha fazla watt çeker.

TL; DR; LED'ler için, karartma aralığını gerçekten listeleyen üst uç ampulleri aramanız gerekir.

Şimdi umarım dijital ampulleri kullanan akkor analog dimmerlerle uzun süre sıkışmayacağız. Saf dijital karartma için çekiş kazanmaya çalışan birkaç standart var. Bunlar aslında gücü asla karartmak yerine, ampulün kararmasını söylemek için güç hattına dijital bir sinyal göndererek çalışır. Philips ton ampulünün kablosuz hub yerine ışık anahtarı ile kontrol edildiğini düşünün . Ama şu anda hiçbiri tüketici seviyesi ürünler için piyasada değil.


5

LED şimdiye kadar yapılmış en karartma dostu ışık kaynağıdır. Sorun, çoğu insanın, akkor lambalar için tasarlanan (düşük aralıkta iyi performans gösterecek inceliği olmayan) eski karartma şemaları ** ile vidalanmış "akkor değiştirme" LED modülleri kullanmasıdır. Bu, elektrik tasarımındaki en çirkin saldırıdır ve çirkin saldırı sonuçları üretir.

Eğer bu kadar büyük bir karartma hayranıysanız, karartmanın daha iyi yollarını araştırmalısınız . Bir kaç tane var.

LED'ler istiyorum dim

Bir yerli ham LED kontrolünün son derece rafine seviyeleri ile, kusursuz loş olacak. Paraşütün hemen dışında, son derece iyi çalışacak iki kontrol yöntemi vardır. Biri sıradan hobiler için pratik değil, diğeri kolayca erişilebilir.

Akım sınırlaması ile karartma . Ham LED yayıcılar akım kontrollü olmalıdır, aksi takdirde kızarırlar. Bu, belirli bir akım çıkaran ve o akıma çarpma voltajını değiştiren bir sürücü devresi tarafından yapılır . LED teknik özellik sayfalarının tümü belirli akımlarda test edilir ve derecelendirilir . Ancak teknik özellik sayfasında bir maksimum akım listelenir - bunları daha düşük bir akımda çalıştırabilirsiniz . Ve eğer yaparsanız, parlaklık kabaca orantılı olacaktır.

Belirli bir LED yayıcısı 350ma gibi bir spesifik akıma ve 1400ma'da bir maksimum akıma sahip olabilir. 35ma gönderirseniz, yaklaşık 1/10 spec ışık alırsınız. 3.5ma'da, yaklaşık 1/100 spec ışık. 0.35ma, 1/1000. Yaklaşık bir miliamperde 3000mA, 36V'lık bir dizi çalıştırdım ve yayıcının ne renk olduğunu söylemek için yeterli miktarda ışık aldım. Sürücünün bu kadar alçakta olması şartıyla, loşluğun nasıl gidebileceğinin bir sınırı yoktur ve üreticinin sürücüyü LED yayıcılarla eşleştirme, yayıcıları ısıtmak, uygun bir ürüne dönüştürmek vb.

Özel bir akım sınırlayıcı sürücü oluşturmak ışık hobisinin ötesindedir, ancak bunu sizin için yapan ticari LED sürücüleri bulabilirsiniz, örneğin 0-10V karartma sistemi (ticari aydınlatmada kullanılan tip).

Darbe Genişlik Modülasyonu ile Karartma . Birçok 12V LED ürünü akım sınırlaması için bir direnç kullanır. Bu, LED'lerin biraz daha düşük seviyede tutulmasını içerir - en yüksek performansta çalışamazlar - ancak aynı zamanda LED'leri çok, çok, çok hızlı açıp kapatabileceğiniz anlamına gelir . Bu, Darbe Genişliği Modülasyonu karartmaya izin verir - ışık% 50 parlaklıktadır, çünkü% 50 oranında açıktır. % 1 parlaklık çünkü zamanın% 1'inde. Tam görev döngüsü saniyede yüzlerce kez, görülemeyecek kadar hızlı gerçekleşir. PWM karartma, 12 V direnç tabanlı ürünler kullanan hobiler için kolaydır ve eBay, Amazon'da mağazalarda bulunan ucuz, hazır donanımları adlandırırsınız. Leviton gibi en iyi markalar PWM karartmayı "iyi oynayan" modüller bile üretiyor.

Bir sönük veya RGB kontrolör 130 watt gibi (akkor yaklaşık 700 watt) - doğrudan için yeterli bir güçle bakliyat, LED ışık önemli miktarda sürücü yapar. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa , amplifikatör adı verilen araçlar çok daha fazla sürüş yapabilir.

Ticari PWM dimmerlerinin / kontrolörlerinin ne kadar "düşük" olmasını sevmiyorsanız - Arduino veya Raspberry Pi kullanarak kendi denetleyicinizi yapmak için bir hobinin ulaşması içindedir . Ve ışıkları uygun şekilde kontrol etmek için Adruino'nun zayıf çıkışını hazır bir amplifikatöre besleyin .

Daha iyi karartma ürünleri mevcuttur

Ticari karartma teknolojileri de mevcuttur. Bir örnek "0-10V" sistemidir. Burada, dimmer ayrı bir kablo üzerinde bu sinyali anlayan LED sürücü modüllerine bir sinyal (açıkça 0-10 volt) gönderir. Ve sonra, sürücü tasarımının izin verdiği ölçüde loş olabilirler. (LED'in kendisi alt sınır sağlamaz). Bu yüzden, karartma için 0-10V alan kaliteli bir fikstür veya sürücü bulma meselesi.

Akıllı anahtarlar / kontroller bunu çözmenin başka bir yoludur. Bu durumda, a) iletişim kabloları, b) bir radyo şeması veya c) akıllı dimmer ve akıllı LED ışıkları arasında iletişim kurmak için güç hattı üzerinden sinyalleri modüle etmek için kullanırlar. Bu, parlaklığın tam olarak nereye ayarlanacağını söyleyen dijital bir sinyaldir, bu nedenle teoride, bu, sürücünün taşıyabileceği herhangi bir parlaklığı elde etmenin uygun bir yoludur. Tabii ki, bu uygulamada ya "çok loş" iyi işlemeyen bir sürücü ile ya da dijital "çentikler" çok kaba seçilerek uygulanabilir.


** Bu sayfada listelenen bu eski eskimiş şeyler gibi, öncü veya sondaki faz kontrolü gibi eski karartma şemaları . Bu dimmerler akkor ile geriye doğru uyumlu olacak şekilde bir MANDATE ile tasarlanmıştır - aslında


4

Bu karmaşık bir konudur çünkü çok özneldir ve ayrıca insanların parlaklık algısı çok yanlıştır (doğrusal olmayan).

LED karartmanın eski moda akkor karartma ile karşılaştırılmasındaki birçok zorluk arasında:

  • LED ampuller çok az kararmaz.
  • Bazı LED ampuller karartma özellikleri yayınlar (örneğin "% 10'a kadar kısılabilir"), ancak insanların gözleri parlaklığı karşılaştırmada çok kötü olduğundan bunun ne anlama geldiğini söylemek zor olabilir. Mevcut ampulleriniz için bu özelliği bulabilirseniz, bu daha iyi özelliklere sahip birini aramanıza yardımcı olacaktır.
  • Akkor ampuller loş olduğunda daha kırmızı olur, ancak çoğu LED aynı renkte kalır, bu da parlaklık kadar renkle ilgili doğru "ruh hali aydınlatmasını" almayı zorlaştırabilir. Bazı LED'ler bu konuda daha iyi - Ben karartıldığında (akkorların yaptığı gibi) renkli olarak ısındığı ilan edilen bir LED ampul gördüm, örneğin Philips WarmGlow BR30 ampul . Neredeyse her renk veya parlaklığa ayarlanabilen fantezi renk değiştiren ampulleri de alabilirsiniz.

Bu sitenin belirli marka önerilerini caydırdığını biliyorum, ancak oturma odamda bazı Philips BR30 ışıkları var ve oldukça iyi kararıyorlar (yukarıda bahsettiğim renk değiştiren çeşitlilik değil). Ayrıca bazı Cree LED ampullerim var ve bunlar kadar loş görünmüyor.


2
LED ampul karartma ile ilgili sınırlamaların çoğu, huysuz eski faz kontrol dimmerlerine takılı kalmanın bir fonksiyonudur. LED'ler, onları destekleyen uygun bir sürücü / dimmer kombinasyonu ile hemen hemen karartılabilir, floresan 3 telli, 0-10V veya bir tür dijital kontrol yöntemi kullanılarak bağlanabilir - her durumda, belirli bir karartma seviyesine ulaşmak için LED'in en iyi nasıl çalıştırılacağı konusunda kendi kararlarını verebilmesi için LED sürücüsüne sıcak olarak kontrol edilir.
ThreePhaseEel

3

Görünüşe göre, almak için bir anahtar var: Lutron TGCL-153PH (beyaz için TGCL-153PH-WH). Bu sahiptir çıktı karartma minimum ayarlamak için dial öne monte Eğer LED düzenleyebilmeniz için, / CFL bunları nereye istiyorum. Kadran daha sonra yüz plakası tarafından gizlenir. Aslında bunları denemedim, ama bu hafta yapacağım. Amazon, Home Depot ve Lowes'de mevcuttur ve çoğu LED / CFL kurulumunda (veya akkor / halojen ampuller için 600 watt) iyi olan 150 watt'lık maksimum güç sağlarlar. Ve bunlar da "tek kutuplu / 3-yollu" olarak tanımlanmaktadır. +/- 20,00 dolar. Benzer ayar kadranlarına sahip Lutron decora tarzı dimmerler de vardır.

resim açıklamasını buraya girin


Bu tür bir anahtarı iyi sonuçlarla kullandım.
Matthew

Bu kesinlikle dikkate alınmalıdır, ancak bir "düzeltme" olmadığını unutmayın. Sorumda belirttiğim gibi test yaptım ve aslında bu tam anahtarı kullandım ve karartma çıkış kontrolünü değiştirdim. Bazı ampullerde fark yaratır. Ampullerde bile, fark ve çıktı en azını söylemek zor olabilir.
DMoore

0

LED veya CFE ışıkları için özel olarak tasarlanmış dimmerlerle bile, üreticiler LED'lerin akkor lambalar kadar ürünleri ile kararmayacağını söyleyecektir. Daha iyi düşük uç parlaklığı istiyorsanız, işte benim iki fikrim.

İlk olarak, bir değişkenli bir bankta birkaç LED ampul ile oynamak, sadece karanlıkta görebileceğiniz bir parıltıya kadar çok güzel bir şekilde karartılabilecekleri anlaşılıyor! Ancak gördüğüm veya gördüğüm tek değişken büyük, pahalı ve bir LED, hatta bir LED bankası için ihtiyacınız olandan çok daha yüksek wattlar için üretildi. Ancak herhangi bir üretici bir duvar plakasına sığabilecek küçük yükler için bir değişken yaparsa, tam bir kontrol yelpazesi sunacaktır. Muhtemelen bir çömlek kadar çevirmek kolay olmazdı, ama bu bir çözüm.

İşte en azından parlaklığın düşük ucu için daha pratik olan başka bir çözüm. Bugünlerde, 200WVDC'de yaklaşık 5 uF'a kadar küçük kapasitörler bulmak zor değil. 8 Kısılabilir 40 watt eşdeğeri (5 gerçek) LED ampul ile denemeler yaparak, yük ile seri olarak birkaç kondansatörün yerini aldım. ilginç bir şekilde, 2.5 uF, standart bir dimmer ile kesmeden önce alabileceğim minimum parlaklık ile hemen hemen aynı olan bir aydınlatma seviyesi sundu. Ayrıca, yaklaşık 0.5 uF'a kadar, çok düşük bir gece lambası ayarına eşdeğer olabileceğimi buldum, tek sorun, çeşitli ampuller arasındaki küçük üretim farklılıklarının çok belirgin hale gelmeye başlamasıydı. Ancak asıl nokta, kapasitörler herhangi bir gücü boşa harcamadığından (veya ısınmayacağından), birden fazla konuma sahip bir döner seçici anahtar kullanmak mümkün olabilir,EĞER sen memnun edildi basitçe tam parlaklık baypas gibi bir pozisyon tel. Çünkü yaklaşık 5 uF'nin ötesinde, bu kadar yüksek voltajlı elektrolitik olmayan kapasitörler fikri pratik hale getirmek için çok büyük olmaya başlayacaktır.


0

Basit, ELV ve MLV karartma. Işığı kontrol edin, eğer MLV ise, bir MLV dimmeriniz olduğundan emin olun. Bir ELV ışığınız varsa, bir ELV dimmer koyun. İyi çalışıyor. Biraz daha meraklı olmak zorunda. Tabii ki çizgi karartma veya 0-10. 0-10 ile uğraşmak istemezsiniz, çünkü ekstra kablo eklemek zorundasınız.


Birçok LED ampul, ELV'ye karşı MLV kategorizasyonuna düzgün bir şekilde düşmez (bunun yerine ampulün içinde kapasitif bir damlalık güç kaynağı kullanırlar)
ThreePhaseEel
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.