Kışın merkezi bir klima kullanabilir miyim?


14

Dışarıdaki donma noktasının altında olduğunda merkezi bir klima çalıştırırsanız ne olur? Bunun çalışması bekleniyor mu?

Biliyorum, kulağa çılgınca geliyor, ancak bunun nedeni, tüm binanın tek bir ısı bölgesi olduğu 1904 yılında inşa edilmiş aşırı ısınmış bir New York apartmanında yaşamamanızdır.

Binamızın bodrum katında, dış sıcaklığa bağlı olarak, binadaki her radyatöre buhar göndererek her saat belirli bir dakika boyunca devam eden büyük bir kazan vardır. Tüm binadaki en soğuk odanın yeterince ısıtıldığından emin olmak için, birçok oda çok ısınmış demektir ve sıcaklık üst 80'lere ulaşabilir (tabii ki F).

Genel çözüm pencereleri elle açmak ve kapatmaktır. Görünüşe göre bu "tasarım gereği", pencerelerimizin çoğunda aslında soğuk hava almak için açabileceğiniz küçük paneller var. Daha sonra sıcaklık, pencerenin yakınındaki 60'ların altına inerken, dairenin başka bir yerinde hala 80'lere düşüyor ve aynı zamanda drafty.

Radyatörlere termostat takmayı düşünüyoruz , ancak bu soru değil.

Soru, merkezi klimayı dışarıda donarken ama 80'den fazla içeride çalıştırırsak ne olur?

Merkezi klima , soğutucu akışkan hatları üzerinden her odaya tipik kanal sistemi olan bir iç mekan hava kontrol ünitesine bağlanan bir Aerosys THDC kondansatöründen (bir "dış duvardan bir hava şaftına monte edilir) oluşur.

Bu kondenserleri yapan insanların, dışarıdaki donmanın çok altında olduğunda çalışacaklarını beklediklerini düşünmüyorum, bu yüzden sadece iyi çalışıp çalışmadığını ya da bunun bir nedenden dolayı gerçekten morbidly kötü bir fikir olup olmadığını merak ediyorum.

Ampirik olarak, birkaç ay çalıştı, ama gerçekten soğuduğunda, kondenser dışarı çıktı ve şimdi AC şirketine bir onarım çağrım var, ama bunun çok soğuk olduğu için bilmiyorum dışarıda veya başka bir nedenle.


Kanalsız bir klima sisteminiz var mı? Ayrıca sistemin yapısı ve modeli nedir.
Mnc123

4
Fanı sadece merkezi havada çalıştırmayı denediniz mi? Bu, pencerelerin yakınındaki daha serin alanlarınız ve dairenin geri kalanı arasındaki sıcaklığın eşit olmasına yardımcı olabilir. Hareketli hava aynı zamanda biraz daha serin hissettirir.
TomG

1
Radyatörler, su akışını azaltmak veya ortadan kaldırmak için sıkabileceğiniz normal mekanik valflerden yok mu? Tüm kampüs için merkezi bir kazan ve korkunç derecede aşırı ısıtılmış binalar olduğunda, üniversitede her zaman kullanıyordum.
R .. GitHub BUZA YARDIMCI DURDUR

3
Aman Tanrım! Neredeyse gözlerime inanamıyorum. Sadece bunu düzeltmek için: Şaka yapmıyorsunuz ve gelişmiş bir ülke olduğuna inandığım şeyin içindesiniz? Hiçbir suç amaçlanmadı, ama fikrimi bunun etrafına saramıyorum. Çevresel yönler bir yana: New York'ta enerji serbest mi? Yoksa bir şey mi kaçırıyorum?
Monica ile birlikteyim

2
Sorunuz zaten cevaplanmış gibi görünüyor, ancak her radyatörün tabanında buhar akışını kısmak için vanalarınız var mı? Şekillerine ve boyutlarına bağlı olarak, radyatör üzerindeki eski bir okul dolabı gibi tarz bir kapak ısı transferini azaltacaktır. Veya çıplaklar LOL olun. Kazan ısısını çıkarmak için havayı çalıştırmaktan utanç verici görünüyor.

Yanıtlar:


14

Ünitenin teknik özelliklerini inceledikten sonra, LX serisinin ünitenin düşük ortam koşullarında çalışmasına izin verecek değişken bir hız üfleyiciye sahip olduğunu gördüm. Sistemin 20 dereceye kadar çalışabileceğini belirtir. Bunun altındaki hiçbir şey ve sistem çalışmaz. LX biriminiz yoksa ve standartlara sahipseniz,. Düşük ortam kullanımı için üniteye izin verilmez.

Çoğu merkezi klima sistemi düşük ortam işletimi altında çalışmaz ve bu sisteme zarar verebilir. Konut kondansatörleri çok nadiren kompresör için bir krank gövdesi ısıtıcısı ve sistemin düzgün çalışmasını sağlamak için kondansatör fan hızını modüle edebilen düşük bir ortam kontrolü ile birlikte gelir. Ancak bu ısı pompaları ve kanalsız üniteler için yaygın bir uygulamadır. Çoğu sadece 32 dereceye kadar çalışmaya izin verecektir. Normalde sistemin minimum çalışma sıcaklığını düşürmek için düşük bir ortam kiti gerekir.

Klimanın soğuk havada çalıştırılması sorunu soğutucu akışkanın kompresör krank kasasındaki yağın altına göç edeceğidir. Kompresöre enerji verildiğinde, soğutucu akışkan çalkalandıkça ve ısıyı emdikçe hızla değişecektir. Bu, yağın krank mahfazasından çıkmasına neden olur ve kompresörün, krank mahfazası sistemdeki yağ ile tekrar dolduruluncaya kadar bir süre yağ üzerinde kurumaya neden olur. Bu, kompresörün arızalanmasına neden olabilir. Bunu önlemek için kompresörü önceden ısıtarak bir krank gövdesi ısıtıcısı kullanılır.

Sonuç olarak, sisteminiz LX modeliyse, dış ortam 20 derecenin altında olduğunda çalışmayı durduracaktır. Sistemin düşük ortam işletimi için tanıtılması, 20 dereceye kadar çalışmanın uygun olduğu anlamına gelir. Standart modelse, sistemi düşük ortam koşullarında çalıştırmaktan zarar görmüş olabilirsiniz.


Vay be, bu süper yararlı! Gerçekten de standart modele sahipmişim gibi görünüyor ama LX serisine geçeceğim.
Joel Spolsky

1
Joel, eğer dairenizin sadece bir kısmı için $ içeren çözümler arıyorsanız, bir Mitsubishi M-Serisi tek kafalı mini split ısı pompasını araştırmanızı öneririm. -13 F'ye kadar çalışmaya (modele bağlı) sahip bir tane alabilirsiniz ve gerçek limitin -20 F olduğunu duydum. Tüm mini bölünmeler bu kadar düşük çalışmaz, bu yüzden farklı bir imalatla giderseniz, sınırı onaylayın. Ek olarak, ünite gerekirse ısıtma seçeneğini de sunacaktır. Mitsubishi M serisi verimlilik değerleri inanılmaz. mitsubishicomfort.com/products/product-listing/wall-mount
Keith Hoffman

1
Isı pompası almakla uğraşmazdım. Daire zaten yeterli ısıtmaya sahiptir. Düşük ortam çalışmasına izin veren ve aynı zamanda bir kompresör krank karteri ısıtıcısına sahip ince bir yan deşarj kondenseri elde etmek isterim. Ayrıca herhangi bir kompresöre bir satış sonrası karter ısıtıcısı takabilirsiniz. Sadece düzgün bir şekilde kablolanması gerekir.
Mnc123

3

Çalışması beklenmiyor, ama olabilir.

Birçok modern kompresör, çok düşük sıcaklıklarda yanmalarını önleyen kilitlere sahiptir. Bir kilitleme veya ısıtma elemanı yoksa, çok düşük sıcaklıklarda açarsanız kompresörünüze de zarar verebilir veya imha edebilirsiniz. Bunun nedeni, gazlı soğutucudan ziyade sıvıyı kompresöre çekmek mümkündür ve bu da ona zarar verir.

Aynı prensip, neden birçok nem gidericinin soğuk sıcaklıklarda çalışmadığıdır. Ayrıca, ortam sıcaklığı (kompresörün ve kondenserin notu!) Çok düşükse, buzlanma olur ve sistem aslında çalışmaz.

Tabii ki bazı sistemler harici dondurma sıcaklıklarında iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Çoğu modern otomobil, buz çözücüyü açtığınızda kış aylarında kompresörü çalıştırır. Ve elbette veri merkezi HVAC sistemleri, soğuk havalarda çalışmadılarsa makine odalarını serin tutmayacaklardı, ancak bina boyutundaki birimler genellikle bir konut biriminden biraz farklı prensiplerle çalışıyorlar. Yani, sisteminiz iyi çalışabilir, bu durumda bir miktar etki elde edebilirsiniz, ancak bir konut biriminde bunu beklemezdim.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.