Matkap ucum neden vida başını yok ediyor?


9

Sondaj için kullandığım bir zanaatkar matkap var. Alçıpan veya ahşaptaki vidaları sabitlemek için bir tornavida kafası kullandığımda, vidanın kafasını yok etmeye devam ediyor. Öyle ki vida başı kullanılamaz.

Neyi yanlış yapıyorum? Mümkün olan en yavaş 1 ayarında matkap var.

Edit: Bu pille çalışan bir matkap. Aşağıdaki resimdekine benzer.

resim açıklamasını buraya girin


2
Ana nedeni ucuz ya da eski bit ya da yanlış bit. Donanım mağazasına gidin, aynı vidalardan bir kutu alın ve bu vidalar için hangi bitin en iyi olduğunu sorun. Sonra birkaç tane satın alın ve bitlerin yıprandığını unutmayın. Bu, sorunlarınızı çözmelidir. Doğru uca sahipseniz ucuz vidalar bile sürülebilir.
Adam Davis

1
1) Bit yıpranmış. Bazı bitler eons, diğerleri 5 vidadan sonra yıpranmış. 2) Bit yanlış boyutta. Pillips ucu vida başındaki girintiye sıkıca oturmalıdır, "yalpalama odası" yoktur. 3) Matkabı yanlış kullanıyorsunuz, vidaya yeterince basınç uygulamıyor veya matkabı çok fazla "vurarak" yapıyorsunuz. (Ya da sadece vidaları sürmek için iyi bir araç değildir.)
Hot Licks

1
( Bir matkapla yarıklı bir vidayı sürmenin çok zor olduğunu unutmayın .)
Hot Licks

1
"olası en yavaş 1 ayarı" yanlıştır. Bu zil kadranı hızı kontrol etmez; tetikleme hızı kontrol eder. Üstte bir HI / LOW anahtarınız varsa, bu torku ayarlar. Halka kadran debriyajın hassasiyetini ayarlar. Daha küçük bir sayı, matkap az miktarda direnç hissettiğinde debriyajın ayrıldığı anlamına gelir. Daha büyük sayılar daha fazla dirence izin verildiği anlamına gelir. Ayrıca, kavramanın ayrılmasına izin vermeyen bir matkap ucunun resmini içeren bir ayar da vardır.
longneck

Yanıtlar:


18

Vida başı yıkımının çeşitli nedenleri olabilir.

 • Tahrik vidaları için hiç uygun olmayan bir elektrikli alet kullanıyor olabilirsiniz. Delik açmak için tasarlanmış bazı aletler, vidaları düzgün bir şekilde sürmek için yeterince düşük hızda yeterli tork sunmayacaktır. Aletiniz büyük bir hız patlaması ile başlarsa, neredeyse kesinlikle vida başının hemen soyulmasına neden olabilir.

 • Sahip olduğunuz vida tipi için yanlış boyutta sürücü biti kullanıyorsunuz. Vidalar Philips ise, # 1, # 2 veya # 3 gibi birden fazla boyutta sürücü olduğunu unutmayın.

 • Vidanın yuva türüyle yanlış sürücü tarzı kullanmaya çalışabilirsiniz. Philips ve Pozidrive ile eşleşmeyin. Benzer olan ancak uygun sürücü biti seçimini gerektiren başka özel tip yuvalar da olabilir.

 • Vidanın ekseniyle düzgün hizalanmamış olabilirsiniz. Vidaların bir sürücü ile doğru şekilde takılması, sürücünün doğrudan vidanın ekseniyle aynı hizada olmasını gerektirir.

 • Bir elektrikli sürücü ile vidalar sürerken, sürücü ucunu vida yuvasında doğru şekilde tutmak için sürücüye bir baskı uygulamak gerekir. Uygun basınç olmadan uç yuvadan dışarı çıkabilir ve vida başını soyabilir.

 • Vidaları sürmeye çalıştığınız ortamı düzgün bir şekilde hazırlamamış olabilirsiniz. Birçok vidayla, ipliklerin ortama geçeceği alanda bir pilot deliğe ihtiyacınız olacaktır. Temel ortama başka bir parça takıyorsanız, monte edilen parçaya bir vida gövdesi açıklığı deliği sağlamak istersiniz. Bu aslında daha güçlü bir vida bağlantısına neden olabilir.


1
Yanlış boyuttan bahsediyorsun. Vidanın kafasını sürücü ile eşleştirmek dışında her zaman doğru boyutu seçmemi sağlamak için yine de var mı?
abhi

Bunun bir yolu, aynı boyutta belirtilen vidaları ve sürücü bitlerini satın almaktır.
Michael Karas

1
Bu cevap Pozidrive (PZ) vidalardan da bahsedebilir. Philips uçları PZ vidalarını
sıyırır

@Qsigma - Kabul etti. Bunu genel bir şekilde ekleyeceğim.
Michael Karas

8

Bu bir etki unsuru mu?

Değilse,

 1. Matkaptaki tork ayarını indirin.
 2. Vida için doğru boyutta bit kullanın. Phillips başlı vidalar için birkaç boyut vardır. Pozidriv vidası kullanıyorsanız, Pozidriv biti kullanın. Bazen Pozidriv ile kare bir sürücü bit kullanabilirsiniz, ancak Phillips bit kullanmak genellikle bitlerin dışarı çıkmasına neden olur.
 3. Pozidriv veya kare sürücüyü kullanmayı deneyin. Phillips kolayca dışarı cam.
 4. Matkabı daha sert itin.
 5. Doğru boyutta bir matkap ucu ile bir pilot deliği önceden delin. (Bu, malzemenin yarılması veya çatlamasıyla da yardımcı olur.)
 6. Sürücü bitlerinizin iyi durumda olduğundan emin olun. Onlar yıpranır ve biraz bakarak söyleyebileceksiniz.
 7. Vida ile düz hizalandığınızdan emin olun. Phillips kafa tasarımı, uç (ve matkap) vidayla düz bir şekilde doğru değilse, ucun vidadan çıkmasına neden olur.

Bir darbe sürücüsünün genellikle herhangi bir hız veya tork ayarı yoktur. Tetiği çekersiniz ve matkap belirli bir dirençle karşılaştığında, bir darbe eylemi başlatır. Bu nedenle, tetiği sıkıp matkaba bastığınızda, matkap temelde ucu döndürmek için ucu çekiçler. Daha fazla tork ve daha iyi kontrol elde edersiniz. Daha az boşlukla uzun vidaları daha kolay sürdürebilirsiniz.

Bence, bir darbe sürücüsü ile vida kafalarını yok etmeye başlarsanız, kaliteli vidalar veya doğru bit kullanmıyorsunuzdur.


Üzgünüm, ama bir etki sürücüsüne aşina değilim.
abhi

2
Ön delme de yardımcı olabilir.
Tester101

1
6. Ben düz delme emin olun eklemek istiyorum.
Dano0430

2

Matkap dediğinde. ne tür bir matkabın var?

Elektrikli matkap: resim açıklamasını buraya girin

Genelde delme için kullanılan bir matkap, hızlı bir şekilde dişli içindir ve vidalama için yeterli düşük hız torku sağlamaz. Bununla birlikte, anında kapanma veya hız kesmesi yoktur. bu matkaplarla özel bir adaptör kullanabilirsiniz, ancak ideal değildir,

Bu elektrikli matkaplar (Ve daha güçlü pil tipi) de duvarlara (duvarcılık) delebilir. bunun için matkap bir çekiç hareketi içerir (bu çok fazla gürültü yapar) buna genellikle darbeli matkap denir) - bu modda delme işlemi yapıyorsanız. o zaman kesinlikle fark edeceksiniz.

Genellikle tekrarlayan bir doğada belirli bir vidayı delmek için bir alçıpan vida adaptörü kullanılır, bu aynı DIY vidasını aynı malzemeye delecek biri için gerçekten bir DIY yaklaşımı değildir. Alçıpan Vida Adaptörü

Pille çalışan Matkap / Tornavida

resim açıklamasını buraya girin

Genel kabul gören norm, bir elektronik matkaptan aşağıdaki avantajlara sahip olan pille çalışan bir tornavida veya matkap kullanmaktır:

 • Çeşitli tork ayarlarıyla yüksek tork (vida dişine zarar vermediğinizden emin olmak için)
 • Değişken hız tetiği, delme işleminin başlatılmasını ve yavaşlatılmasını doğru şekilde sağlar. Genellikle vida ucunu vida ile hizalamak için daha ergonomik olarak tasarlanır, tipik olarak vida başından hafif bir açı uygular uygulamaz vidayı hasarlandırmaya başlarsınız.

Genellikle, bir el-cheepo elektrikli tornavida bile, çok fazla alçıpan veya zemin kaplaması yapmadıkça, vidaları uygulamada bir matkaptan daha iyidir, bu durumda profesyoneller bir Tornavida ve alçıpan adaptörü veya gerçekten pahalı bir pil matkap kullanırlar.


2

Yukarıdakilerin hepsi, aynı zamanda gerçekten berbat vidalar kullanıyor olabilirsiniz. Ucuz vidaların kafaları kolayca çıkarılabilir. Matkap için el kitabını bulabileceğinizi kesinlikle görmelisiniz - birden fazla ayarı olabilir (hız ve tork için). Kesinlikle önceden delin, ve hala sorun yaşıyorsanız, bazı kafa tasarımları daha az kolayca şeritlenir ... Kabin kurulumunda ağır hizmet tipi dolap vidaları kullanıyorum ve bunlar yıldız başları ve şerit için bir yıldız biti ile geliyor daha kolay.


2

Düşük güç veya standart altı vida tabancalarıyla kaçınmak imkansız olabilir . Eğer ben değilim kafalarını sıyırma, bir düşük pil var.

Matkabı en yüksek ayarına getirin ; düşük dişli, içeri girmeyecek vidalar içindir ve ekstra torka ihtiyacınız vardır. Düşük viteste, ucun kaymasını önlemek için gerekli basıncı uygulamak gerçekten zor olacaktır.

Olabildiğince sert itin. Eğer bana gerçekten sorun çıkarıyorsa, birisinin beni desteklemesi için sırtımda elini tuttu; bana itmek için bir şey veriyorum. Kafaları koparmaya başlamadığınız sürece, yeterince zorlamıyorsunuz. Eğer onu asmak kadar, bilek edecek zarar ve tüm palmiye bütün gün alçıpan yaptıktan sonra bir kabarcık gibi hissedeceksiniz. Gerektiği kadar sert itmek başarısız, senin biraz edecek atlayın ve baş şerit olacak ve sonunda düşeni yakar edeceğiz.


Yukarıdaki, vidayı sürmeye başladığınızı ve yol boyunca şeritlemeye başladığını varsayar. Vidayı sürmedikçe ve bir tetikleme çekişinde doğru derinliğe ayarlamadığınız sürece, sorun yaşayabilirsiniz:

Bir vida nasıl ayarlanır :

Bir çukur olmadan alçıpan içine vidalar ayarlamak için, tam yol boyunca (aslında o zamandan önce, ancak ayarlanıncaya kadar ) sürmemek için doğru zamanda ne zaman duracağınızı öğrenmelisiniz . Neredeyse geldiğinde vazgeçemezsiniz ve ardından birkaç tetik çekişiyle bitireceğinizi düşünemezsiniz. Bu bazen işe yarar, ancak arkasındaki ilk sürücünün momentumu olmadan, gerekli tork büyük ölçüde artar. Bu ek torkla savaşmak ve kam-çıkmayı önlemek neredeyse imkansız olabilir:

Bir vidayı düzgün şekilde ayarlamazsanız, geri çekin ve tekrar batırın. 'Patlamış' tüm vidalar çıkarılmalı ve yerlerine takılmalıdır. İçeri girmeye çalıştığınız vidaları sıyırmanız gerekir. Darbe tabancaları, neredeyse ayarlanmış olan bu vidaları sıkmak için mükemmeldir ve önce bunları yedeklemenize gerek yoktur.


Sürüş sırasında uçta kalan kare tahrikli güverte vidaları kullanmadıkça, her zaman bir vida kılavuzu kullanırım . Kayma korkusu olmadan itmenize izin veriyorlar.

resim açıklamasını buraya girin( threewinindustry.com )

Acıyana kadar itin, ardından tetiği çekin.


2

Pilot delikler açın ve vida dişlerine kuru kalıp sabun sürün, bu çok kolay bir şekilde girmesini sağlayacaktır.


1
Merhaba, Stack Exchange'e hoş geldiniz. Cevap için teşekkürler; gelmeye devam et!
Daniel Griscom

1

Bulduğum en yaygın nedenler:

 • Phillips bitli veya tam tersi Pozidriv vida (başka yerde belirtilmemiş, bu nedenle bu cevap)
 • Çok yumuşak bir metalden yapılmış ucuz vidalar
 • Matkabı yeterince zorlamamak
 • Çok küçük bir tornavida kafası, yetersiz kavrama sağlayarak vida başını döndürerek 'dosyalama'
 • Ön delme olmaması, vidayı döndürmek için gereken torkun, kuplajdan aktarılabilen torku aştığı anlamına gelir.

Vidayla uyabilecek en büyük biti bulmaya çalışıyorum. Bu genellikle düşündüğünüzden daha büyüktür.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.