Rulman ömrünü uzatmak için bir büyük yük veya birden fazla küçük yük çalıştırmak daha mı iyidir?


9

Geçenlerde benim jakuzi cabrio üst yükleme yıkayıcıdaki yatağı değiştirdim. Düşünmeye başladım ve yatak için hangisinin daha güvenli olacağına dair hiçbir fikrim yoktu. Bir ucunda yıkayıcı üzerinde daha büyük bir yük vardır, ancak diğer ucunda yatağı daha fazla döndürürsünüz.


2
Bu klasik bir triboloji sorusudur - sürtünme ve aşınma çalışması. Aşağıdaki Jaspers cevabı, yükün ömür boyu etkisinin bazen doğrusal olmayan ve sezgisel olmayan olabileceğini göstermektedir.
aaron

Yanıtlar:


5

Makineyi aşırı yüklemediğiniz sürece istediğiniz herhangi bir boyut. Yükleri makinenin tasarlandığı boyuta sınırlayın, ancak iyi bir sebep olmadan mümkün olan en küçük yükü çalıştırmayın; bu iyi bir sebep değil. Ancak kılavuz 15'in limit olduğunu söylüyorsa 20 lbs giysi yüklemeyin.

Bununla birlikte, daha fazla dönüşlü daha küçük yük, çoğu yatağa daha iyi uymaktadır.


10

Yataklar, tekrarlanan döngüsel yüklerin bir sonucu olarak aşınma eğilimindedir. Genel bir kural olarak, metallerin yorgunluk başarısızlığına dayanarak:

Bir yükün tek bir devri tarafından yapılan hasar, 3 veya 3.3'ün gücüne yükseltilen yük ile orantılıdır. Yapılan toplam hasar bir eşiğe ulaştığında, parça başarısız olur. Eşik önceden önceden tahmin edilemez. Örneğin:

  • Bir rulman, 5 pound kuvvet yükünün 1.000.000 döngüsünü kaldırabiliyorsa,
  • 100 pound'luk bir 10 pound kuvvet yükü veya
  • 10 pound kuvvet yükünün 50.000 devir artı 5 pound kuvvet yükünün 500.000 devir veya
  • 20 kiloluk kuvvet yükünün 10.000 devir veya
  • 1000 devirlik bir yükün 1.000 döngüsü veya
  • 5 pound kuvvet yükün 250.000 devir, 10 pound kuvvet yükün 25.000 devir, 20 pound kuvvet yükün 2.500 devir ve 40 pound kuvvet yükün 250 devir.

Eksantrik yüke maruz kaldığında yatak her döndüğünde bir "döngü" olarak sayılır. Böylece, bir çamaşırın yıkanması, yataklarda yüzlerce devir hasarına neden olabilir.

Timken Mühendislik El Kitabı'nda daha fazla ayrıntı bulunmaktadır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.