Gölet İnşa Etmek


9

Bahçemin yan tarafında doğal bir kaynak var (suyu test ettim, kanalizasyon veya şehir suyu değil, doğal kaynak). Bir tepede yaşıyorum ve bahar, evimin yüksekliğiyle ilgili olarak evimin üstüne çıkıyor. Evin odayı soğutmak için bir noktada kaynak suyunu kullanan bir kök mahzeni olduğu için bu bahar en az 100 yaşındaki evim kadar uzun zamandır var.

Konuya giriyorum ...

Evimin o tarafındaki çimlerin suya doymuş olduğunu söylemeye gerek yok. Bu henüz evime gelmeyle ilgili bir sorun gibi görünmüyor ...

Planım bir muhafaza havuzu (15 'x 20' x 2 ') inşa etmek. Tabanı çakılla doldurun, duvarları beton bloklarla inşa edin, EPMD astar ile çizgi yapın ve havuzun yüksekliği belirli bir noktaya ulaştığında bu suyu düzgün bir şekilde boşaltmak için bir yol bulun.

Notlar:

  1. Bu suyun bu noktada yerden çıkmaması çok azdır. En az 100 yıldır.
  2. Önceki sahibi bu sorunu çözmek için uzun zaman önce 2 'derin bir havza inşa etti, ancak yıllar geçtikçe yenildi. Çakıl / peyzaj matı yaptı, sonra aynı katmanı. Tamamen çamur / tortu ile dolu gibi görünüyor.

Herhangi bir yardım veya tavsiye mutluluk duyacağız. Evimin bu tarafındaki zemin temelde kullanılamaz, bu yüzden onu parçalamak benim için çok önemli değil.


Uzun vadede, bir gölet bile çoğu çözümde olduğu gibi tortu ile doldurma problemine sahip olacaktır. Yerleşim konusunda dikkatli olurdum. Göletin evin yakınında su basmasını istemezsiniz.
Hemm

Ne yazık ki, evimin yakınında, sadece bir gölet olmadan sular altında
avcı

Yanıtlar:


8

Birkaç düşünce:

  • Havuzun yayın altında olduğundan emin olun ve havuza boşaltmak için bir nehir yatağı kullanın. İlkbaharın göletin ortasında gelmesini istemezsiniz.

  • Su birikintisine girmeyen herhangi bir su için havuz gömleğinin dışına bir tahliye sistemi monte edin.

  • Sivrisineklerin yuvalanmasını önlemek için suyu havuzda (pompa ve şelale) hareket ettirecek bir şey olduğundan emin olun. Belki de, kaynak suyunun altına girmesini sağlayan gözenekli bir taş duvarla bahar alanının altından geçen küçük bir nehir yatağına sahip olun.

  • Gölet yerine, çakıl ve isteğe bağlı olarak peyzaj kumaşı içine yerleştirilmiş birkaç tüp kullanarak bir Fransız drenajı takabilirsiniz . Bunu , çimi sulamak için bir drenaj alanına besleyebilirsiniz , bu da çakılın üstünde değil, borunun altındadır. Ya da sadece evin etrafında, herhangi bir akışın temelden uzaklaştığı yere koşun. Tıkanma ve tortu oluşumunu önlemek için, bir hortum veya su tesisatı yılanı veya hatta bir havalandırma temizleyicisi üzerindeki tıkanma eki ile yıkamak için üste temiz erişim sağladığınızdan emin olun.

  • Son bir final, sudan kurtulmak yerine, bir yeraltı yağmur varilinde / sarnıcında saklayın, bir karter pompası takın, bir hortum takın ve tüm bahçe işleriniz için ücretsiz suyunuz var.


@Bence cevabım aynı, ama aynı zamanda daha basit ve daha doğrudan. Cevabınız seçilirse silerim.
allindal

1
@allindal: Başka iyi yanıtlara bir bağlantı eklediğinizden bahsetmiyorum bile. Cevabım seçilse bile bıraktığına oy veriyorum.
BMitch

@B +1 Demek istediğim bu. Seninki seçildikten sonra benimkini sileceğim.
allindal

Bu bilgi için teşekkürler. Durumumu tanımlamak zor ama sular altında kalan alan çok büyük. Ben bir su birikintisi içine içeren biliyorum sorunu çözmek değildir ve bir Fransız tahliye taşma fikrini seviyorum. Havuz yapısının bir sülük yatağı ile çevrelenmesinin mümkün olduğunu düşünüyor musunuz?
avcı

Sülük yatak yakın gölet yapısına istemem (ama orada bir Fransız drenaj istiyorum). Bunun yerine, sülük alanını / drenaj alanını bahçedeki nem seviyelerini eşitleyebilmek için kaynak / havuzdan uzağa yerleştirin. Size daha fazla fikir vermek için cevabımı birkaç alakalı bağlantıyla güncelledim.
BMitch

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.