Solatube vs Velux Solar Tüplerin artıları ve eksileri nelerdir?


11

Penceresiz bir odaya ışık getirmek için bir güneş tüpü kurmak istiyorum.

Piyasadaki ürünleri karşılaştırabilmemiz için ne yazık ki hiçbir standart yok. Bir ürünün ışık çıkışını, örneğin LED ışıkları için olduğu gibi, bir ürünün ışık çıkışını karşılaştırmanızı sağlayan bir "lümen" spesifikasyonu beklerim.

Verilen bu tür veriler herkes tavsiye verebilecek, da mevcut değil arasındaki (lümen ve diğer özellikler temelinde): ne olursa olsun 1. Solatube 2. VELUX 3. Bu (costco yoluyla satılır) olduğunu

Bildiğim bir şey, iç kısımda buzlu cam / plastik istiyorum. Velux küçük bir kubbe olan solatube vs büyük bir kubbe olduğunu fark ettim ve costco şey hiç bir kubbe değil ... düşünceler?


4
Uyarı lektörü: Bu soruya verilen cevaplar, site için alışılmadık bir model göstermektedir, bu nedenle birkaç cevap ürün bilgisi içermektedir ve sitede başka şekilde yer almayan kullanıcılar tarafından sunulmuştur. Bu cevapların “halı saha” olarak adlandırılabileceğini, yani bir ürün üreticisinin pazarlama çabası veya onun adına pazarlama faaliyeti olarak üretilmiş topluluk etkinliği olabileceğini bilmelisiniz.
Vebjorn Ljosa

Yanıtlar:


2

Solatube Günışığı Aydınlatma Sistemleri 2 boyutta, 160 DS (10 "çapında) ve 290 DS (14") olarak geliyor. 160 DS, 4600 lümene kadar üretirken, 290 DS, 9100 lümene kadar üretiyor. Başka bir markanın lümen çıktısının ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok, tüplerinin% 99.7 yansıma ile Spectralight tüp (patentli) ile yapılması nedeniyle bir Solatube markası ile her zaman daha fazla ışık alacaksınız. Bu, ışığın tüpten "her seferinde" sektiğinde "Solatube ışığın% 0,3'ünü kaybettiği anlamına gelir. 5 "sıçrama" ile Solatube sadece% 1.5 kaybeder. Hortum daha az yansıtıcıysa - birkaç% puanla bile potansiyel olarak çok daha fazla ışık kaybedersiniz.

Alt satırda, daha küçük bir açıklık ile çok daha saf ışık elde edersiniz. Şafakta, alacakaranlıkta ve kış aylarında daha fazla ışık yakalamak için kubbede teknolojiden bahsetmiyoruz.

Çoğu alanda, tüm sorularınızı cevaplayabilecek özel bir Solatube satıcısı vardır.


1
Yüzde biçiminde verilen yansıtma, dürüst olmak gerekirse, muhtemelen yararlı bir karşılaştırma değildir (ve bu CIE yansıtıcılığı mı yoksa yansıtıcılığı mı?). Tüpün şekli, tüpün uzunluğu ve optiklerin konfigürasyonu algılanan parlaklıkta rol oynayacaktır. Ek olarak, akışta bir katkı kaybı değil, bir olay ışınının her yansıması ile geometrik bir kayıptır. Her yönden algılanan bir ışık ölçüsü olan ışık akısı (lümen) çok daha yararlı bir ölçüttür. Bu değer olmadan karşılaştırmak farkı anlamak zordur.
user7116

Tüpün çatıda nereye gideceğini unutmayın - Solatublerimizden biri parlak değil (yine de diğerlerinden daha büyük) çünkü bazılarını üst kısmı hedeflemek için rahatsız etmedik (yani, daha fazla zaman / para harcadık) tüpü güneşli alanlara kurulur.
r00fus

4
Melissa gibi geliyor Solatube için çalışıyor
DA01

8

benim adım Bruce ve VELUX ile çalışıyorum. Size SUN TUNNEL ışıklık ürünlerimiz hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum.

Solatube tarafından kullanılan tünel malzemesinin yansıtıcılığı% 99 yansıtıcı iken VELUX tarafından kullanılan tünel malzemesi% 98 yansıtıcıdır (sert tüneller). Bununla birlikte, VELUX tüneli son derece yansıtıcı kalacağına dair 20 yıllık bir garanti ile birlikte gelirken Solatube'un garantisi 10 yıldır.

VELUX garanti bağlantısı pdf

Solatube garanti linki

Yansıtıcılık testleri bir laboratuvarda yapılır, ancak tübüler bir gün ışığı cihazının ışık çıkışı, tünelin güneşin gökyüzündeki konumuna, tünelin uzunluğuna ve günün saatine göre değişecektir. VELUX tüneli, olabildiğince farklı açılardan en uygun gün ışığı evine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Kubbe başlığımız ve yeni düz cam başlığımız , güneşin tünele birçok farklı açıda nüfuz etmesini sağlar. Ve düz cam da çekici bir görünüm için çatıda alçak oturur.

Umarım bu karar verme sürecinde size yardımcı olur. VELUX tünelleri hakkında başka sorularınız varsa, lütfen buraya gönderin ve cevaplamak için elimden geleni yapacağım.


1
Önünüzde olduğunuz ve şirketle olan ilişkinizi açıkladığınız için teşekkür ederiz.
matt wilkie

4

Solatube Dome büyük bir difüzördür ve ışığı tüpe girmeden önce yayar. Şahsen kubbesini ve açık bir kubbesini test ettim. Şeffaf kubbe tüpe daha fazla ışığın girmesini sağlar. Işık, Solatubes gibi bir kubbeye prizma vurduğunda aslında ışığı engeller. Teknolojiyi Sun Star'dan 15 yıl önce satın aldıklarında aldılar. Bu teknoloji yeni bir şey değil. Başlangıçta John Fresnel tarafından tasarlanan eşmerkezli bir prizma. Bu tür difüzör tavan difüzörü olarak harika çalışır.

Solatubes Tubing% 99'da çok parlak, ancak düşük açılardan çok fazla ışık kaybediyor, bu yüzden kubbelerinde bir reflektör kullanıyorlar. Tüpleri alüminyuma bağlanmış plastik bir filmdir ve delaminasyon yaptığı bilinmektedir. Benim görüşüme göre Alanod adında bir Alman şirketi tarafından daha iyi bir boru yapılır. Kaplamanın kimyasal bir reaksiyonla bağlandığı bir işlem kullanırlar.

Solatube, doğrudan güneş ışığında çatınızda olduğunu düşündüğünüzde oldukça berbat bir 10 yıl garanti veriyor.

Yanıp sönme dahil sistemlerinde çok fazla plastik kullanma eğilimindedirler.

Bugün piyasada birçok boru şeklindeki tavan penceresi var. Bazıları çok fakir. Solatube'ye 1-10 ölçeğinde 4 verirdim.

İşte birkaç güneş tüpü web sitesi

http://Sunpipe.com
http://Solarisetubeskylights.com
http://Nltubular.com
http://Elitesolarsystems.com
http://solatube.com
http://velux.com
http://ussunlight.com

Umarım yardımcı olur


1
1 ila 10 ölçeğinde diğer güneş tüpleri için puanınız olur mu? Solatube için bir 4 bilmek güzel ama diğerlerine göre?
David

Ayrıca ODL'ye de göz atın . Solatube gibi, uzaktan kumandalı bir dimmer sunarlar .
Trevor Robinson

3

Bu ürünlerin her ikisini de birçok kez şahsen kurdum. İlk elden, Velux tarafından sağlanan tamamen net kubbenin bulutlu günlerde ışık girişini önemli ölçüde azalttığını söyleyebilirim. Solatube aslında büyük bir fark yaratan ışığı yeniden yönlendirmek için konturlanmıştır. Ayrıca Solatube'un Velux'dan aldığınız komik renkten daha doğal bir aydınlatma efekti ürettiğini fark ettim. Solatube, tavan uygulaması için de daha fazla seçeneğe sahiptir. Sadece ucuz bir plastik yerine 6 farklı mimari cam mercek alabilirsiniz. Ucuz kesinlikle daha iyi değil! Solatube de en yüksek performanslı para iade garantisine sahiptir.

Solatube'e Garanti ile ilgili bir e-posta gönderdim. Uluslararası olarak mevcut olan ürünü sürekli olarak değiştirdikleri ve geliştirdikleri için, yıllar içinde birikecek olan astronomik miktarda ürünü stoklayamadıkları ortaya çıkıyor. Velux, yıllar boyunca gelişmemiş başka bir üst üretebilir. Her ikisi de kıyıdaki yüksek hızlı rüzgar bölgeleri için derecelendirilmiştir.

BTW - 3 boyut Solatube 10 "14" ve 21 "elde edebilirsiniz. 21", ticari uygulamalarda daha yaygındır.

Evimde dört Solatub var ve taviz vermeyeceğim.


2

Melissa haklı, özellikle uzun mesafelerde tüpün yansıması şart.

Ürünleri yaz aylarında ısı çıkışı (Güneş Enerjisi Isı Kazancı Etkin) ve kış aylarında ısı kaybı (U-Faktörü) gibi diğer önemli enerji faktörlerine göre karşılaştırmayı da seçebilirsiniz. Her iki şirket de Velux & Solatuve'nin ürünleri için rakamları olduğuna inanıyorum.

Dikkate almanız gereken diğer bir şey, içinde ne tür bir görünüm / his istediğinizdir. Buzlu Cam görünümü istediğini söyledin. Solatube'un bir dizi farklı difüzör ve lens sunduğuna inanıyorum , böylece odaya üretilen ışığın görünümünü ve hissini özelleştirebilirsiniz.


1

Solatube günışığı aydınlatma sistemleri, piyasadaki herhangi bir şeyden daha büyük boyutlarda daha parlak olmakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir UV ışığına veya ısıya da izin vermezler ve odanıza ilettikleri kombine ışık spektrumu daha beyazdır. Konum ve harici ışık kaynakları değiştiği için lümen ölçümü yoktur, ancak optimum koşullarda, 160DS yaklaşık 200 watt ışıktan geçer ve daha büyük 290DS 300 watt'tan geçer. Spektrumlu ışık sonsuzluk tüpüne ek olarak, çatıdaki kubbe, esasen ışığın toplandığı yüzey alanını artıran ve tüpü aşağı yönlendiren 'fresnel' lens olarak adlandırılır.


1

Şahsen, büyük bir faktör, VELUX tüplerinin görsel olarak VELUX pencerelerine uyacağıdır. VELUX tüpleri ayrıca insanları bir çatı katı uzatması yapabileceğinizi düşündürecek - umarım bu sizin için bir faktör değildir.

İki eğik marka arasında seçim yapmak için çok şey olduğunu düşünmüyorum, ancak daha ucuz seçenekler çok daha az ışık veriyor.

(Ayrıca esnek tünelin kurulumu daha kolaydır, ancak sert tüneller kadar ışık vermezler.)

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.