ilk kez alçıpan onarım


8

Yaklaşık 12x16 delik açmam lazım. Çivilere kesiyorum ve yeni parçanın her iki tarafını bir çiviye tutmayı planlıyorum. Yetenekliyim, ama orada çok fazla bilgi var.

  • Çiviler veya vidalar?
  • Gerçekten özel bir alçıpan vida tabancasına ihtiyacım var mı?
  • Çamurdaki lingoyu anlayamıyorum.
  • Üç mala alırsam, en iyi 3 uzunluk nedir?

Birisi bana 5 yaşındaymışım gibi açıklayabilir mi?


2
Daha önce hiç alçıpan işi yapmadıysanız veya daha önce hiç yapmadıysanız, kendiniz denemeden önce birkaç YouTube videosunu izleyin.
Tester101

Yanıtlar:


9

Bu bir yama - özel bir vida tabancasına ihtiyacınız yok, HERHANGİ bir vida tabancasına ihtiyacınız yok.

Vida kullanın - çivileme alçıpan bir sanat formudur ve özel bir çekiç alır. Vidalama kolaydır ve bir Phillips tornavida alır. "Özel bir alçıpan vida tabancası" kullanıyorsanız, vidalar sonuna kadar durun ve bitirmek için bir tornavida kullanın. Vidanın başı yüzeyin hemen altında olmalıdır, ancak kağıt kırılacağı kadar olmamalıdır. Hurda üzerinde bir çift pratik yapın - çok ileri gitmeye başlayın ve sonra ne yapmamanız gerektiğini biliyorsunuz - hurda olmayana başlamadan hemen önce bir çift alın . Çok ileri gittikten sonra yedekleme işe yaramaz - kağıt kırıldığında güç gider. En kısa bıçağın yüzeyden geçmesi vida başlığına çarpmazsa, yeterince derindir.

Bir yama için 3 bıçak / malaya (bıçak, ala puttyknife, bu bağlamda daha yaygındır) ihtiyacınız yoktur, ancak bir odayı yaparken olması güzel olsa da (aynı şey tabancalar için de geçerlidir) Bütün bir odanız olduğunda kiralanır.) Büyük bir oda (12 ") ve küçük bir oda (3-4") yeterli olmalıdır, ancak bu iş için fazla donanımlı olmak veya bir sonraki iş için donanımlı olmak istiyorsanız , 8 "ekleyin. Maliyet bir nesne ise, bir bulursanız bir tersane deneyin.

Çamur lingo - çok endişelenmeyin, bu bir yama , küçük (4 lb ya da öylesine) bir küvete girebileceğiniz standart çamur istiyorsunuz. Bu boyutta nadiren bir seçim var. Hangi çamur lingoyu alamadığınızı söylemediğiniz için, birkaçına gireceğim - sıcak çamur, hızlı bir şekilde ayarlanan su ile karıştırdığınız kuru tozdur (uygulanabilir olması gereken dakika sayısı genellikle adındadır) .) Standart çamur küvet veya kova içinde macun olarak gelir ve setler yerine kurur. Hafif çamur standart çamur gibidir, ancak daha hafiftir (neredeyse köpüklüdür). Tüm "çamur" aslında "ortak bileşik" olarak etiketlenir, ancak hemen hemen evrensel olarak "çamur" olarak adlandırılır

Çamurlamanın sırrı, yeterince iyi bir şekilde almak ve durmak, kurumasına izin vermek ve daha sonra bir sonraki kat üzerine koymaktır. İlk katı "mükemmel" hale getirmeye çalışmak genellikle 20 dakika önce durduğunuzdan daha kötü olur. Yine de kuruduğunda büzülecektir - çoklu çamur katları daha küçük ve daha küçük kusurları doldurmaya yarar, bu nedenle daha az taze çamur vardır, bu nedenle her seferinde daha az büzülür.


5
Yukarıda iyi bir tavsiye. Tek eklediğim, daha azının daha fazla olduğunu söylemek. Başka bir deyişle, birçok ince kat birkaç kalın kattan daha iyidir. Daha az zımparalayacak ve her şeye düşen korkunç alçıpan tozundan kaçınacaksınız. Benim tercihim örgü bant (kağıt değil) kullanmak ve bunun gibi küçük bir yama için 4 "ve 5" bıçak kullanacağım.
Aloysius Defenestrate

1
@AloysiusDefenestrate Kağıt bant daha incedir ve bu nedenle örtülmesi daha kolaydır (özellikle konik eklemlerle çalışmadığınız yamalar için). Kendinden yapışkanlı olmasa da, uygulamak yeterince kolaydır.
Tester101

@ tester101, her konuda anlaştı. Kağıtla ilgili sorunum ya çok az ya da çok fazla koymak. Mesh'in bu sorunlardan hiçbiri yoktur.
Aloysius Defenestrate

Sadece küçük bir alana yama yapıyorsanız, vidalı kafa uygun derinliğe ulaştığında dışarı çıkacak standart bir matkap / sürücü için özel bir alçıpan bit alabilirsiniz. Biraz pratik gerektirir, ancak size yardımcı olabilir. Biraz birkaç dolara mal oluyor ve alçıpan tabancası muhtemelen 75-85 dolar civarında. Hüner, vidayı malanın kenarını yakalamayacak kadar derin elde etmektir, ancak alçıpandaki kağıttan yırtılmayacak kadar sığdır. Yüzeyin altındaki uygun derinlik 1/32 "ile 1/16" arasında olmalıdır.
Jason Hutchinson

5

Düz bir duvar varsayıyorum (dokulu değil).

Vida kullanın. Siyah alçıpan vidalar olduklarından emin olun. Tüm vida başlarının alçıpan yüzeyinin altında olduğundan emin olun (İdeal olarak, alçıpanı kırmalı, ancak kağıda delmemelidir.). Herhangi bir sürücü, hatta bir el tornavida bile çalışacaktır. Üç mala boyutuna ihtiyacınız yoktur. 6- veya 8 inçlik alçıpan bıçak ile yapabilirsiniz(aslında mala değil) biraz zımpara yapmayı önemsemiyorsanız. Tüm eklemlerin arkasında kontrplak artıkları kullanın ve mevcut duvarın yanı sıra yama parçanızdan kontrplağa vidalayın. Deliği dikdörtgen olarak kesin, böylece dikdörtgen bir yama kesin. Yama ile duvar arasında biraz boşluk olması sorun yaratmaz (1/4 inç). Boyalı duvarı hafifçe zımparalayın, böylece çamur ona yapışır. Tüm katlar için önceden karıştırılmış "Topping Joint Compound" çamur kullanırım. Kendiniz karıştırmak bir acıdır. "Hafif" malzemeler daha ucuzdur, ancak boya kuruduğunda küçük boşlukların açılmasına neden olur. Topping bileşiğinin kuruması biraz daha uzun sürer ve daha fazla büzüşür, böylece boşlukları doldurmak için iyi değildir. Çamur yumuşatmayı planlayın ve duvarın yamadan çok daha büyük bir kısmını yeniden boyayın (sizin durumunuzda 3ft x 3ft). Gevşek alçıpan kağıt parçalarını kesin veya boşluğa itin. Yumruya neden olacak hiçbir şey istemezsiniz. İnce katlar uygulayın, iyice kurumasını bekleyin, sırtları zımparalayın ve tekrar uygulayın. Tecrübesi olan biri muhtemelen iki kat yapar. Utangaç bir acemi 4 veya 5 yapabilir. Çamur kovalarınızı temiz tutun ve kurumasına izin vermeyin ve artık çamuru kovaya geri koymayın. Yağsız montunuzda iz bırakan kuru çamur yığınından daha sinir bozucu bir şey yoktur. Bu boyutta bir yama için alçıpan bandı isteğe bağlı olarak düşünürüm, ancak diğerleri katılmayabilir. Kaseti kapatmak için çok fazla biriktirmeniz gerektiğini ve sonunda görünür bir çıkıntı ile karşılaştığınızı görüyorum. Eklemlerin bulunduğu çatlaklara karşı biraz sigorta istiyorsanız, kontrplak artıkları üzerine ahşap tutkalı koyun. Son kat boyamadan önce astar uygulayın. Astarlamadan sonra bazı kusurlar sıçrarsa, astar üzerine başka bir yağsız çamur kat yapabilirsiniz. Sadece yeniden astarlayın ve ardından son kat boya için bir rulo kullanın.

Bu video yardımcı olmalı. http://www.thisoldhouse.com/toh/video/0,,20052318,00.html Kevin 5'ten biraz daha yaşlı.

Alçıpanı düzeltmek için birçok farklı yol vardır ve gerçek doğru yol yoktur. Bence teknikle daha az, sizin için uygun olan her teknikle deneyimle daha çok ilgisi var.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.