Devre kesicileri nasıl test ederim?


4

Yeni devre kesicilere ihtiyacım olduğunu ve yerel bir dükkandan bazılarını satın aldığımı varsayalım. Fabrikadan giderken zarar görmediklerinden ve zaman geldiğinde işlerini yapacaklarından emin olmaları için onları nasıl test ederim?


Test düğmesiyle gelmiyorlar mı?
UpTheCreek

1
@UpTheCreek "Diferansiyel" devre kesiciler (kaçakları tespit edenler) olarak adlandırılan devre kesiciler genellikle bir test düğmesine sahiptir. Sadece kısa devreleri ve aşırı akımı tespit eden "normal" düz eski kesiciler ile öyle değil.
sharptooth

2
@UpTheCreek - böyle bir düğmeye sahip olan kesiciler bile (genellikle ABD'de burada 'GFI' kesicileri olarak satılır), düğme yalnızca toprak hatası korumasını test eder - devre aşırı yük korumasını test etmez.
Michael Kohne

Yanıtlar:


12

Bunu yapmanın iyi bir yolu yok. (Teorik olarak) yedek bir elektrik kutusu alabilir, ana kutunuza bağlayarak test eden kesiciden daha fazla akıma erişebilir ve ardından kesiciyi bu yedek kutuya monte edebilir, kısa devre yapıp açabileceğini görebilirsiniz.

Alternatif olarak, kesiciyi kurabilir, söz konusu devreyi aşırı yükleyebilir (tüm komşunun elektrikli süpürgelerini ödünç alabilir misiniz?) Ve açılmasını seyredebilirsiniz (ve hiçbir şeyin yanlış gitmemesini, yangına neden olmanızı ve evinizi yakmasını umabilirsiniz).

Birincisi can sıkıcıdır, ikincisi tehlikelidir (çünkü bazı eski sahiplerin evinizde bir yerde alt standart kablolar kullanıp kullanmadıklarına dair hiçbir fikriniz yoktur). Ev sahibinin bunları test etmesi için iyi bir seçenek yoktur.

Çok fazla genel açıklama yapabileceğimizi düşünmemekle birlikte, ABD’de dağıtılan ürünlerin çeşitli elektrik kurallarına tabi olduğunu ve üreticilerin başarısız olduklarında açık kalmayacaklarını tasarladıklarını söyleyebiliriz. Gerçekçi olarak, muhtemelen cihazlarınızdan endişe edebileceğiniz çok şey var, kırıcılarınızdan çok.

Kesicilerinizi saygın bir satıcıdan satın alın, kurulumdan önce hasar olup olmadığını kontrol edin ve neredeyse kesinlikle iyi olacaksınız.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.