Yapısal bir mühendisden tuğla duvarlarımdaki bu çatlaklar hakkında ne gibi sorular sormalıyım?


6

Evim 1992 yılında inşa edildi ve bitirme işini hala tamamlamadık. Çatımız ahşap, bu evde hiç bir kiriş ya da kerpiç yok, pencerelerin ve kapıların üstünde bazı lentolar var.

Duvar duvarlarında, inşaat sonrası 2 yıldan başlayarak bazı bölgelerde ve diğer alanlarda birkaç yıl sonra çatlaklar ortaya çıkmıştır. İşte çatlaklardan birinin resmi (tam boyut için tıklayınız):

Duvardaki çatlak

Yapısal mühendislere danışmam tavsiye edildi. Bu danışmadan ne bekleyebilirim? Mühendisime sormam gereken özel sorular var mı?

İnşaata uygun standartlara göre devam edip edemeyeceğimizi veya evi yıkıp tekrar inşa etmem gerekip gerekmediğini bilmek istiyorum.

Toprağımız gevşek toprak ve bu evde somut temel yok. Eğer bu bir toprak yerleşim sorunuysa, benim anlayışıma göre üç seçenek var:

  1. Farklı alanlarda çatlakların sürekli görünümü
  2. Belli bir bölgedeki çatlaklar, genişliği giderek artıyor
  3. Bir yıl sonra yeni bir çatlak oluşumu veya büyümesi olmaz

İşte bazı ek resimler (tam boyut için tıklayınız):

2 duvardaki çatlak 4 duvardaki çatlak Duvardaki 3 çatlak Duvardaki 5 çatlak


SE mühendisliğine hoş geldiniz. Büyük olasılıkla vakıf istikrarlı değil. Hala yerleşiyor olabilir.
Mahendra Gunawardena

6
Bununla ilgili özel tavsiyeler, burada makul olarak sağlayabileceğimiz ve yapmamız gerekenlerin ötesindedir. Ev inşa edilirken, özellikle de vakfın oturması için sabit bir şey sağladığından emin olmak için, muhtemelen köşe kesilmiş veya yapılmış hatalar olmuştur. Yapısal bir mühendise danışmanız gerekir.

1
Önemli bir soru, bu çatlakların orada ne kadar zamandır yaşandığıdır. İnşaattan kısa bir süre sonra gelişme gösterdiler ve ardından büyümeyi bıraktılar mı? Hala büyüyorlar mı? Sadece son zamanlarda görünmeye mi başladılar?

8
Bu sitedeki herhangi bir kullanıcı tarafından sunulan herhangi bir tavsiyenin doğru olma garantisi vermediğini anlamanız çok önemlidir. Binanızın yapısal bütünlüğünü doğru bir şekilde değerlendirmek için yerinde bir inceleme yapılması gerekecektir. Nasıl devam edeceğine karar vermeden önce profesyonel bir mühendis / firma ile iletişime geçmeyi düşünmelisin.

Topraklarımız gevşek toprak, bu evde somut temel yok. Çatlaklar 2 yıl sonra bir bölgeden sonra başlar ve bir yıl sonra farklı yerlerde çatlaklar ortaya çıkar. Birincisi, toprak yerleşimi sorunu, 1. Farklı alanlarda sürekli çatlaklar 2. Çatlakların genişliği yavaş yavaş artar 3. Bir yıl sonra çatlak olmaz ve daha fazla genişlik artmaz. Bu üç seçenek için ya da toprak yerleşimi ile herhangi bir ihtimal varsa önerim gerekir. Çatımız tahtadan yapılmış, bu evde hiç bir kiriş ya da kerpiç yok, pencere ve kapıların üstünde bir lento var.

Yanıtlar:


7

Orada en kısa sürede saygın bir profesyonel yapı mühendisi edinin - duvar ciddi bir şekilde çatlamış ve kesme yüklerine maruz kaldığında bu noktada başarısız olmuş gibi görünüyor.

Bahsedilen mühendisin gözlerinin, o kadar çatlamış bir duvar gördüğünde bir hikaye anlatacağına eminim.

Ayrıca,

KADAR TOPRAK DAHA TOPRAKTA DUVAR KAZANIR?


1
Buna +1. % 99,9 için bu bir vakıf sorundur. Ayrıca - ciddi bir çökme tehlikesi. Bu evin peşinden giderdim ya da en azından yaşamak için başka bir yer bulmaya çalışırdım.
Marek Oleszczuk

3

Uygun bir temeli kullanmaktan kaçınıldığında, evin altındaki dünya yerleşecek. Düzensiz yerleşecek ve yapısal hasara yol açacaktır. Çözüm, evin ağırlığı için bir destek sistemi inşa etmek için kapsamlı bir inşaat yapmaktır. Temelsiz bina Uluslararası İnşaatçılar Kanunu tarafından yasa dışıdır.

BÖLÜM R403 AYAKLAR

R403.1 Genel. Tüm dış duvarlar, sürekli katı veya tamamen oluklu duvar veya beton temeller, ezilmiş taş temeller, ahşap temeller veya Bölüm R301'e göre tüm yükleri barındıracak ve ortaya çıkan yükleri iletmek için yeterli tasarımda olacak diğer onaylanmış yapısal sistemler üzerinde desteklenmelidir. Toprağın karakterinden belirlenen sınırlamalar dahilinde toprak. Ayaksız, bozulmamış doğal topraklarda veya mühendislik dolgularında desteklenmelidir. Beton temeller, Bölüm R403 hükümlerine veya ACI 332'ye uygun olarak tasarlanıp inşa edilecektir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.