6in vs 4.5in yol için beton


8

Çatlamış beton yolumuzu değiştirmemiz gerekiyor. Hasar, ağaç köklerinin bir sonucu gibi görünüyor ve ağaç kaldırıldı. Beton dediğimiz birçok insan 6 inç kalınlığında olmalı. İş için seçtiğimiz yüklenici, 4000 PSI fibermesh betonun 4.5'inin yeterli olduğu konusunda ısrar ediyor. 6 inç koymak sadece maliyetleri artıracaktır.

4.5in beton yeterli mi? Benim endişem, bir taşıt / UPS kamyonunun bizim araba yolumuza geri dönmesi durumunda fiberin betonunun 4,5 inçlik dayanıp dayanamayacağıydı.

Yanıtlar:


4

Beton daha zor olan işlemlerden biridir. Zemin hazırlığı # 1 önemli şeydir. Uygun taban kalınlığı ve uygun sıkıştırma önemlidir. # 2 uygun bir karışımdır; çok ıslak ve çok fazla su (tipik) betonu zayıflatır. Fiber ağ yerine, betonun daha iyi çalışmasına izin vermek için çok fazla su eklemeden plastikleştiriciler kullanın. Ve son olarak, uygun son işlem birçok olası şekilde belirgin bir etkiye sahip olabilir (çatlama, parçalama, patlamalar, vb.) Tüm bunlar daha kalın betondan çok daha önemlidir.

Bu notta, betonla kalınlaşmak iki nedenden ötürü mukavemet katar: önce yastığı güvenilir bir şekilde güçlendirmek için altlığın 1/3 altına inşaat demiri ekleyebilirsiniz (4 "+/- beton yapmak çok zordur ve aynı etkiye sahip değildir); ikincisi, pedin çatlamadan daha fazla yere çökmesini idare edebilmesini sağlar (diğer koşullar aynı olduğunda).

Ancak% 33 daha fazla beton daha önce diğer alanlarda daha iyi harcanacak önemli malzeme maliyeti ekleyecektir (uygun zemin hazırlama, uygun karışım ve katkı maddeleri, uygun beton yüklenicisi)

Elyaflara gelince, küçük mikrofiberler gerçekten istediği kadar yapmazlar. Çoğunlukla yüzeyi zaman içinde sağlam tutmaya yardımcı olurlar; pedin tüm gücüne yardımcı olmazlar. Makro lifler pede güç katabilir, ancak çoğunlukla genişlemeden ve büzülmeden kaynaklanan çatlaklar nedeniyle, yere yerleşmeden değil (anlayışımdan) ve bunları göreceksiniz çünkü lifler uzun.


6

Ooooh, fiber ağ. Bunun gibi tescilli saçmalıklar, satıcıların kar marjlarını nasıl artırdığıdır. Araba satıcıları size "astar" sattığında olduğu gibi.

Aracın ağırlığı ve betonun kalınlığı önemli değildir. Önemli olan yeraltı. Eğer yeraltı katı ise 1 "(inç) beton bir çimento kamyonunu destekleyecektir. Değilse, ne kadar kalın olursa olsun kendi ağırlığı altında kırılabilir.

Bu bir Roma yolunun kesitini gösterir:

Roma yolu kesiti

Gördüğünüz gibi üstteki kaldırım nispeten incedir. Önemli olan, yolun binlerce yıl sürmesini sağlayan kaldırım altındaki 10 fit drenaj ve destek. Aynı prensip araç yolunuz için de geçerlidir.


Drenaj nedir?
user2233706

2
Drenaj, suyun yerçekimi kuvvetiyle uzaklaşmasının bir yoludur.
Tyler Durden

Drenaj beton bir araba yoluna nasıl uygulanır? Suyun akması için araba yolunun eğiminden mi bahsediyorsunuz?
user2233706

1
@ user2233706 Su yolun altına girerse yavaş yavaş tahrip edecektir.
Tyler Durden

4
Beton hakkında çok az şey biliyorum, ama sizlerin yaşadığı ileri geri keyif aldım. Bence @TylerDurden beton hakkındaki bilginizi fazla tahmin ediyor. Tercüme etmeme yardım edeyim (umarım). Yanlış soru sorduğunu söylüyor. Çatlamış mevcut bir araba yolunuz olduğundan, muhtemelen yeraltı yüzeyiniz (betonun altında yerde ne var) daha önce kaliteli değildi. Eğer betonu kaldırırlar ve altında kalanları beton için kaliteli bir tabanla değiştirmezlerse, döşemenizin kalınlığı çok fazla önemli olmaz (eğer varsa).
kinar
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.