Yarı saydam fiberglas tavan, opak tavandan daha soğuk veya sıcak


6

Bahçe masasının üzerine bir çatı inşa ediyoruz: çatılı pergola gibi. Yalıtım için OSB panelleri ve hava şartlarına karşı koruma için fiberglas çatı levhaları kullanıyoruz. Kullanılabilirlik ve fiyat için yarı saydam çatıları seçtik, ancak karanlık bir opak çatının güneşten daha iyi bir ısı koruması sağlayıp sağlayamayacağını merak etmeye başladık.

Koyu opak çatı, yarı saydam olandan çok daha sıcak hale gelir, ancak aynı zamanda altta yatan OSB panellerini doğrudan güneş ışığından korur. Çatı ve OSB panelleri arasındaki sıcak hava, ısıyı dolaştırmakta ve iletmekte serbesttir, ancak yine de bir miktar ısı, çatıdan gelen ısı radyasyonu dahil olmak üzere OSB panellerine aktarılacaktır.

Yarı saydam çatı, güneş ışığının çoğunun parlak OSB panellerinden yansımasını sağlar, ancak bir sera etkisi devreye girer ve panelleri tekrar ısıtarak bir miktar ısıyı hapseder.

Teorik meraktan ötürü, gerçek tavsiyeye ihtiyaç duyulmamasından daha fazlasını istiyorum: Hangi çatı kaplama çatının altında daha serin bir ortam sunacaktır: yarı saydam veya opak?


Neden açık renkli bir opak çatı değil? Bir kutu beyaz sprey boya alın ve ...
Alex Feinman

Alex'in fikrini seviyorum: fiberglasın altını, hatta OSB'nin üstünü kolayca boyayabilir ve sera etkisini azaltabilirsiniz. Görünüşe göre OSB, alt ve üstte havalandırma varsa, her iki şekilde de alabilmelidir.
Shimon Rura

1
Şeffaf tavan ile OSB arasına yansıtıcı bir yalıtım bile ekleyebilirsiniz - mutfak folyoları bile yapar.
mgb

1
Çatının altındaki sıcaklığı (yarı saydam çatılı) ve yakındaki gölgede ölçtüm. Fark çatının altında bir buçuk derece (C) daha sıcaktı. Bu yüzden pratik amaçlar için ne tür bir çatı kaplamasının gerçekten önemi olmadığını düşünüyorum.
SinkovecJ

Yanıtlar:


2

Teknik olarak konuşursak, yapılacak en güzel şey mükemmel bir ayna olan opak bir çatı yüzeyine sahip olmaktır. Kısacası, kızıl ötesi aralığı yansıtan kırmızı spektrumda bir yere boyanmalıdır. Bunun ötesinde, daha açık renkler daha iyidir.

Şahsen, yarı saydamlıktan kaçınırdım, çünkü UV ışınlarına uzun süre maruz kalmanın OSB'ye zarar verip vermeyeceğini bilmiyorum.


1

OSB kılıflı ... izolasyon değil. Elbette, kılıflamaya ihtiyacınız vardır, ancak bunun hiçbir yalıtım yeteneği sağlamayacağını unutmayın.

Panellerin altındaki hava akışını artırmak istiyorsanız, çapaklı şeritler ekleyin ve cam elyafını bunlara takın. Suya dayanımı sağlamak için çatı kaplama keçesini veya buzu / kalkanı OSB'nin üzerine yerleştirdiğinizden emin olun.

Koyu renkli panel, renk ne kadar hafif olursa güneş ışığını ne kadar az emerse o kadar iyi olur.


0

Sera ile aynı fiziğe dayanarak, opak çatı altında daha serin olmasını beklerdim çünkü

Yarı saydam bir çatı radyasyona izin verir ve bu bir yüzeye çarptığında, enerjinin bir kısmı kızılötesi aralıkta tekrar yayılır, geri çekilemez ve böylece havayı ısıtır.

Ancak pratik çözümler için - yorumlar bazı güzel fikirler verir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.