Kod denetçisi önceden var olan işlere mi, yoksa yalnızca son işlere mi bakar?


8

Servis panelimin lisanslı elektrikçi tarafından 50 ila 200 amper arasında yükseltilmesini istiyorum, ancak önceden var olan kod ihlalleri konusunda endişeliyim. Yükseltmiş olsaydım ve bir bina kodu müfettişi incelemek için çıktıysa, sadece yeni panel çalışmasını inceler mi yoksa tüm bina kodu ihlalleri için tüm evi kontrol eder mi?


3
Panel yükseltmesini yapan elektrikçi büyük olasılıkla herhangi bir kod ihlalini (çalışırken görür) gösterecek ve düzeltmesine izin vermeniz konusunda ısrar edecektir. İhlale bağlı olarak, elektrikçi belirgin sorunları gidermesine izin vermedikçe herhangi bir iş yapamayabilir. Çoğu profesyonel kendi kıçını kaplayacak, bu yüzden ihlaller açıksa, ona bakmak ve sadece istediğiniz işi yapmak için bir adam bulmakta zorlanabilirsiniz. İhlaller açık değilse, endişelenecek bir şeyiniz olmayabilir.
Tester101

5
Bilirsiniz, örneğin evinizin yanması veya ailenizin elektrik çarpması gibi şeyleri önlemek için kodlar vardır. Kod ihlallerinin ortadan kalkmasına izin veremeseniz bile, neden yapmak istersiniz?
JohnFx

Yanıtlar:


8

NEC kapsamında, elektrikçiler mevcut evlerde sistemleri yükseltirken çok yüksek bir standarda sahiptir. Birçok alanda, bir sistem üzerinde çalışmış olan son elektrikçi tüm sistemden sorumlu tutulabilir. Bu nedenle, çoğu elektrikçi görünür veya belirgin sorunları kontrol etmek için çok dikkatli olacak ve yeni işler yapılmadan önce düzeltilmeleri konusunda ısrar edecektir. Bina müfettişleri gelince, her türlü sertlikte geliyorlar. Mevcut kodları karşılamayan, ancak hala güvenli bir şekilde çalışan ve hala çalışır durumda olan eski tarz elektrik işleri, her zaman büyükbabadır ve kod uygulama müfettişi, yeni işi etkilemediği veya yakın bir tehlike oluşturmadığı sürece sizi yükseltmeye zorlayamaz. Ancak, standartların altında veya güvenli olmayan koşullarınız varsa, iyi bir elektrikçi veya müfettiş bunu gösterecek ve düzgün bir şekilde onarmakta ısrar edecektir.


3

Çoğu ülkede, izin gerektiren mevcut bir binanın yenilenmesi, mevcut binanın alt sistemlerinin, yenileme işleminin bu alt sisteme bağlı olduğu ölçüde mevcut minimum koda getirilmesini gerektirecektir. Elektrik için, elektrik teknisyeni tarafından bağlanan tüm kabloların panele kadar tüm devre boyunca kodlanması gerektiği anlamına gelir. Panelin kendisi kodu karşılamıyorsa, bunun da değiştirilmesi gerekir ve bazı durumlarda direğe kablolama bile ev sahibinin ve dolayısıyla işi yapan elektrikçinin sorumluluğundadır. Sıhhi tesisat biraz daha az katıdır, ancak eski boru veya kod ihlallerini bulan birçok tesisatçı mümkün olduğu kadar dışarı çıkacaktır, bu yüzden içine ne soktukları konusunda endişeleri yoktur. Benzinli çocuklar, aynı şey.

Diyelim ki eviniz gerçekten eski ve bazı düğme ve tüp kabloları var. Kapalı iç duvarların arkasında mükemmel güvenlik Bu devreyi 10 amperden fazla yüklemeye çalışana kadar; daha sonra (kablo geçişlerinin birleşimlerini ve köşelerini yalıtan) düğmeler ısınır, arklanır ve ateşe başlar. Şimdi, standart yalıtımlı çok iletkenli kablo olup, tüm tel bağlantıları yangın dereceli, erişilebilir bağlantı kutularında bulunur. HERHANGİ BİR YERDE, bazı modern 3 iletkenli yalıtımlı kabloları bir düğme ve boru kanalının sonuna kadar tel somunla tel somunla bağlamak ve kullanmaya başlamak yasaktır; panele kadar tüm çalışma yırtılmalı ve gerekli yük için uygun göstergede modern 2 veya 3 iletkenli tel ile değiştirilmelidir. Genellikle, bir elektrikçi bir evde herhangi bir düğme ve tüp ipucu yakaladığında, tüm evin kablolarının olmasa bile kodlamaya getirileceği konusunda ısrar eder.


2

Eğer bunlar açık ihlaller ise veya bir şey saklıyorsanız, evet, muhtemelen mevcut işinize yakından bakacaktır.


Bu cevabın anahtarı, tamamen müfettiş ve yerel bina kodunuza bağlıdır.
longneck

1
Ayrıca, elektrik teknisyeniniz panel değişimi sırasında kodlamaya getirilmesi gereken başka şeyler açısından ne bekleyeceğini bilmelidir. Bir elektrikçiden bir tahmin / teklif almanızı ve o noktada yükseltmenin ne kadar derinliklere gitmesi gerektiğini sorardım.
Şimon Rura
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.