Kontrplakta dübel bağlantıları


10

Bu yaz mutfak dolaplarımı değiştirmeyi planlıyorum. Eski olanlar ev önceki sahibi tarafından yapılan ve garip bir şekilde kendi kontrplak dışarı yapmak gerekiyor. Dübel derzlerini bir kontrplak parçasının kenarına koymak mümkün mü yoksa katmanları büyük ölçüde zorlayan bir delik mi olacak?


1
Ben 3/4 "dowel pinleri 3/4" kat sorunsuz kullandım. Deliklerimin düzgün bir şekilde ortalandığından emin olmak için bir dübel birleştirme jig kullandım. Pimler yapıştırıldıktan sonra bir sorun yaşamamalısınız.
Tester101

1
Keskin bir matkap ucu kullanın ve çok fazla baskı uygulamayın (Matkap motorunda durmayın) ve ahşap bölünmemelidir.
Tester101

1
Ahşaba katılırken, eklemin tüm uzunluğunu bir tutkal boncuk geçirin. Ahşap tutkalı bir kez ayarlandığında inanılmaz derecede güçlüdür ve parçaları başka bağlantı elemanları ile bir arada bile tutabilir (ama buna güvenmem).
Tester101

Yanıtlar:


7

Ben kullanacağı cep vida eklemini . Genellikle daha güçlü bir bağlantı olarak kabul edilir ve vidaları sürdükten hemen sonra kelepçeleri çıkarabilirsiniz (tutkal yerleşene kadar beklemenin aksine).

Mukavemet ve hızın yanı sıra inşaat sürecini de kolaylaştırır. 2 ayrı delik açmanız ve ardından hizalamayı tam olarak sağlamaya çalışmanız gerekmez. Cep deliğini tek parça halinde delin, eklemi hizalayın ve ardından vidaları sürün. Daha doğru bir montaj yapar.

Cep Vidalı Mastar


Bunun tek delikli jig versiyonu var ve boyutsal çam tahtalarına katılmak için harika çalışıyor. Kontrplak için hiç kullanmadım.
Doresoom

3
FYI: Kontrplak için kaba dişli cep vidalarının kullanılmasını önerirler. Yani, 3/4 kontrplak için 1 1/4 "Kaba İplik cep vidaları kullanırsınız .
James Van Huis

1
Dübelleri kullanmaya karar verdim çünkü bunlar zaten sahip olduğum araçları içeriyor. Çok zor olduğu takdirde bunları deneyeceğim. Vidalarla ilgili tavsiye için teşekkürler.
Yitzchak

1
Bağlantıyı da yapıştırmalı mı yoksa dolapları bir arada tutmak için vidalara mı güvenmelisiniz?
Tester101

1
@ Tester101: Vidalara ek olarak daima derzleri yapıştırıyorum.
Doresoom

4

Bence bu bir deney yapmanız gereken durumlardan biri.

Bir parça kontrplak alın ve kenarda bazı dübel delikleri açmaya çalışın ve katın bölünüp bölünmediğine bakın. Katları ayırmayacak kadar küçük, ancak parçayı bir arada tutacak kadar büyük arasında dengeyi sağlamak için farklı dübel boyutları denerdim.

Yapabileceğiniz başka bir şey, yanları desteklemek için dübelleri delerken ve takarken ve (umarım) yarılma riskini azaltırken, katların her iki tarafına tahta şeritleri kelepçelemektir.


4

Dübeller çalışır ancak bisküviler çok daha kolaydır. Daha zayıf bir eklemdir, ancak inşa edilmesi çok daha hızlıdır.

Konu ile ilgili bir Rockler Blog yazısı :

En çok duyduğumuz ve katıldığımız şey, bisküvi eklemlerinin tutkal parçalarını hizada tutmanın hızlı ve kolay bir yolu olarak en iyi şekilde hizmet etmeleri ve aksi takdirde dayanamayacak kadar zayıf olacak mukavemet derzlerine kayda değer bir çekiş katmalarıdır. kendi gibi popo eklemleri ve gönye eklemleri. Öte yandan, dübelli bağlantılar daha güçlüdür - özellikle kesme mukavemeti söz konusu olduğunda - ancak genellikle daha uzun sürer. Bu popüler sonuç, Wood dergisinin Kasım 2006 sayısında yayınlanan ve ahşap ve bisküvilerin çeşitli eklemlerde stres altında birbirine karşı test edildiği “Wood Joint İşkence Testi” nin bulgularını da yansıtıyor.


1
... ancak bisküvi marangozunuz veya doğru uca sahip bir yönlendiriciniz varsa. +1, ancak daha iyi bir yöntem önermek için, bu araçların kullanılabilir olduğunu varsayarsak.
Doresoom

1
Bunun için araçlara sahip değilim, ama teşekkürler.
Yitzchak

@ Tester101: Sabit. :)
Doresoom

-1

Web üzerinde yayınlanan birçok test yaklaşık 125psi ~ 160psi (en düşük puanların yakınında) başarısız cep vidaları gösterir. Piramidin tepesi 450psi ~ 600psi civarında (kaç tane kullanıldığına bağlı olarak) başarısız olan dübellerdir. Test gerçekten nadiren başarısız olduklarını ve dübellerin altındaki ahşabın çatladığını gösteriyorsa. Cep vidaları, sabitleme tasarımları ile bir kenarda daha sıkı olma eğilimindedir. Dübeller, dış mekan yapıştırıcılarını nem yavaşça gevşettiği için bile uzun vadede dış mekan mobilyaları için iyi bir seçim değildir. Dış ağaç vidalarının faydalanabileceği yer burasıdır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.