Kablolu interneti tek bir yönlendiriciden bir apartmanda birkaç farklı odaya nasıl aktarabilirim?


10

İşte benim daire düzeni şöyle:

Ev düzeni

Yöneltici, okların işaret ettiği yerde, küçük jak simgeleri (şok edici bir şekilde) her odada ethernet jakları istediğim yerde olacak.

Daire şu anda yenileniyor ve duvarların çoğu henüz inşa edilmedi, bu yüzden şansım varken evi kablolamayı planlıyorum. Bunu yapmak için birini işe alacağım.

Yönlendirici ve bir jak arasındaki en büyük mesafe yaklaşık 10 metredir (tavandan yukarı ve diğer tarafa inmek için gereken uzunluk dahil). İnternet için almayı düşündüğüm maksimum hız 1 gigabit / s'dir, bu nedenle kablo bu hızda transfer edebilmelidir.

Gönderen benim gerçekten temel araştırmalar ben bu tür bir şey hakkında hiçbir şey biliyorum çünkü Cat6 kablo uzunluğu için ve istediğim hız için hem çalışacak gibi görünüyor.

Ne yazık ki bu ülkede (Japonya), işi yapmak için işe aldığım insanlar internet için kablolama konusunda çok bilgili değiller ve onlara ne istediğimi / ihtiyacım olduğunu açıkça söyleyebileceğimden emin olmak istiyorum telsize güvenmek.

Anladığım kadarıyla ihtiyacım olacak:

  1. Odaların her birini bağlamak için yeterli cat6 kablosu
  2. Her oda için LAN jakları
  3. Ayrıca yönlendiricimin hemen yanında, her oda için bir tane olmak üzere 4 LAN jakına ihtiyacım olacağını düşünüyorum, böylece yönlendiricimi her bir jaka ayrı ayrı bağlayabilir miyim?

Tamlık uğruna, internet sağlayıcı bana telefon kablosuna bağlanacak bir yönlendirici verecek ve sağladıkları yönlendiriciye bir kablosuz yönlendirici (kablolu bağlantı noktaları da dahil) bağlayacağım. Sanırım interneti kullanmak istediğim her oda için farklı bir bağlantı noktası bağlamam gerekiyor, ama burada sıkışıp kaldım.

İşte bu sürecin nasıl çalışması gerektiğini düşündüğüm bir diyagram:

Bağlantı şeması

Bunların bazılarında / hepsinde yanlış olabilirim. Bilmek istediğim, kablosuz yönlendiriciye bağlı bir telefon hattından çıkan tek bir yönlendiriciden dairemin herkesin odasında kablolu internet çalışması için neye ihtiyacım var?


2
Cat5e genellikle Gigabit / s Ethernet için iyidir. Yine de Cat6 ile ilgili yanlış bir şey yok. Sonlandırmak sadece biraz daha zor (kullandığınız fişlere ve kıvırıcıya bağlı olarak). Korumalı Cat6 kullanıyorsanız, yoğun bir alandaysanız alarm sistemleri de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan mikrodalga parazitini almak daha az hassas olacaktır.
Craig

3
Bu, gerçekten medeni bir ev için USB + LAN + HDMI duvar prizlerini monte etmek için mükemmel bir fırsattır .
PTwr

3
@ USB güç fişleri muhtemelen birkaç yıl içinde kullanılmayacaktır: C Tipi fişlerle değiştirilmiştir ve potansiyel olarak yeterli voltaj akımı sağlayamaz. (En yeni USB güç özellikleri 5, 12 veya 20V'de 5A'ya kadar çıkabilir.)
Dan Is Fiddling By Firelight

Ben olsaydım, bir grup duvar prizine sahip olmak yerine yönlendiricinin yakınında kullanmak için bir patch panel satın alırdım.
Logarr

3
4 portlu bir ağ için bir patch panel aşırıya kaçıyor, özellikle de krikoları bir dolapta değil, bir oda duvarında sonlandırması muhtemel. Dörtlü bir çıkış jakından bir patch panel koymak için iyi bir neden düşünemiyorum, çünkü daha sonra daha fazla bağlantı noktası eklemek için duvarları yırtamayacak ve bunu yapsa bile onları yeniden görevlendirebilir.
Johnny

Yanıtlar:


8

Bu benim tavsiyem ve evimde olanlara benzer.

Duvarları açık olduğundan, bunu yapmak için mükemmel bir zaman. Kendinizi şimdi ihtiyacınız olanla sınırlamayın, gelecek hakkında düşünün. Akış ve internet bağlantılı cihazlar için itme ile hemen hemen her odada muhtemelen en az bir internet bağlantılı cihaz olacaktır. Bir masa, tv veya telefon almayı planladığınız her yere bırakma noktaları koymanızı öneririm. Ayrıca bırakma noktaları nereye Resepsiyon ya da TV güzel olacağını düşünüyorum.

Kablo gelince, Cat6 yapacaktır ama Cat6A (veya bazen Cat6e olarak adlandırılır) kullanmanızı öneririm. Bu kablo 10gig + 'yı işleyecektir, bu nedenle gelecekte (5 yıl) 1gig yeterli olmadığında yeni kablo çekmeniz gerekmez. 10 metrede olmasına rağmen, Cat6 bile 10gig'i işleyecek, ancak zihnim en iyisi duvara kaldırıldı çünkü kaldırılması çok zor.

Kabloyu takmaya gelince, keskin kıvrımlar ve kablonun gerilmemesi. Koaksiyel kablo için benzer kurallar. Çoğu montajcı şimdi bunu nasıl kurar, sadece aynı işlemi yapmasını söyle.

Damla gelince. Montajcıların, jakları takmasını istediğiniz yere bir çete elektrik kutusu veya alçak gerilim kutusu koymasını sağlayın. Jaklar için, burada biraz para biriktirebilir ve Cat5e jaklarını kullanabilirsiniz. Gelecekte daha fazla bant genişliğine ihtiyacınız varsa, bunların Cat6'ya (a / e) yükseltilmesi kolaydır. Ya bir krikoya sahip plakalar ya da kilit taşı plakası denir. Bir kilit taşı plakası ile, plakaya istediğiniz şey için modüller eklersiniz. Modüller telefon, koaksiyel, ses veya ethernet içerebilir. Şahsen evimde kilit taşı plakalarını kullanıyorum ve çoğu oda tüm düşük voltaj gereksinimlerini tek bir kutuda birleştiriyorum (çoğu koaksiyel ve ethernet).

Koşunun diğer ucu için, ben şahsen onları güce sahip bir dolaba veya dolaba götürürdüm. Yönlendiricinin kabloların çalıştığı yerde olması gerekmez ve bunu daha temiz bir çözüm olarak görüyorum. Dolaba, tüm cihazları bağlamak için bir ağ anahtarı yerleştirin. Ayrıca ağ anahtarının evinizdeki tüm damlalar kadar büyük olması gerekmez, sadece şu anda kullanılan damlalar kadar büyüktür. Yönlendiricinin TV'nizin yanında koaksiyelinizin bulunduğu yeri istediğinizi varsayıyorum. Sadece bir damla ekleyin ve yönlendiricinizi içine yerleştirin. Dolaptaki anahtar, evinizin geri kalanına bölmeyi işleyecektir. Bu da TV'nizin etrafındaki cihazlar için 3 veya daha fazla bağlantı noktası sağlayacaktır. Evimde bu şekilde kurulur ve bu ekstra portların 3'ü de kullanılır. Biri TV, BD Player ve Media Streamer için.

Koşunun sonunun olduğu dolaba gelince, sadece 6 veya daha az damlasınız varsa ethernet modüllerine sahip bir kilit plakası kullanabilirsiniz. 6'dan fazla varsa, bir patch panel yerleştirmenizi tavsiye ederim . Bir daire için ihtiyacınız olan herhangi bir boyuta kadar 8 port kadar küçük boyutlarda gelirler. Ve kısa yarım metre yama kabloları ile paneli anahtara bağlayın (panelin yanındaki duvara asılabilir).


1
OP duvar plakaları almayı unuttu, +1. En azından koaksiyelden bahsetmek için bir başka yarım artı . Duvar içi koaksiyel kabloya yakında ihtiyaç duyulacak genel ihtiyacı öngörmüyorum.
Mazura

@Mazura - Koaksiyel ihtiyaç evimde zaten dağıldı - Yüksek hızlı DSL telefon hatlarından geliyor ve izlediğimiz tüm TV internet üzerinden geliyor. Koaksiyel kullanırsak, kablo modem için olurdu, ancak bize 20mbit DSL (kablo şirketinin vaat ettiği 100mbit kadar hızlı değil, ancak yine de yeterince hızlı) verebilecek yüksek hızlı bir DSL sağlayıcısına sahip olduğumuz için şanslıyız. 2 TV'ye HD akış). Bükülmüş çiftlere de ihtiyacımız olmamasına rağmen - 802.11ac yönlendirici yukarıda, tüm bilgisayarlarda Wifi kullanıyoruz ve TV + Bluray oynatıcı için internet sağlamak için alt katta TV'de bir Wifi köprüsü var.
Johnny

@Johnny O zaman neden kablolu bir ağa bağlanıyorsunuz?
Mazura

@Mazura - Değilim. Ağ kablolarını kurmak için duvarlarımı parçalayamıyorum. Gerçi ben (ben "ücretsiz" diğer remodeling yapıyordum yapamadım sürece) ben yapardı bile düşünmüyorum, wifi yeterince iyi çalışıyor - TV tarafından alt katta wifi düğümden yaklaşık 120mbit olsun Wifi yönlendiriciye yukarı - internet bağlantımdan yaklaşık 6 kat daha hızlı. 5Ghz bandını (henüz) kalabalıklamak için yeterli komşum yok, bu yüzden oldukça tutarlı bir performans elde ediyorum.
Johnny

Sonunda az çok gittiğim şey bu. Ağa yakın bir dolap olmadığından, kolay erişim için tavana bir bakım kapağı taktık ve krikoları yukarı kaldırdık, böylece yoldan çıkacaklar. Yarın nasıl çalıştığını göreceğim.
jmac

6

Karşılayabileceğiniz en iyi korumalı CAT6'yı kullanırım - şimdi iyi kabloya biraz daha fazla harcama yapmaya değer, bu nedenle en yeni teknolojiye ayak uydurmak için birkaç yıl içinde tekrar yapmak zorunda değilsiniz.

ChrisF'in dediği gibi, 'ilk düzeltmeyi' (yani kabloları çalıştırmak) son bağlantıdan ayırın - kendiniz yapamıyorsanız her zaman başka birisini bu biti yapmak için alabilirsiniz.

Şahsen, yönlendiricinin olacağı küçük bir dolap inşa edeceğim ve kabloları ve içindeki diğer ekipmanları içerdim. Yine düzgünlük ve kompaktlık için duvarda dört ayrı sokete sahip olmak yerine bir patch panel alırdım.

Genişletme için, örneğin bağlı TV'ler, ses cihazları, vb. Eklemek için, ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüzden daha fazla sayıda bağlantı noktası koymaya kesinlikle değer. En azından her yere bir ikiz soket koyun. Yönlendiricinizin arkasında yalnızca 4 bağlantı noktası olduğunu varsayarak, muhtemelen ek bir anahtara ihtiyacınız olacaktır ...

Aynı zamanda, diğer merkez kablo dolabının içindeki veya yanındaki ekipmanlardan dağıtılmış müzik, TV sinyalleri, vb. İzin vermek için diğer kabloları da aynı anda çalıştırabilirsiniz ...


2
Şimdi sadece 4 portlu bir yönlendirici kullansanız bile ağ kablolarını çiftler halinde çalıştıracağım. Duvarlar kapatılmadan önce kabloyu çalıştırmak çok daha kolaydır ve ikiz çalışmalara sahip olmak, her iki bağlantı noktasını aynı anda kullanmasanız bile arızaya karşı bir miktar yedeklilik sağlar.
Dan Is Fiddling By Firelight

2
Her odaya bir çift port koymak hakkında iyi bir nokta. Eğer itmek kıpırdamak için gelse de, daha fazla limana ihtiyacınız varsa her zaman bir odada yerel bir anahtar çalıştırabilirsiniz.
ChrisF

1
Bir evde korumalı bükümlü çift kablo kullanmak için bir neden yok - Uzun CAT-5 ve CAT-6'nın, çalışan NM-B'ye bağlı fermuarlar gördüm. Çok az konut kullanıcısı, iyi bir sinyal zemine sahip olmadıkları için korumalı kablolarını yeterince topraklayacaktır - RF topraklaması olarak tasarlanmamış tipik bir konut elektrik güç sistemi zemini, cildin etkisi sayesinde hiç bir topraktan daha gürültülü olmayabilir. RF'yi tek bir iletken yoluyla gönderme. Korumalı kablo, ağınızı "geleceğe karşı korumanıza" yardımcı olmaz çünkü korumalı CAT-6, CAT-7 ile aynı değildir.
Johnny

1
@Johnny Elektrik kodu, yüksek voltaj ve düşük voltaj kablosunun birlikte çalışmasını yasaklar. Ev tipi akım iletkenlerine takılı Ethernet kablosunun görülmesinden bahsederken akılda tutulması gereken bir faktör. Ve Devil'in savunucusunu oynayan korumalı Cat6 , 10Gb / s Ethernet için iyidir. Bu yüzden biraz biraz sen ona nasıl baktığınıza olursa olsun gelecekte geçirmezlik. Ve kablo duvardaysa, ekranlamayı uygun şekilde topraklamak için her zaman bir yol bulabilirsiniz, bu da ekran hiç orada değilse mümkün değildir. ;-)
Craig

@Craig - Elektrik kablolarına bağlı telleri çalıştırmadım, ama yapıldığını gördüm (ve sonra temizledim). Korumasız CAT-6 da 10Gig olarak derecelendirilmiştir - ekranlama CAT derecesini artırmaz. Ve STP, özellikle konut ayarlarında çok nadir olduğu için, STP'yi UTP'den daha kötü hale getirebilecek deneyimsiz montajcılar (yanlış topraklama, daha sıkı bükülme yarıçapını ihlal etmek, çekerken çok fazla kuvvet, vb.) Tarafından yanlış monte edilmesi daha olasıdır .
Johnny

6

Kabloyu dairenin etrafından geçirmek yerine, gelecekteki teknolojiyle arzu edilebilecek farklı kablo türlerini kolayca çekebileceğiniz kablolar kurmayı düşünün.

Örneğin bkz. Ethernet kablosunu duvar boşluğundan nasıl geçiririm? https://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_conduit#Types_of_conduit


Bunu yapmaya çalıştı, ancak çoğu boru tavanları aşan yük taşıyan betondan dolayı pahalıya mal olacaktı. Gerçekten çok hızlı bir ağa ihtiyacım olduğu yerlerde kanallar var, bu yüzden sanırım yeterince iyi. Büyük öneri olsa!
jmac

4

Evet, her oda için bir tane olmak üzere yönlendiricinin yanında veya en azından anahtarın yanında (aynı kutu olabilir veya olmayabilir) dört LAN bağlantı noktasına ihtiyacınız olacaktır.

Her odadaki LAN bağlantı noktalarını anahtarın yanındaki LAN bağlantı noktalarına bağlamak için, paraziti azaltmak ve düşük ve yüksek voltaj kablolarını ayrı tutmak için CAT kablosunu güç kablolarından ayrı çalıştırmak için bir kanala ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, CAT kablosunu güç kablosundan daha fazla değiştirmek isteyeceksiniz ve eğer kendi kanalındaysa bunu kolaylaştırır.

Yukarı ve aşağı (muhtemelen yük taşıyan) bir duvarın üzerinden gitmek zorunda olduğunuz göz önüne alındığında, bu inşaat sonrası yapmak zor olacaktır. Kabloları elektrik kabloları ile aynı anda ve son bitiş (sıva, biniş veya herhangi bir şey) yükselmeden önce çalıştırmanız gerekir.

Ek bir husus, kablo geçişlerinde sıkı bükülmeler olmadığından emin olmaktır. Bu, yeni kabloların daha sonra takılmasını kolaylaştırır ve CAT kablosunu gelecekte fiber optik kablo ile değiştirirseniz bile gerekli olabilir.

Bu noktada işi yapan kişi herhangi bir internet bilgisine sahip değildir. Yapmaları gereken tek şey kabloya elektrik taşıyormuş gibi davranmak, ancak LAN bağlantı noktalarına çalıştırmak ve (siz?) Birisinin gelip kabloları bağlamak için yeterli gevşeklik ve duvarlardan atılması. bağlantı noktaları. Alternatif olarak, kanallarda güçlü ip / küçük halat çalıştırmalarını sağlayabilir ve daha sonra CAT kablosunu çekebilirsiniz. Gerçekten hangi kabloya ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz bu daha iyi bir yaklaşım olabilir. Şahsen ben mevcut en yüksek kablo için gitmek istiyorum, bu yüzden yakında herhangi bir zamanda değiştirmek zorunda kalmazsınız.

Tüm yeri yeniden şekillendirirken, her odaya (banyo bar!) Bir bağlantı noktası koymak ve yönlendiricinin yanında daha fazla (açıkça etiketlenmiş) bağlantı noktalarına sahip olmak cazip olurdu. Bu şekilde, odanın kullanımının ve kaçınılmaz olanın değiştirilmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. (veya her yerde).


1
Modern metal kablo, yüksek gerilim kablolarıyla aynı kanalda çalıştırılırsa parazite karşı kesinlikle hassastır. Sadece bu değil, en azından ABD'de elektrik kodu yüksek voltaj ve düşük voltaj kablosunun birlikte çalışmasını yasaklıyor. İndüksiyondan kaynaklanan olası parazitlerin yanı sıra, bu Ethernet kablolarına 100V (standart Japon ev akımı) koyan bir hata düşünün.
Craig

Duvarların hiçbiri yük taşımaz. Çelikle güçlendirilmiş bir beton daire ve en üst kat, bu nedenle kabloları çalıştırmak için tavanın üzerinde çok fazla alan var. İdeal olarak kabloyu ve tüm jakları bağlatırdım, böylece bilgisayarımı duvara takmak zorundayım ve işe yarayacaktı, zor olacak bir neden var mı / kendim yapmalıyım?
jmac

@jmac - "Geçiş" yerine "yukarı ve tekrar" dediniz çünkü yük taşıma işlemini üstlendim. Kabloları kablolamak zor değildir, sadece ağ kablolarına aşina değillerse yanlış anlayabilirler. Sadece doğru numaralı / renkli ipin doğru terminale bağlandığından emin olmanız gerekir.
ChrisF

Sadece 4 liman için buna değip değmeyeceğini bilmiyorum; ancak ana yüklenicinizin ağ kablolarını kurma konusunda tecrübesi yoksa (ve uygun sıkma aracına sahip olmayabilir), görevin alt sözleşmeye tabi olmasını sağlayacak özel şirketler vardır. Deneyimli olmayan bir kurulum teknisyeninin en büyük potansiyel potansiyeli, kablo konektörlerinde zayıf kıvrımlar olabilir, bu da güvenilir olmayan bağlantılara veya iş bittikten sonra bulamayacağınız daha düşük bir iletim hızına düşmesine neden olur.
Dan Is Fiddling By Firelight

@DanNeely - Ethernet kablolarını duvarlara kurarken, sonlandırıcılar için asla kıvrım kullanmazsınız. Bir kıvrım kullandığınız tek zaman, bir ethernet jakı ve bir cihaz arasında geçiş yapmak için patch kablolar yapmaktır. Ethernet jaklarının kurulumu çok kolaydır ve ucuz bir zımbalama aracıyla yapılabilir. Jaklar normalde hem A hem de B kabloları için renk kodludur (seçtiğiniz bir fark yaratmaz, sadece birini seçin ve buna bağlı kalın). Yapmanız gereken tek şey, krikoda yarım inç veya daha az bükülmemiş tel tutmaktır.
diceless

0

Bunu yapmak istiyorsanız kesinlikle geleceğe bakmalısınız, çünkü şu anda Wi-Fi üzerinden yapılamayacak çok az şey var. Oğlum sadece kabloyu kesti ve ben akışı yavaş olsaydı yönlendiricileri kendi set üstü kutularına sert tel sunan, nasıl gitmek için bazı seçimler yapmalarına yardımcı oldu. PS4 de dahil olmak üzere Wi-Fi'deki her şeyle 6 GB DSL var ve herhangi bir yavaşlama olmadı; bağlı birden fazla iPhone (özellikle iPhone'lar) hariç. Apple yapmıyorum, bu yüzden onlar kendi başlarına.


1
Hızla ilgili değil. Wi-fi parazite karşı hassastır (birisi sizinle yönlendirici arasında saç kurutma makinesi kullanırken bir şey akışı yapmayı deneyin), sorunlara neden olabilecek başka bir adım ekler (wi-fi yönlendirici sorun olabilir) ve bağlantının kararlılığı. İşim için internete ihtiyaç duyduğumdan, kesinlikle wifi ötesine geçmek için çabaya değer.
jmac

0

Western Digital Livewire ürün adıdır. Bu ürün, kabloları bir yerden bir yere fiilen iletmeyi gerektirmez. Livewire, ağınızı bağlamak için binaların elektrik kablolarını kullanır. 4 Ethernet bağlantı noktasına sahip kutulardan birini, yönlendiricinizin yanında, 4'ün 1 bağlantı noktasını yönlendiriciye bağlamanız yeterlidir. daha sonra evin diğer kısımlarına diğer kutuları bağlayın ve her bir birimi DOĞRUDAN duvar prizine takın. İşte, dört ethernet portu mevcut ve duvarlarda alay delikleri yok ya da her yerde telleri takmak yok. Hız, doğrudan Ethernet bağlantısından biraz daha yavaştır, ancak çoğu kaynak yine de çoğu donanım sınırına ulaşamadığından, gerçek hızın çoğu bile kullanılmaz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.