Bu küçük ev için ısıtma / soğutma sistemi önerileri?


6

Yakında ilk evimi kuracağım ve ne tür bir ısıtma / soğutma sistemi kuracağımı seçmem gerekiyor. Bu konuda çok az şey biliyorum ve öneri, fikir, öneri vb.

Detaylar: Ev, Asheville, NC şehir sınırlarında olacak. Bodrum temeli üç katlı bir ev olacak (bodrum katını alt kat olarak sayıyorum). Evin kapladığı alan yaklaşık 24'x24 '(hala tasarım / planlar üzerinde çalışıyorum) ve ilk iki kat yaklaşık 1000sf olacak. Ana / birinci kat açık, esas olarak mutfak / yemek odası / oturma odası / yarı banyolu büyük bir oda olacak ve en üst kat iki yatak odası ve tam bir banyo olacaktır. Grev bodrum katı, depolama alanı ve tam banyo ve sauna içeren bir yemek alanı olarak bitirilecektir. Ana site çok gölgeli, büyük meşe ağaçlarının altında, bu yüzden pasif güneş kullanmak gerçekten bir seçenek değil. Önceliklerim açısından sipariş 1) basit / düşük bakım, 2) verimli / düşük işletme maliyeti, 3) ön maliyet ve 4) "yeşil" dir.

Bir odun sobası kullanarak ısıtmakla ilgileniyorum çünkü bu kadar basit bir sistem (yani kırılacak çok az hareketli parça), düşük bakım gerektiren bir yöntem gibi görünüyor ve şu anda mevcut odun sobaları çok verimli. Bununla birlikte, yedek ısıtma sistemim olarak odun sobası kullanmam gerektiğini hissediyorum, çoğu zaman tekrar kullanmama rağmen, yeniden satma değeri amaçları için (çoğu kişi odun doğrama, ocağı yükleme / temizleme ile uğraşmak istemiyor) , vb.). Benim için çekici olan bir odun sobası, elektrik kesintisi sırasında hala evimi ısıtabiliyor olmamdır. Buralarda ağaç bol miktarda bulunur.

Bir jeotermal ısı pompası da yüksek verimi ve ayrıca bir AC sistemi olarak ikiye katlaması nedeniyle ilginçtir. Evi satarsam, alıcılar için çok cazip gelebilir. Bununla birlikte, bir jeotermal ısı pompası sisteminin oldukça karmaşık olduğundan endişe duyuyorum (bunun herhangi bir bölümünü kendim tamir edebileceğim muhtemel değildir) ve önemli miktarda bakım gerektirebilir ve çok sıcak bir hava üflemeyecektir ( Kışın ısı pompası havalandırması / kaydı ve bir AC ünitesinin altındaymışım gibi hissettim - hoş değil).

Durumumdaki biri için hangi HVAC seçeneklerinin uygun olduğunu yorumlayabilir misiniz? Henüz düşünmediğim çok sayıda alternatif ısıtma / soğutma sistemi olduğunu biliyorum ve yukarıda belirtilenler muhtemelen spektrumun zıt uçlarında.


3 katlı, birden fazla termostat öneririm. Şu anki evimdeki köşeleri kestiler ve perdeler mevsime bağlı olarak farklı katlara hava yönlendirmelerine yardımcı olurken, yaz boyunca bodrumları buz odasına dönüştürmeden sadece üst katları serinletmek iyi olurdu.
BMitch

Bir inşaatçınız var mı? Ne öneriyorlar?
aforria

Yanıtlar:


5

Merkezi klima için kanallara ve havalandırmalara ihtiyacınız vardır. Kanalı bir kez yerleştirdikten sonra, hem ısıtma hem de soğutma için de kullanabilirsiniz.

Üç katlı bir ev için, her katta bir termostat bulunan, kesinlikle bir çeşit imar sistemi istiyorsunuz. (2 katlı evimin imarlı olmasını diliyorum.) Birden fazla soğutma sistemi veya belki de çeşitli katlara hava akışını kontrol etmek için motorlu damperli bir sistem isteyebilirsiniz. HVAC yükleniciniz, en iyi neyin işe yarayacağına dair bir öneride bulunabilmelidir.

Ne yaparsan yap, kanallara dokunma. HVAC yükleniciniz, kanalların ne kadar büyük olması gerektiği konusunda hesaplamalar yapmalıdır. Birçok ev inşaatçısı için HVAC, bina planında küçük bir endişe kaynağıdır. Her şeyin doğru boyutlandırıldığından emin olun. Gerçekte kanalın değiştirilmesi çok zor. Düzgün kanalınız yoksa, merkezi ısıtmanın ne kadar iyi kullandığı da önemli değildir.

Yeni inşaat için, Jeotermal genellikle iyi bir adaydır. Çılgın verimlilikle ısıtma, soğutma ve sıcak su sağlayabilir. Kurulum maliyeti olsa çok daha yüksektir. (Maliyetin bir kısmını karşılayacak vergi kredisi vardır.) Jeotermal için hazır değilseniz, ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarınız için geleneksel bir hava kaynaklı ısı pompasına giderim. Oldukça verimlidirler (en azından ılıman iklimlerde). Bir ısı pompası için mükemmel bir yetenek kullanıyorsunuz.

Ancak, tek ısıtma sisteminiz olarak ısı pompasına (hava kaynaklı veya jeotermal) sahip olmazdım. Bir çeşit alternatif (kanalsız) ısı kaynağı iyi bir fikir olabilir. Isıtmalı zeminler, gazlı şömine vb. Hava kaynaklı ısı pompaları çok soğuk havalarda verimlerini kaybeder. Ve aynı zamanda, yüzünüze üfleyen bir kanala karşı yumuşak hava konveksiyonuna sahip olmak da güzel olabilir. Merkezi ısınızın arızalanması durumunda yedek sisteminiz de vardır.

Bununla birlikte, kanal havası güzeldir, çünkü evin tüm odalarındaki düzenli hava sirkülasyonu, “durgun havanın” kokusunu almanın yanı sıra tozları, tehlikeleri vb.

Ayrıca, merkezi hava sistemleri size tüm evin nemlendirilmesi ve nemden arındırılması için seçenekler sunar. Şuna bak. Genellikle sistemdeki küçük bir maliyet artışıdır, ancak konforda büyük bir fark yaratabilir.


Çok faydalı, iyi ifade edilmiş cevap. Teşekkürler!
James Adams

Jeotermal sistemler için Vergi Kredisi ile ilgili bir not eklemek için cevabımı düzenledim. Maliyetin bir kısmını telafi edebileceği için buna bakmak isteyebilirsiniz.
myron-semack

3

En konforlu ısı hidroniktir (temel suyu veya buharlı kayıtlar veya yerde). İdeal soğutma, basınçlı havadır.

Bütçeleri bir kenara bırakırsanız, en yüksek soğuk / ambiyansa uygun gördüğünüz ahşabı kullanarak, bir jeotermal tesisin yerden sıcağıyla giderdim. Daha sonra uygun kanal işleri yapar ve soğutma için merkezi hava kullanırdım. Tabii ki, 3 katlı bir evin iç katı muhtemelen çalışmaz, bu yüzden döşeme tahtası daha mantıklı olabilir.

Eğer gerçekten küçük bir evse, belki merkezi havayı bırakıp, mini split sistemlerden birine bakabilirsiniz.


Bu yararlı bir cevap, teşekkürler. Ne yazık ki çoğu insan gibiyim - sınırlı bir bütçeyle. Evin büyük olasılıkla kat başına 500sf, alt kat çoğunlukla bitmiş bir grev bodrumudur. Neredeyse kesinlikle orta / ana katta bir odun sobası olacak (mutfak / yemek / girişler), ancak en azından bodrum katı değil, tüm evi ısıtmak için buna güvenemem, ve en iyisi bodrum katı değil Ateş yakmak veya ağaçtan çıkarmak konusunda tembel olduğumda başka bir ısıtma sistemi.
James Adams,

Mini bölmeler 3 iç üniteye kadar mevcuttur, böylece her katta bir tane olabilir. Ancak, bazı odaların kapılarını kapalı tutmak isterseniz, kanalsız iç üniteler odaların tümüne hava alamaz. Do olsa bir damla arkasına monte edilmesi gereken kanallı iç üniteler yapmak. mitsubishicomfort.com/en/consumer/product-solutions/…
myron-semack

2

Odunla ısıtmaya karşı değilseniz, basit bir odun sobası yerine odun fırını düşünün.

Zorunlu havayla birlikte kazanların yanı sıra odun fırınlarını da alabilirsiniz, bu nedenle radyatör bazlı bir sistem için oduntan başka bir kaynağa geçerek sıcak suya geçmenizi sağlayan bir sistem tasarlamak mümkündür. Evin dışına yerleştirebileceğiniz odun fırınları da var, o yüzden evin içine odun getirilmesine gerek yok.


Daha sonra harici bir odun fırınından geçiş yapmak istersem, ısı kaynağını değiştirebilmek konusunda iyi fikir. Girişinizi takdir ediyorum.
James Adams

2

Hedef 1, yalıtımdır. İyi yalıtım ve pencereler hakkında yeterince söyleyemem. İnşaat sırasında bu hakkı alın ve her şey daha kolaydır. Ayrıca, yalıtım.

Gibi soğutma sesleri, bulunduğunuz yere bağlı olarak, ısıtma daha büyük bir maliyet olacak, bu yüzden konsantre olacağım. Evinizi soğutmak için pasif yöntemlere bakın - ağaçlarla tarama (bu seçeneğiniz var gibi sesler), sadece uzun eğimli çatılardan kış güneşini 'görebilen' pencereler ve merkezi bir "soğutma yığını" (muhtemelen ayarlanmış merdivenlerin) sıcak havanın bir tavan penceresine veya başka bir egzoz sistemine akabileceği yer. Zion Canyon Visitor Center'daki yeşil çabalardan gerçekten çok etkilendim ; 95 derece dışarıdayken bile, içinde 75 enerji vardı ve sıfır enerji harcandı.

Sonra soğutma çalışmalarınızı en sıcak günlere ve evinizin en sıcak kısımlarına odaklayın. Zonlu AC - daha fazla bölge maliyeti daha fazladır, ancak inşaat sırasında bu hatları çalıştırmak çok daha az paradır. Ya da duvar içinden AC'ler olsa bile, etraflarındaki yalıtım tehlikeli olabilir.

Isıtma için, birçok küçük ısı kaynağı büyük olanlardan daha fazla ısı sağlar, ancak elektrik olmadıkça daha az verimli ısı üretirler. Evimizde en dış odaların her birinde birer tane küçük gaz sobası vardır ve harika çalışırlar ve çok fazla gaz kullanmazlar. Küçük elektrikli ayaklı radyatörler aynı zamanda bir alanı ısıtır ve iyi bir yalıtım sağlarken onları fazla tutmanıza gerek kalmaz; elektrik genellikle çok daha pahalı olsa da, sadece bulunduğunuz evin bir kısmını ısıtıyorsunuz. Onlar da gerçekten ucuz (örneğin, bu 50 dolar ve tüm bodrumumu ısıtıyor) ve taşınabilir.


@James, Yararlı bulduğunuz cevapları oylamayı unutmayın!
Alex Feinman
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.