Hangi gösterge hoparlör kablosuna ihtiyacım var?


8

Bitmemiş bodrumumdan biraz hoparlör kablosu geçirmek istiyorum. Birkaç Technics SB-A10 hoparlör için 35 ft uzunluğunda kablolara ihtiyacım olacak. Ne tür bir kabloya ihtiyacım olacak? Gösterge nasıl hesaplanır? 35 ft uzunluğunda bir kabloyla ne kadar gürültü beklemeliyim?

Impedance: 8 ohm

Input power: 200 W

Crossover frequency: 3000 Hz–6000 Hz

Output sound pressure level: 91 dB/W (at/a 1 m)

Woofer cone type: 25 cm (10")

Midrange cone type, ferrofluid: 10 cm (4")

Tweeter, cone type, ferrofluid: 5.5 cm (2 - 1/8")

Dimensions (W x H x D): 360 x 733 x 265

Yanıtlar:


20

Hoparlör kablosunun en önemli yanı dirençtir. Sizi şaşırtmaya ve saçma miktarda para harcamanıza neden olacak ama aldanmayacak bir ton önemsiz bilim ve aptal audiophile pazarlama iddiası var.

Vikipedi hakkında iyi bir yazı var:

Direnç, hoparlör kablosunun en önemli spesifikasyonudur. Düşük dirençli hoparlör kablosu, amplifikatörün gücünün daha fazlasının hoparlörün ses bobinine enerji vermesini sağlar. Kablo ne kadar kısa ve iletken kesit alanı ne kadar büyük olursa, direnci o kadar düşük olur. Dinleyicinin işitme yeteneğine bağlı olarak, direnç hoparlörün empedansının% 5'ini aştığında bu direncin duyulabilir bir etkisi olmaya başlar.

Ayrıca bir grafik var: 8'de 35 'için, 18 veya 16AWG'de iyisiniz.


Tek ihtiyacınız olan temel telli kablo. Fantezi markalar için ekstra ödeme yapmayın, ya da "oksijensiz" ya da "dalai lama tarafından el dokuması" ya da her neyse (yanacak paraya sahip değilseniz ve gerçekten bir yolunuz yoksa, sanırım) gerçekten fark yok - siz isterseniz lamba kablosunu kullanabilirsiniz.

Uygun testlerde, en iyi müzik tutkunları 500 $ / ft "çizginin üstünde" hoparlör kablosu ve askıları arasındaki farkı söyleyemez - ve eğer yapabiliyorsanız, James Randi size 1 milyon dolar verecektir (üzgünüm, ama bu saçmalıklara inanan insanlar beni gerçekten kızdırıyor).


Duvar içi uygulamalar için, temel olarak telin ateşte verdiği dumanlara kadar kaynayan duvar içi kabloları almalısınız. Audioholics'de Duvar İçi Hoparlör, Video ve Ses Kablosu Derecelendirmelerini Anlama hakkında iyi bir makale var . Kısacası, 1-2 aile evinde, aşağıdaki derecelendirmelere sahip herhangi bir kablo duvar için uygundur: CM, CMP, CMR, CMG, CL2 *, CL3 *.


2
+ eğer yapabileceğim birkaç milyon - özellikle "isterseniz lamba kablosu kullanabilirsiniz". Aslında lamba kablosu, daha büyük bir kesite ve dolayısıyla daha düşük dirence sahip olduğu için muhtemelen bazı hoparlör kablolarından daha iyidir.
ChrisF

Büyük tavsiye, 16/2 SPT lamba kablosu harika çalışıyor. Pahalı hoparlör kablosu, şaka, aşırı puan, züppe faktörünün sadece bir parçasıdır. Yıllardır dört Boston A100 ile Denon 70watt RMS analog amplifikatörde 16/2 zip kablosu kullanıyorum. Harika çalışıyor.
shirlock evleri

Direnç çok önemliyse, katı tel kullanmak telli olmaktan daha iyi olmaz mı?
Tester101

3
katı tel esnekliğe ihtiyaç duyduğunuz veya kablonun periyodik olarak hareket ettiği durumlarda iyi değildir (örn. hoparlör yerleşik değilse veya amplifikatörün arkasına gitmeniz gerektiğinde). Ancak kurulumun duvar içi kısımları için, sağlam tel iyi olurdu.
BMitch

1
İyi yazlık için +1 ve bu durumda belirli boyut için cevap. Duvar içi kullanım için derecelendirilmiş kablo kullanmanız gerektiğini de ekleyeceğim. Bulması zor olmamalı, tekel veya koltuk değneği bol seçenekli olmalıdır.
auujay

4

Crutchfield'ın biraz bilgilendirici bir makalesi var: http://www.crutchfield.com/S-nBs26ogHK9Y/learn/learningcenter/home/speakers_wire.html

    Hoparlörden amplifikatör Göstergesine Uzaklık
    80 fitten az 16
    80-200 ayaklar 14
    200 metreden fazla 12

Yani 16ga ile iyisin.

Hoparlörden amplifikatöre toplam çalışmanızın bir uçta amfiden duvara ve diğer uçta duvardan hoparlöre kadar olan kabloları içerdiğini unutmayın. Yine de, 35 'duvarın arkasında koşarken, 16ga ile hala iyi durumdasınız.

Bununla birlikte, çok pahalı olmadığı için 14ga'ya kolayca yükseltebilirsiniz. Lamba kablosu harika. Donanım mağazaları da ucuz hoparlör teli satıyor. Her ikisi de iyi çalışıyor.

Koşunun sonunda, 5 yollu bağlayıcı direklerde sonlandırın:

Siz oradayken, bir ethernet kablosu çekin. Ekstra bir kablo çekmek sadece biraz daha fazla iştir ve ethernet'i birçok farklı sinyal için kullanabilirsiniz.


1
Neden iki kat fiyata iki kez yapabiliyorsunuz? :) Ciddi, bir ağ için, bir telefon kablolama için, ve onlar yukarıdaki resimde konektörler ile aynı modüler plakaları kullanabilirsiniz.
BMitch

Ayrıca 2 adet ethernet kablosu ve bir koaksiyel kablo kullanıyorum :)
Kevin

2
@Kevin: Evimi bağladığımda, sana çok benzeyen 3 ethernet + koaksiyelini çektim. Bununla birlikte, iki koaksiyel uydu HD sinyalleri için iyidir. Güvenlik kameraları, ses / video, ev otomasyonu ne olacak? Çektiğiniz kablolardan biri hasar görürse ne olur? Ne istediğinize karar verin, sonra ikiye katlayın. :-)
Jay Bazuzi

Satın aldığım her evde, standart olarak 2 kanal kablosu ve genellikle eklemek istediğim şey için yerinde bir dize bırakarak çalışıyor. Bazı odalar için hoparlör kabloları ve / veya telefon kabloları da ekliyorum. İnşaatçıların bunları neden standart olarak koymadıkları hakkında hiçbir fikrim yok - yapım süresinde sonradan düşünülenden daha kolay / daha ucuz olması gerekiyor.
Rory Alsop
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.