Basınçlı işlem görmüş ahşabın kesilmesi testereme bıçağına zarar verebilir mi?


7

Basınç uygulanmış keresteyi kesdikten sonra daire testere bıçağımı temizlemek için zaman ayırmalı mıyım? Paslanmaz çelik veya galvanizli bağlantı elemanları, basınçlı işlem görmüş ahşapta kullanıldığında paslanabileceğinden, bıçağımın paslanmasına neden olur mu? Yoksa sadece uzun süreli maruz kalma mı?


Hayır, ancak bir Karbür uçlu testere bıçağına bakmalısınız.
Brian

Yanıtlar:


10

Tahtayı bir şekilde kesmek zorundasın ... Talaş parçacıklarını (sonradan hava ile iyice kurumasını sağla) izin vermek için bıçaklarına hafif nemli bir bez parçasıyla silebilirsin, ama çok endişelenmem.

PT kereste içeren korozyon çoğunlukla uzun süreli temasta bir sorundur; kimyasal işlemdeki bakır bileşikleri, karbon çeliği dahil birçok ortak metalden daha "galvanik olarak asildir" ve bu nedenle elektrokimyasal reaksiyon, daha az asil metalin (burada çelik veya demir) oksitlenmesine neden olur. Aynı şey, PT konstrüksiyonunda normal çinko kaplı veya kaplanmamış demir veya çelik bağlantı elemanları ile olur. Bunu önlemek için, paslanmaz çelik alaşımları (düşük karbonlu ve daha yüksek konsantrasyonlarda krom ve nikel gibi asil metaller içeren) veya sıcak daldırma galvanizli bağlantı elemanları (çeliği daha fazla korozyona karşı koruyan kalın bir çinko oksit kaplamasıyla kaplayan) , basınçlı işlem görmüş ahşapla uzun süreli temas için önerilir (yıllar ölçeğinde).

Bununla birlikte, karbon çeliği / karbür testere bıçağınız sadece odun ve kimyasalları ile birkaç saniye temas eder. Testere bıçaklarınız yaşla doğal olarak donuklaşacak ve kimyasallar tespit edilebilir bir etkiye sahip olmadan önce kullanılacaktır.


1

İşlenmiş ahşabın kesilmesinden sonra aşağıdaki prosedürü öneririm:

İşlenmemiş odun parçalarını kesin. Bıçağı ve çevresini, üzerinde az miktarda sentetik yağ bulunan bir bezle temizleyin.

Her zaman temiz ve taze bir bez kullanarak bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

İşte bu yüzden şunu tavsiye ediyorum: Bir bez veya kağıtla temizlerken testere bıçağınızın her noktasına ulaşmak zordur. Odun kesimi, kesilen liflerin neredeyse her yere gitmesini sağlar. Kutu, bıçak yüzeyindeki küçük oluklarda tıkanmış diğer parçacıkları bile kandırabilir.

Öyleyse temizlik arasında silerken neden yağ kullanıyorsunuz? Bakır partikülleri suda bir miktar çözünür. Ayrıca, bıçağınız ve bakır parçacıkları arasındaki galvanik reaksiyon için suya ihtiyaç vardır. Korozyon reaksiyonu başladıktan sonra, birincil neden ortadan kalkmış olsa bile devam etme eğilimindedir. Bu nedenle, herhangi bir suyun bakır bileşikleriyle etkileşmesini önlemenin iyi olacağını düşünüyorum.

Elbette, @KeithS'in belirttiği gibi, bıçağınız aşınmadan önce normal aşınmalardan ölebilir.


Her kullanımdan sonra çok fazla gereksiz kesim yaparsanız, bıçak aşınmadan daha hızlı donacaktır.
WBT
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.