İç kısımdaki neme dayanıklı temel için seçenekler nelerdir?


4

Nemin kalıba dönüşmesini ve beton dış duvarlarda büyümesini ve cam elyafı yalıtımına girmesini önlemeye çalışıyorum.

Polistiren, folyo, kimyasal bazlı beton sızdırmazlık ve sprey köpük görüyorum.

Ucuz tarafta güvenilir bir şekilde yapmanın önerilen yolu nedir?


Daha fazla ayrıntıdan bahsetmeliyim. Alan oldukça kuru, ancak sıcaklıklarda oldukça az değişmektedir (Bitki bölgesi 3). Derecelendirme, çok fazla suyun havuza girmesine neden olmaz. Sorun yoğunlaşma ile daha fazladır. Şehir kodu "rutubetten koruma" gerektirir ve hangi seçeneklerin olduğunu görmeye çalışıyorum.

enter image description here


dışarıdan temele erişim, beton plakalar tarafından yaklaşık yarısına kadar engellenir.
Daniel

Başarısızlık ana seçenektir, bu nedenle dışardan su geçirmezlik önyargısı vardır. Ancak @ wallyk'in ikinci cevabında olduğu gibi gerçekten yoğuşma varsa, o zaman sadece toprak seviyesinin üstünde olsa bile, yalıtım (dışarıdan en iyisi olmak) yardımcı olacaktır.
Ecnerwal

1
Yoğuşmanın nem geçirmezlikten tamamen ayrı bir konu olduğunu unutmayın. Her ikisi de güzel bir bitmiş bodrum katına sahip olmak için önemlidir, ancak iki ayrı konu vardır.
DA01

Ayrıca küfün olduğunu mu buluyorsun? içeride duvarların mı? Cam elyaf izolasyonu plastik kaplamalı mı (buhar bariyeri)? Öyleyse, sorun aslında duvarlarınızın nasıl inşa edildiğidir, ne yazık ki.
DA01

Beton üzerine 2x2 çerçeve oluşturan eski düzeneği kaldırdım. (ve bir kat boya). Bu, çok fazla ısı ve nem sağlar. Bunu keşfettikten sonra, bodrum katını iki odaya yapıştırdım ve yalıtımı hazırlıyorum, ki bu da nemi azaltmalı. Duvarla duvarlar arasında 1 "boşluk bırakmam mı, çukurlu bir membran gibi bir çeşit yansıtıcı folyo, polistiren veya kimyasal bir sızdırmazlık maddesi arasına koyabileceğim bir ürüne bakmam gerekip gerekmediğinden emin değilim.
Daniel

Yanıtlar:


1

Bir bodrumun içini güvenilir şekilde su geçirmez yapamazsınız. 'Nispeten ucuza' bir bodrum katında güvenilir bir şekilde su geçirmez olamazsınız.

sadece bir vakıf su geçirmez emin yolu ve en düşük maliyet, geri doldurmadan önce dış yüzeyinde uygun şekilde su geçirmez hale getirmektir.

Buna rağmen, çoğu bodrumun bir noktada ıslanabileceği gerçeğini kabul etmeniz gerekir.

Buna göre, birkaç şey yapmanız gerekiyor:

 • yüksek su tablası ile kaybedilen bir savaşta mücadele etmediğinizden emin olun. (eğer öyleyse, o zaman suya bakmak gerekir hareketli çevre drenajları ve karter pompaları (ve karter pompaları) gibi çözümler
 • tüm yüzey suyu sorunlarını giderdiğinizden emin olun. Evin çevresinde doğru eğim olduğundan emin olun, tüm oluklar yeterli, çalışıyor ve düzgün bir moral bozukluğu vb. Var.
 • iç kısımda uygun duvarlar oluşturun

İkincisine gelince, dışardan uygun bir duvar olacaktır:

 • köpük yalıtımı. Sprey köpüğü idealdir. Polistiren (genleşmiş veya çekilmiş) daha tipiktir
 • saplamalar (şiddetle tavsiye ederim çelik saplamalar.) https://diy.stackexchange.com/a/8644/1209 )
 • heetrock (densarmor gibi kağıtsız bir heetrock ürünü ile gitmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Uygun bir bodrum katında göremeyeceğiniz dış duvarlar:

 • cam-elyaf yalıtımı
 • plastik (buhar bariyeri yok!)
 • kalıp seven yüzeyler (tahta ve kağıt)

'Uygun' duvarın arkasındaki fikir, nemin bir noktada bir sorun olabileceğini varsayar - ya duvardan ya da duvarda yoğunlaşmaya çalışan nemli hava. Püskürtülen köpüklü duvar, tüm hava hareketini önler ve duvara karşı sıkı sızdırmazlık sağlar ... bu, nem göçünü önler. XPS ve EPS bunu da yapamaz, ancak her ikisi de bir dereceye kadar nefes alabilir, böylece nem gerektiğinde gerektiği gibi göçebilir.

Tahta ve kâğıt yüzlü kancayı önlemek, küfün yapışabileceği yüzeyleri de azaltır.

Tüm bu çalışmalardan sonra bile, oradaki çoğu iklimlerde hala her zaman çalışan bir nem alma cihazı istediğinizi unutmayın.


3

Yeni bilgi, asıl sorun hakkındaki algımı kökten değiştirdi. Temel içerisindeki nem hareketini önlemek yardımcı olmaz.

Bunun yerine, dışarısı soğukta içeride yoğuşmaya neden olur: Temel ne kadar iyi kapatılmış olursa olsun, sorun devam edecektir.

Çok daha ucuz bir çözüm, karıştırılabilecek ve eşleştirilebilecek birkaç parçaya sahip olabilir:

 • bir nem (veya egzoz fanları gibi nemi sınırlandıran diğer önlemler) bodrumda daha kuru bir ortam sağlamak için. Duvar sıcaklığı 40 ° F (4 ° C) ve iç sıcaklık 68 ° F (20 ° C) ise bağıl nem aşağıda olmak zorunda Yoğunlaşmayı önlemek için% 36. 34 ° F (1 ° C) duvar sıcaklığı için,% 28 bağıl nem yoğuşmayı önler. Dondurucuda ve altında, bu şekilde yoğuşma kaçınılmazdır.
 • İç bodrum duvarında, özellikle dış sınıfın üstünde ve yakınında yalıtım. Bu, havadan kaynaklanan nemin duvarla temas etmesini önler ve yoğuşmayı önler. Yalıtım, iç yüzünü çiy noktası sıcaklığının üstünde tutacak kadar yeterli olmalıdır.
 • Duvar ısıtması: bodrum duvarının sıcak kalmasını sağlamak için içeriden bir miktar ısı uygulaması yoğuşmayı önler. Bir "etiket dışı" kullanımını yapabilirsiniz halı altı ısıtıcısı . Üst düzey ürünlerin üreticilerinin yerel bina ve elektrik yasalarını yerine getirme konusunda önerileri olsa şaşırmam. DIY aleminde, Bu Birkaç kez bitmiş duvarın arkasına dolanabilen 310+ metre uzunluğunda kabloya sahiptir (3'ten fazlası muhtemelen fazladır). Gerektiğinden biraz daha aşağıya yerleştirmek, ısı yükselme etkisinin üst duvarı sıcak tutmasını sağlar.
 • Dış yalıtım Sert köpük yalıtımı, kapalı koruyucu katman vakıf ısınmak için uzun bir yol gidiyor.

1
Bir nem alma cihazı kesinlikle başlamak için en kolay ve en uygun maliyetli yerdir. Çoğu nemlendiricinin bir nem ölçer vardır, böylece sadece gerektiğinde çalışacak şekilde ayarlanabilirler.
Hank

1
Bir duvarı ısıtmak teoride işe yarayacaktır, fakat esasen dünyayı ısıtıyorsunuz, bu yüzden muhtemelen pratik olmayan bir çözüm.
DA01

@ DA01: Tabii ama odadaki havanın ısıtılması da dünyayı ısıtıyor. Duvarın ısıtılması, ısı kaybını azaltacaktır, böylece bir enerji açısından, hepsi bir kayıp değildir.
wallyk

@wallyk, varsayım ki, duvarlar yalıtılacaktı (en azından OP'nin şu anki durumuna göre).
DA01

2

En iyi çözüm, temeli dışardan su geçirmez hale getirmektir. Dışarısı yeterince derin kazın. Bu, kendi kendinize veya yerel gençlere birkaç dolar ya da arkadaşlarınıza birkaç bira ve pizza sunarak yapabilirsiniz. Yağmurlama sistemi tesisatlarından, kamu hizmetlerinden vb. Sakının.

Vakıf maruz kaldığında:

 • Uygun bir uygulama dış vakıf mastik ancak yerel uzman tavsiyesi aldığınızdan emin olun, çünkü toprak koşulları, su tablası, yüzeysel akış ve temel mühendisliği bölgelere göre önemli ölçüde değişir.

 • Yüklemeyi düşünün boşaltma borusu Suyu temelden uzaklaştırmak ve problem olmayacak bir yere atmak için yönlendirilir. Yerel toprak koşulları, boru tipi ve onu en iyi şekilde gömmek için yerel bilgilerden yararlanabilir.

 • Geri doldurduktan sonra, yüzey suyunun evin yanına yaklaşmasını önlemek için toprağı dikkatlice derecelendirdiğinizden emin olun, aynı zamanda toprağın tepesi ile binanın duvar dışı kısmı arasında uygun mesafeyi korumak için dikkatli olun. Çoğu yargı alanında bu, yerel yasa ile belirtilmiştir.

Vakfın içini kapatarak şansınız olabilir, ancak bu tür bir teknik fizik tarafından belirlenen bir dezavantajdadır - özellikle hidrolik, basınç, kılcal hareket ve kimyasal bağ.

(Belki demek istedin duvar?)


Dış duvar demek istedim. Buradaki sorun, vakfa dışarıdan erişimin büyük kısmının beton plakalar tarafından engellenmesidir, şu anda çıkarmak istemiyorum. "Yeterince" ile ne demek istiyorsun?
Daniel

@Daniel: Bina çevresinin kalanını asfaltlamak konusunda ne düşünüyorsunuz? Yeraltı suyu bir faktör değilse ve sadece yüzey suyu soruna neden oluyorsa bu bir seçenek olabilir.
wallyk

Bunun zor olacağını düşünüyorum ve yoğunlaşma nedeniyle küf oluşumu kaygısına gerçekten değinmiyor.
Daniel

Kesinlikle isterim değil vakıf duvarlarınızı kazmak için gençleri işe almanızı tavsiye ederiz. Bu bir sorumluluk felaketi.
DA01

2

Wallyk'te bahsedildiği gibi, bir bodrum katını nemden yalıtmanın en iyi yolu dışarıdandır. Dışarıdan sızdırmaz hale getirilmesi, sorunu gidermek için en kusursuz yoldur, çünkü suyu nüfuz etmeyi önlemeye çalışmak yerine tüm temelinizden uzaklaştırır.

Dışarıdan gitmek her zaman birçok ev sahibi için bir seçenek değildir. Bu son derece pahalı. Bunu yapmayı planlıyorsanız en az 10.000 dolar harcamayı planlayın. Aynı zamanda çok istilacıdır ve bitki ve çalılar gibi peyzaj düzenlemelerini tahrip eder. Diğer özelliklere yakınlık gibi fiziksel kısıtlamalar nedeniyle de bir seçenek olmayabilir.

Eğer sadece nemli bir bodrum katıysanız ve su basmasına maruz kalmazsanız, duvarları ve zeminleri beton bir dolgu macunu ile kapatmaya çalışabilirsiniz. Duvarlarda lateks veya yağ bazlı bir ürün kullanabilirsiniz.

Katlar çok daha zor. En iyi yöntem, epoksi esaslı bir beton zemin boyası elde etmektir. Boya için zemin yüzeyinin hazırlanması son derece önemlidir.

Zemin tamamen kirden ve yağlardan arındırılmış, aynı zamanda tamamen dokunuşta kuru olmalıdır. Zemini temizledikten sonraki ilk adım zemini aşındırmak olacaktır. Piyasada ticari beton etcher ürünleri var. Bu, en üst beton katmanını eritir ve boyaya yapışması için bir şey verir. Döşeme işleminden sonra, boyanın soyulmamasını sağlamak için bir kat yapıştırma astarı uygulamanız gerekir.

Duvarlar ve zeminler kapatıldıktan sonra, hala nem sorunu olup olmadığını kontrol edin. Bir sonraki adım muhtemelen çevre etrafındaki zemine bir drenaj kanalını kesmek ve sızdırmazlık çalışmazsa bir karter pompası kurmak olacaktır.


Ben yere tedavi etmeyeceğim. Dışarıdan giren nem problem gibi görünmüyor. Sorun, özellikle köşelerde, sınıf boyunca / üstünde kalıp birikmesidir. Bu durum, büyük olasılıkla betonun içindeki ve altındaki derecelerin arasındaki ısı değişiminden kaynaklanan yoğuşma nedeniyledir.
Daniel

@Daniel yapmayı planlıyor musun her şey katlarla mı? Birçok iklimlerde (ABD / Kanada'nın kuzeyindeki), döşeme duvarlarının özellikle duvarları yalıtıyorsanız en soğuk yüzey olacağını unutmayın. Bu, her zaman yeterli bir nem alma cihazını çalıştırmıyorsanız yoğuşma sorunlarına neden olacaktır.
DA01

0

Babam ve ben bunu hep kullanırdık Drylok . Galon başına çok fazla kapsamaz ama oldukça iyi çalışıyor.


Dıştaki su basıncı ise Drylok her zaman başarısız olacaktır. Yoğuşma sorunlarını önlemek için hiçbir şey yapmaz. Çoğunlukla boşa harcanan bir çaba.
DA01

@ DA01 Gerçekten hiçbir şey bu sorunları engellemez. Dışarıdan yeterli su basıncı varsa, beton bile başarısız olacaktır. Bu nedenle standart uygulama şu anda drenaj karosu ve amp; karter pompaları Nemi azaltır. Drylok deneyimimde önemli ölçüde yardımcı olduğu bodrum katını "su geçirmez" bırakmayacak olsa da haklısınız.
Dano0430
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.