Şimşekli havalarda, ışıkların geçici olarak kesilmesini ve açılmasını ne sağlar?


10

Şimşek fırtınası sırasında ışıkların geçici olarak kesilmesi ve açılmasının oldukça yaygın olduğunu biliyorum, ama bu nerede ve nasıl ve neden oluyor?

Transformatörün şebeke gücünü etkilemesini önlemek için transformatör geçici olarak gücü kapatıyor mu? Yoksa bu bir trafo merkezinin akışını daha da yükseltiyor mu?


3
İlginç olsa da, bunun ev gelişimi ile ne ilgisi var?
BlueRaja - Danny Pflughoeft

4
Genellikle ev sahipleri elektrik sistemlerinde bir sorun olduğunu düşüneceklerdir. Bu soru bununla ilgili biraz bilgidir. Belki dolaylı olarak ev gelişimine yardımcı olur.
Kris

Yanıtlar:


22

Eviniz gibi, elektrik dağıtım şebekesinde de komponentlerin aşırı yüklenmesini önleyen devre kesiciler bulunur.

Evinizin aksine, dağıtım ekipmanlarında kullanılan devre kesiciler sadece açılmıyor ve orada kalmıyor. Bunun yerine, “otomatik tekrar kapama cihazları” kullanılır.

Bir yeniden kapamanın arkasındaki fikir, dağıtım ekipmanının dışında meydana gelen çoğu arıza koşulunun doğada geçici olduğudur: şimşek çakması, düşen dallar, patlayan sincaplar ve benzeri. Şimşek dağıldığında veya dal zemine çarptığında veya hayvan yandığında hata durumu giderilir. Bu nedenle, bir arıza tespit edildiğinde tekrar kapanan devreyi açacak, daha sonra birkaç saniye sonra tekrar kapatmaya çalışacaktır. Arıza devam ederse, devre tekrar açılacak ve tekrar kapama daha uzun bir bekleyişin ardından tekrar deneyecektir (belki 20 saniye). Üçüncü kez bir çekicilik değilse, o zaman hata muhtemelen bir insanın onu tamir etmesini gerektirir. devre açık kalacak ve kamu hizmeti şirketini düzeltmesi için birisini göndermesi konusunda uyaracaktır. Bununla birlikte, yeniden kapatıcılar, vazgeçene kadar hemen hemen herhangi bir deneme dizisi için programlanabilir.

İşte bir wikipedia makalesi reclosers .


8
Heh, patlayan sincaplar. Biri birkaç yıl önce bir patlama ile gitti ve trafo merkezimizde bir trafo çıkardı. Gerilla sincaplarının gücünü asla küçümseme.
Fiasco Labs
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.