5 anahtarlı ev ışık anahtarı devresi


9

İnanılmaz elektronik dünyasında yeniyim ve küçük başlıyorum. Bence...

2010 yılının başlarında, eş ve ben 1979 yılında inşa edilmiş bir ev satın aldık. Şimdi ışık anahtarlarını değiştirmeye başladım ve bana garip bir kurulum olarak görünen bir şeyle karşılaştım.

Bu şimdiye kadar anlamaya çalıştığım şeylerin basit bir şeması: şematik koridor ışıkları

Bunun hiç mantıklı olmadığını biliyorum. Açıklamaya çalıştığım, aynı ışığı açan 5 anahtarım var. Her bir anahtarın 3 teli, kırmızı, siyah ve mavi bir teli vardır. Ampul 2 tel ve bir topraklama teline sahiptir.

Anahtarlar
Bunların ne tür anahtarlar olduğunu anlayamıyorum ve ampulün sarı kablosunun sıcak kabloya bağlandığı yeri bulamıyorum.

Aşağıda anahtardan çektiğim bir resim var. alternatif metin Mekanizma şu şekilde çalışır: Düğmeye basıldığında, sol üst ve alt bağlantı noktası arasındaki sarımsı direnci ölçerim. Bir kez bıraktığımda direnç yine sonsuz. Diğer tüm bağlantılar daima sonsuz direnci ölçer.

Anahtarların türü veya bunların nasıl çalışabileceğine dair herhangi bir işaretçi büyük beğeni topluyor! Tüm bu şeylerin nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorum ve akım / direnci ve çok fazla bilmediğim diğer birçok şeyi ölçmek için bir multimetrem var.

Güncelleme
Belki de karışıklığa katkıda bulunduğu için şemayı çizmemeliydim ama asıl nokta, her biri 3 kablo bağlı 5 anahtarım olması. Kırmızı olan, mavi olan ve siyah olan. Ölçtüğümden:

  • Mavi ve kırmızı arasında: 230V
  • Mavi ve siyah arasında: 230V
  • Kırmızı ve siyah arasında: 0V (Eğer bağlarsanız bu kısa devre)

Bu anahtarların üzerindeki düğme gerçekten de bir buton gibidir. Aşağı itersiniz ve otomatik olarak geri gelir. Ölçtüğümden aşağı ittiğimde direnç yok ama tekrar (serbest bırakıldıktan) sonra tekrar sonsuz direnç var.

Bilmek istediğim, bu nasıl yapılabilir? Hiçbir fikrim olmadığı için bu nasıl bir anahtar. Bir çapraz anahtarın dört kabloya ihtiyacı vardır ve sadece üç tane var.


Çok iyi oluşturulmuş bir soru. 1!

Ev geliştirmenin bu soruyu isteyip istemediğini kontrol ediyorum, ancak konu dışı.

Yanıtlar:


8

Düğmeyi bıraktığınızda temasın tekrar açıldığını söylüyorsunuz (direnç sonsuza gidiyor). Ama ışık açık kalır, değil mi? Bu, son eylemin "hafızası" olan bir cihaz olması gerektiği anlamına gelir: bir düğmeye basarsanız, düğmeye tekrar basana kadar (veya başka bir düğme) ışığı yanar ve açık kalır. Dolapta, aldığı her darbede çıkışını değiştiren ve bu şekilde lambayı kontrol eden bir cihaz (Hollandaca: "schakelkast") olduğundan eminim.
Anahtarın sağ üstündeki tel de bu yönde ipucu verir; bu bir sinyal kablosu, bir güç kablosu olamayacak kadar ince. Benim önsezim, darbeleri gerçek anahtarlama cihazına taşımasıdır (ne dediğini bilmiyorum).

alternatif metin


Bunları yenileriyle değiştirebilmem için bu anahtarlara ne denildiğini biliyor musunuz? Söylediklerinizi mutlak bir anlam ifade etse de, onlar hakkında hiçbir yerde hiçbir bilgi bulamıyorum!
Peter

On Niko sitesinde onlar "drukknop" denir. Geri bildirim LED'leri olsun veya olmasın, tek bir buton, dört katlı veya altı katlı olarak kullanabilirsiniz.

Şimdi çok aptal hissediyorum :-) Bu olmalı.
Peter

2

Bir elektrikçinin bakış açısıyla, uğraştığınız şey 6 yollu bir anahtar devresidir. 5 anahtar artı yük (ışık) = 6 yollu anahtar. Bu işi yapmanın yolu, anahtarların her iki ucuna 3 yönlü bir anahtar ve ortada 4 yönlü anahtarlar kurmaktır. Nasıl çalıştığı hakkında iyi ayrıntılar için bu sayfaya bakın . AB'de elektrik standartları ve renk kodlaması farklıdır , bu sayfaya bakarken, burada Amerika Birleşik Devletleri'nde Siyah = Sıcak, Beyaz = Nötr, Çıplak veya Yeşil = Toprak olduğunu unutmayın.

Bence diyagramınız biraz yanlış olabilir. Her anahtara nötr ve sıcak bağlantılar gösteriyorsunuz. Bence şemanızda nötr ve toprak / toprak var. Nötr hiçbir potansiyel taşımadığından ve genellikle dünyaya bağlı olduğundan, bu kolay bir hatadır. Anahtarları bağlayan siyah ve kırmızıların bir karışımı var. Bunlardan bazıları 'gezginler' olmalıdır (yukarıdaki 4 yollu anahtar sayfasında tartışıldığı gibi.) Yardımcı olabilecek şey, tüm anahtarları devreden çekmek ve bu kablolardan hangilerinin gezgin olduğunu ve hangi kutulara bağlandığını bulmaktır.

Sanki garip bir anahtar varmış gibi görünüyor. Bir şekilde değiştirdiğinizde yukarı veya aşağı kalmıyor mu?

Bu yardımcı olur umarım.


1
Belçika'da (Peter'ın olduğu yer) Mavi = Nötr, Kahverengi = Faz, Sarı / Yeşil = Dünya

Cevabınız için teşekkürler, sorumu anahtar ve kablolama ile ilgili ek bilgilerle güncelledim.
Peter

2

Çizdiğiniz devre çok anlamlı görünmüyor. Eksik bir bileşen olmadığından emin misiniz? Kırmızı kablodaki her bir darbede sarı kabloyu açan veya kapatan bir cihaz gibi. "Anahtar" açıklamanız bir düğme gibi görünmesini sağlar.

Her neyse, birkaç anahtardan tek bir ışık noktasını kontrol etmek için standart devre

alternatif metin

Sol sizin fazınız (kahverengi tel), sağ nötr (mavi tel). Hollandaca (Peter Belçika'dan, Hollandaca konuşan kısmı olduğunu düşünüyorum) bu tür bir devre genellikle "hotelschakeling" ("otel devresi") olarak adlandırılır, ancak bunun resmi adı olduğunu düşünmüyorum.
İki anahtar konumunuz varsa üst devreyi kullanırsınız. Üç veya daha fazla için diğer devre kullanılır. Orta ve alt kısım aynı devrededir ve anahtar Ciki konumdan birinde bulunur. Hollandaca C-tip anahtarına "kruisschakelaar" ("çapraz anahtar") denir. Arasındaki çapraz anahtarları sokma fazla üç anahtarlar için Ave C.


Cevabın için teşekkürler! Yanıtımdaki karışıklığı umutla düzeltmek için sorumu güncelledim. Çapraz anahtar olamaz ancak her anahtarda sadece 3 kablo var. Büyü olmalı mı? :-)
Peter

Yine de kırmızının her darbesinde sarı kabloyu açan / kapatan bir cihaz hakkında haklı olabilirsiniz. Çok mantıklı olurdu ama böyle bir cihazı hiçbir yerde bulamıyorum. Nereye böyle bir şey koyardın? Tüm kablolarım tavan arasında PVC borular kullanılarak bağlandı.
Peter

@Peter: Dediğim gibi, normalde bir kabine monte edilmiş DIN rayı ("schakelkast"). Sarı telin başladığı böyle bir kabine sahip değil misiniz? Gizemi çözmek için bu sarı teli bulmanız gerekecek.

2

Bir kontrol cihazına uzaktan anahtarlar olabilirler.

Tüm anahtarlar aynı mı görünüyor? Bazı sistemler, kontrol anahtarına bir hat voltajı atımı göndermek için anlık anahtarlar kullanır. Kontrol anahtarı tipik olarak farklı görünür çünkü kontrol devresine sahiptir. Uzaktan kumanda anahtarları gösterdiklerinize benzer şekilde bağlanır.

Işık değiştirildiğinde bir basma sesi duyuyor musunuz (bastığınız anahtar dışında)? Bazı sistemler, lamba tabanına veya bir bodrum / tavan bağlantı kutusuna monte edilmiş bir kontrol cihazı kullanır. Kontrol cihazı muhtemelen değiştirildiğinde tıklayacak bir röle kullanır .

Işıklar yavaş yavaş yanıyor veya anında açılıp kapanıyor mu? Yukarıdaki sistemlerden birinde kademeli olarak yanan bir ışık, bir röle yerine bir TRIAC dimmer tarafından kontrol edilir. Tıklamayı duymayacaksınız.

Her iki durumda da, birleşme kutusunda bir yerde saklanan tek anahtar veya anahtar boyutundaki kutuyu arayın.

Google " Ev Otomasyonu ", özellikle 70'lerde yapılmışsa " X10 "


1

Işık kutunuzda bir röle var, dolayısıyla sarı tel. Kutudaki bir knockout üzerinden monte edilir. Anahtarlarınız tavan boşluğunda kutunun dışındaki röleye bağlanır. Röle bobini 12 veya 24V'dir. Otomatik bir ev. Anahtarlarda voltajınızı tekrar kontrol edin: 12VAC veya 24VAC olmalıdır.


Şunu mu demek istediniz: 12 veya 24 V DC ?
Doresoom

@Doresoom: 1950'lerden 1970'lere kadar olan sistemler AC kullandı.
wallyk

@wallyk Bugün yeni bir şey öğrendim!
Doresoom

0

@stevenvh haklı. "Hotelschakeling"

Ayrıca, sarı kablo aslında sarı-kahverengi çizgili ise, zemin veya "yivin randaarde" OLMALIDIR.

Tümünü http://en.wikipedia.org/wiki/Multiway_switching adresinde (soldaki "diller" in altından, kendi dilinizde benzer bir makaleye değiştirebilirsiniz)


0

Burada, tüm anahtarların paralel bağlandığı bir ev var.

Bu genellikle her katın bir anahtarı olan bir merdiven için yapılır.

Düğmeleriniz mekanik bir zaman gecikmesidir - onları içeri bastırırsınız ve yavaşça dışarı çıkarlar.

nasıl kablolanmalıdır

alternatif metin

Bazı eski evlerde Canlı ve Nötr - ışık uydurma çaprazlanabilir.

TELLERİN RENKLERİNE GÜVENMEYİN - Kablolar 1970'lerden geliyorsa, elektrikçilerin nasıl hissettiğine ve kablolama sırasında hangi kablolara sahip olduklarına bağlıdır.

1970 İngiltere Renkleri

Kırmızı - Canlı

Siyah - Nötr

Yeşil Dünya.

Anahtar ya canlı tarafta ya da nötr tarafta olabilir ....

Anahtarlarınızda 2 çalışma terminali var gibi görünüyor O ve P olarak işaretlenmiş gibi görünüyor, diğer terminal hiçbir şey yapmıyor (Ama O'ya bağlı gibi görünüyor)


0

Birisinin onun gibi ses çıkardığı bazı anahtarlardan bahsettiğini hatırlıyorum. Her bir anahtar düzeneği bir açma-kapama-açık anlık SPDT anahtarına ve iki diyota sahipti, böylece anahtarı bir şekilde itmek akımın bu şekilde akmasına izin verecek ve tam tersi. Anahtarlar, akım bir yönden aktığında açılacak ve diğer yöne aktığında kapanacak olan bir kilitleme rölesine bağlanmıştır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.