Betonda delik delme


9

Ben kullanışlı bir adam dediğin ben değilim, ve şimdi karım perdeleri koymamı istiyor. Bu görev, öncelikle tavana yapışmış bir miktar metal elde etmek için azaltılır.

Vida ve çapa aldım. Ankrajlar vidalardan biraz daha kısadır. Mağazadaki katip bana bunun normal olduğunu söyledi. Biraz ruh arayışından sonra, vidalar kadar derin delikler açmayı başardım. İlk başta, plastik çapaları parmağımla koyabildiğim için deliklerin çok büyük olduğundan endişelendim.

Vidayı vidalamayı denediğimde, tornavidayı fiziksel olarak yarıya kadar çeviremiyorum (bu noktada deliğin dışına da çekemiyorum, bu yüzden plastik parçanın içeride genişlediğini varsayıyorum ). Bu vidalı sürüş şeylerinden birine sahip değilim, ancak deliği yapmak için kullandığım matkaptaki matkap ucu yerine bir tornavida taktım ve tetiğe her bastığımda "atlıyor".

Kafam karıştı. Görebildiğim tek olasılıklar şöyle:

  • Yeterince güçlü değilim ve matkap yüksek viteste olduğundan bu şekilde kullanılamaz.
  • Bir şekilde ankrajları ve vidaları karıştırmayı başardım.

İşte suçlular:

Vida ve çapa resim açıklamasını buraya girin

Oh, arka plandaki delik için endişelenme. Bu parlak bir şeye çarptı, bu yüzden terk ettim. Her neyse, bu soğumu kaybetmeden vidayı vidalayabildiğim kadarıyla. Oh, bu benim tavanım.


Sadece bir ipucu - bir çapa için bir delik açtığınızda, çapayı matkap ucuna karşı ölçün ve çapanın ucunu işaretleyen matkap ucunun etrafına bir miktar bant sarın (biraz gevşeklik sağlar). Sonra kaseti delin. Bu şekilde çapanın sığacağını bileceksiniz.
nzpcmad

Yanıtlar:


10

Hayır, bu normal değil. Ankrajlarınız vidalarınıza uymuyor. Olan şey, vidanın ucunun betona ulaşması ve elbette bir vidayı betona zorlayamazsınız - matkap veya elektrikli tornavida ile bile ve kesinlikle elle değil.

resim açıklamasını buraya girin

Bu resim çapa ve vidanın deliğe nasıl oturması gerektiğini göstermektedir. Delik kesinlikle vidadan daha uzun olmalıdır. Vida ankrajdan biraz daha uzun olmalı, ancak uzun olmamalıdır. Belki katip ahşap bir vida aldığını gördü ve ikinci duruma uygun çapa verdi. Beton bir duvara ankrajlı ahşap vidalar kullanmak zarar vermez, sadece kapağın biraz dışarı çıkmasını sağlarsınız. Ancak vidanın uzunluğu, çapanınkinden sadece biraz daha uzun olmalıdır (artı, ucun uzunluğuna + ekli şeyin uzunluğuna eşit olmalıdır) ve taktığınız şey varsa kapağınız biraz yapışacaktır kapağın batması için yeterince yumuşak değil.

delik derinlikleri

Tabloda, doğru delik derinliğinin nasıl belirleneceği gösterilmektedir. Ayrıca, belirli bir vida için hangi çapa ve matkabın seçileceğini gösterir. Vidanın uzunluğuna gelince, taşımak zorunda olduğu ağırlık ile belirlenir. Dikey vidalar duvarlardaki vidalardan daha sorunludur, çünkü yerçekimi deliğe 90 ° değil, delik yönünde çekmektedir. Işık perdeleri boyut vidası ile iyi olacak, ancak üzerlerine herhangi bir molton koymayın.


0

Cevap basit: vida çok kalın (ve / veya delik çok sığ), sadece 1 / 2mm daha ince bir vida alın ve hepsi (oldukça) iyi gidecek, plastik çapaları değiştirmek zorunda değilsiniz. Ayrıca deliğin en az vida kadar derin olup olmadığını kontrol edin (vidanın hemen hemen duvarın içinde olması gerekiyorsa).

Benim önerim ayrıca bir matkap 'tornavida' ucu almaktır. Ortalama bir donanım mağazasında yaklaşık 5 € mal olacak.

Genellikle 6mm çapa (ve delikler) için 4,5mm (kalın) vidalar kullanıyorum.


Bu, yedi yıl önce kabul edilen cevapta kuruldu. Neden tekrarlama (ve soruyu ölümden çıkarma) ihtiyacını hissettin?
isherwood

Ben sadece ilk sayfada buldum ve teslim tarihi tarih dikkat etmedi
DDS

-2

daha büyük delikler için seçenekler vardır:

(1) bir daire içinde küçük (uzun) bir matkap kullanın ve ÇOK delik açın ve bittiğinde kızakla vurun. böl ve fethet.

(2) bir bosch elmas delik testeresi kullanın - daha büyük çap için pahalı olur

(3) daha ucuz bir pnömatik çekiç kullanın (çekiç ucunu değil kesici ucu seçin) veya (elektrikli) kriko çekiç kiralayın. bunlar delik testerelerinden daha yavaştır ve daha büyük çaplar için zordur.

(4) delik testerelerini inceleyin. bir kale tepesi var (satrançtaki kale gibi). büyük bir derin soket alabilir ve üstünü bir kalıp değirmeni ile yuvalayabilirsiniz. matkaplar yeterli güce sahip değil, darbeli anahtarlar yapıyor. dezavantajı: sınırlı soket yarıçapı ve derinliği


1
Ev Geliştirme hoş geldiniz! Bunlar betondaki büyük delikleri delmek için iyi seçenekler olsa da, soruda belirtilen amaç için çok büyüktür (vidalarla bir şey takmak). Belirtilen sorun için daha uygun seçenekler sunmak üzere cevabınızı düzenleyebilir misiniz?
mmathis
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.