Tavan kirişlerinin traverslere yaslanması gerekir mi?


11

Ulusal bir inşaatçı tarafından yaptırılan yeni bir evim var. Şimdi çerçeveliyorlar, bir bölgedeki tavan kirişlerinin iki açık odayı ayıran bir kirişe dayanmadığını görüyorum.

Fotoğrafa bakın. Sol taraftan gelen ışın iki açık odayı ayırır. Kirişin solundaki oda 18 '' lik bir açıklığa sahiptir. Kirişin sağ tarafındaki oda, 16 'açıklığa sahiptir. Gördüğünüz gibi, kirişlerin alt rayı (?) değiller kiriş üzerinde dinleniyor. Endişelenmem gereken yapısal bir sorun mu var?

joists

Kirişin üst rayı dolaylı olarak desteklenir, çünkü daha uzun çalışır, ancak bunun yeterli olup olmadığından emin değilim. Aynı model caddede inşa ediliyor ve aynı kirişler kirişe dayanıyor, ancak sadece bir inç kadar.


Yapısal bir mühendis değilim, bu yüzden sadece bir yorum olarak bırakarak: Bu kesinlikle yanlış görünüyor, Yukarıdaki kat aslında 2 daire 2x4s tarafından tutuluyor. Fotoğraf açısından söyleyemem, ama bunun bir ışın olduğuna emin misin? Kontrplak gibi görünüyor? Eğer gerçekten bir ışınsa, bunu düzeltmenin kolay bir yolu olabilir ve bu kirişlerin altını desteklemek için kirişe 2x (o kiriş boyutu ne olursa olsun) cıvatalamak olacaktır. (BÜYÜK CAVEAT: Bu sadece yukarıda bir tavan arasıysa (yani, taşıyıcı zemin değil), o zaman bu tamam olabilir.)
DA01

Bir mühendis de değil, köşegen desteklerin alt kısımdaki destek eksikliğinin doğru olamayacağından şüphelenen bir makas olduğunu söyleyebilirim. Makas üreticisinden ne dediklerini görmelerini isteyebilirsiniz.
Edwin

Çelik kiriş değil, ahşaptan yapılmış - woodbywy.com/trus-joist/timberstrand-lsl . Desteği yapmak için birlikte 3 veya 4 koydular. Burası birinci kat ve yukarıda ikinci kat var.
AngerClown

Yanıtlar:


17

Bu iyi. Bu bir ahşap açık web truss sistemi.

Ağırlık bir üst noktadaki sütuna aktarılır. Alt çubuk ve çapraz destek üst çubuğun geniş bir yayılma boyunca sarkmasını önler. Alttaki çubuk duvara kadar uzanır, bu nedenle tavan alçıpanının vidalanabileceği bir şey vardır, ancak sütun üzerinde durması beklenmez.

İşte daha tanıdık açık web çelik makas sistemi Ticari binalarda her zaman kullanılır. Olarak da adlandırılır Kompozit Çelik Zemin Güverte ve Beton Döşeme


Aradığım şey buydu, kelimeleri bilmiyordum. Aynı temel fikri kullanarak bol bol resim görebiliyorum.
AngerClown

2
Kirişin üst rayının veya alt rayın duvar tarafından desteklenip desteklenmediğine bakılmaksızın, aynı zeminde (yukarıdaki zeminden) aynı ağırlık bir Rayların İki rayın ve aralarındaki ara parçaların amacı ışını durdurmaktır bükme ve yayılmanın ortasında sarkma, durdurmama yaslama (kesme) duvar tarafından desteklendiği yerde. Duvardaki üst rayın desteklenmesi demek az ara parçalardaki yük, çünkü ağırlığın üst raydan ara parçalardan alt kısma ve sonra duvara aktarılması gerekmez.
alephzero

@ZachMierzejewski Cevabınıza katılıyorum. Sadece biraz daha bilgi ekliyordum niye ya bu doğru (ve neden diğer iki yorumun yanlış olduğu görülüyor).
alephzero

1
Bu kirişler, aşağıda gösterilen ilk iki köprünün ters bir versiyonudur. semgonline.com/structures/struct_22.html ve hiç kimse üstte ve altta desteklenmeyen köprülerden endişe etmez.
alephzero

@alephzero Dang, gerçekten iyi puanlar veriyorsunuz. Kendi cevabını ekle, ben de oyla!
Zach Mierzejewski

3

Bunlar, üst akor yataklı zemin makasları olarak tasarlandı. Kurulum, bu tür sistemler için tipik kurulum gereklilikleri ile tutarlı görünüyor.


4x2 Döşeme makasları (fotoğrafta), alt yatak veya üst parça yatak olarak tasarlanıp üretilebilir. Bu durumda, üst kordonlu yataklardır. Bu yüzden başka bir evde farklı. O evde alt kord yatakları olacak şekilde tasarlandılar.
Damon

Cevabınız çok açık, keşke daha fazla oylayabilseydim!
Damon
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.