Tek bölgeli HVAC için geçici çözümler? İkinci termostat? Havalandırma delikleri?


4

1970 yılında inşa edilmiş iki katlı bir tuğlam var, orijinal kanallardan geçen nispeten yeni bir HVAC sistemi. Yaz aylarında, üst katları çok sıcak, alt katları çok soğuk. Tam çözümün kanalları yeniden işlemek ve ikinci bir bölgeyi tanıtmak olduğunu biliyorum. Bu şu anda pratik değil.

Vantilatörü boş odalardaki havalandırma deliklerine zorlayarak ve (70'li yılların ortalarında) rahatça üst kat temps'i alabilirim. Bunu yaptığımda alt kattaki sıcaklıklar 60'ların ortasına düşecek. Geceleri bu aslında bütün evi rahat edemeyecek kadar soğuk yapıyor. Üfleyicinin sürekli çalışmasının ek maliyeti de vardır.

Önemli olursa, evden çalışıyorum. Bütün gün buradayım bu yüzden yaz rahatlığı önemlidir.

İki bölgeli bir sisteme gitmek için yeterince tasarruf edene kadar yapabileceğim bir ara düzeltme var mı?

İkinci bir termostat kurabilir miyim? Daha akıllı bir termostat?

Deneyebileceğim havalandırma açma / kapama püf noktaları var mı?


Termostatı üst kata çıkarmaya ne dersiniz (alt katta havalandırmalar önerdiğiniz gibi kapalı)? Bu şekilde üst katlar 70'lerin ortalarında rahat olacak ve alt katlar aşağıya doğru hareket eden soğuk hava ile soğutulmalı (bu da buzlanmasını önler).
Tester101

3
Gerçekten birisinin yapmasını ve inşaatçıların kurulmasını, her bir ucunda birkaç termostatı olan basit bir tüpü ve üst katın tavanından alt katın zeminine koşacak olan tersinir bir fanın takılmasını diliyorum. Sıcaklık farkı çok büyük olduğunda, soğuk havayı emen veya ılık havayı aşağı bastıracak şekilde çalışacak şekilde yapılandırın.
BMitch

Yanıtlar:


3

Yardımcı olabilecek birkaç şey var:

1) Kanal çalışmalarındaki damperleri ayarlayın. Birinci kata çıkan kanallardaki amortisörleri kısmen kapatın ve ikinciyi tamamen açın. Onları işaretlemek için biraz zaman ayırın, böylece neyin nereye gittiğini bilirsiniz. Onları düzeltmek için muhtemelen birkaç deneme gerekecektir. Bu genellikle bir HVAC adamının bu durum için yapacağı ilk şeydir.

2) Kanal çalışmalarınızdaki sızıntıları kapatın. Dolaşın ve sızıntıları bulun ve alüminyum sırtlı bantla kapatın. Bu gerçek yapışkan ve desteğinin bir nezaket var. İşin garibi, koli bandı her zaman kanalımın işlerinde gevşemiş görünüyor. Git figürü. Sızıntıların yerini tespit etmek ve sızdırmaz hale getirmek için sisteminizden çıkan ve dumanlı bir madde çıkaran hizmetler var.

3) Bu tartışmalı olabilir, ancak yazın düşük getirinizi ve kışın yüksek getirinizi karşılayabilirsiniz. Teori, bunun yazın daha sıcak havayı ve kışın daha soğuk havayı çekeceği yönündedir. Bunun için alabileceğiniz manyetik kapaklar var:

Return cover

Ancak daha güçlü manyetik tabakalarla daha iyi şanslar elde edebilirsiniz ve bunları kendiniz özel olarak kesin.

Ben kapanış kayıtlarının hayranı değilim, ama bu muhtemelen yapılacak en basit şeylerden biri.

Evde bulunan termostatlara dayanarak kanal çalışmalarınızdaki amortisörleri otomatik olarak ayarlayabilen sistemler mevcuttur, ancak pahalıdırlar.


Getirileri neden tartışmalı? Kanıtlanmamış? Her ev için değişen etkisi? Tehlikeli? Kayıtları kapsayan aynı soru, artıları ve eksileri nelerdir?
Freiheit

1
Katılıyorum, iadeleri kapatmak tartışmalı. :) Verimlilik için HVAC'a çok fazla hava girmesini istiyorsunuz ve tüm yaptığınız yaz boyunca alt kattan serin hava almasını engelliyor. Damperlerle başlayın, kullanılmayan odaları kapatın ve sızıntı deliklerindeki kapakları kullanın, dönüşleri değil.
BMitch

2
Kanal kaseti, ismine rağmen kanallar için değildir. Yapıştırıcı, sıcaklık değişimleri için, özellikle ısı için tasarlanmamıştır.
BMitch

Şey, duyduğum şey (buna değer olarak alınız) geri dönüşleri kaparsanız ancak havalandırmazsanız, odadaki hava basıncını artıracaksınız, böylece "şartlandırılmış" havayı açık oda çatlaklarına ve muhtemelen dışarıya dayamaya zorlayacaksınız. evin. İnsanların havalandırma delikleri ve geri dönüşlerin, ünitenizi daha da zorlaştırdığını söylediğini duydum. İşe yarayıp yaramadığını gerçekten bilmiyorum. Denklemde çok fazla değişken var. Belki MythBusters'ın cevabı vardır.
billoreid

3
@ Mitch - Ah Ha! Yani bir kanal bantı çözemez bir şey var. Biliyordum! :)
billoreid

1
  • Mevcut termostatınızı sıcaklık / fan ayarlarını programlamanıza izin veren programlanabilir model ile değiştirebilirsiniz. Termostatın programını, gece sıcaklık / fan ayarlarını kapatmak üzere ayarlayabilirsiniz, ancak bunları gün içinde daha agresif bir şey haline getirin. Bu "geceleri çok soğuk" problemini çözecektir. HVAC sisteminizle uyumlu olduğundan emin olmak için düşündüğünüz themostat'taki özellikleri ve bağlantı şemalarını kontrol edin ve gerekli programlama modlarını destekleyin.

  • Panjurları evin çok sıcak olan bölgelerinde kapalı tutmaya çalışın ve panjurları evin serin olan alanlarında açık tutmaya çalışın. Termostatın "bilmediği" odalarında güneş enerjisi ısı kazanımını engellemek, ısının düşmesine bile yardımcı olur. Ancak, güneşlik perdelerini kapatırsanız, sorunu daha da büyütürsünüz. Enerji tasarruflu panjurlara ve pencere kaplamalarına yatırım yapmayı düşünün.

  • (EN EVLER İÇİN GENEL ÖNERİ) Tavan arasındaki yalıtımı artırmaya bakın (soğutma ve ısıtmaya yardımcı olur). Belki bir miktar ısıyı yansıtmak için tavan arasının üstüne parlak bir bariyer eklemeyi düşünün.

  • (Çirkin ve beceriksiz, ama etkili) En kalıcı odalarda daha kalıcı bir çözüm bulana kadar en sıcak odalarda ilave soğutma sağlamak için 1 veya 2 adet küçük, ucuz pencere montajlı AC ünitesi satın almayı düşünün. Düzgün bir bölgeli sisteminiz olduğunda, pencereye monteli AC ünitelerini saklayabilir ve bir merkezi hava dalgası sırasında dalgalanma ihtimaline karşı bunları elinizde tutabilirsiniz. Bu enerji açısından çok verimli değildir ve AC üniteleri muhtemelen merkezi havadan daha gürültülü olacaktır, ancak doğrudan rahatsız edici odalara soğutma sağlayabileceksiniz.

Ayrıca, “bölgeli” bir sistemin düşündüğünüz kadar pahalı olmayabileceğini unutmayın. İki merkezi klima ünitesine ihtiyacınız yoktur. Kanal düzeninize bağlı olarak, ikinci bir bölge eklemek için kanalları tekrar çalışmak zorunda kalmayabilirsiniz. Sadece bir çift motorlu dampere, ikinci bir termostata ve bir bölge kontrol ünitesine ihtiyacınız olabilir. Yine de pahalı (1000 $ - 2000 $), fakat harcayacağınızı umduğunuzdan daha az.


1
Pencere üniteleri için +1. Bazı amortisörleri güçlendirmeden (veya tamamen elden geçirme yapana kadar) şu ana kadar sahip olduğum çözüm bu.
James Van Huis
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.