Bu iki boru arasındaki vananın amacı nedir?


9

Ziyaret ettiğim bir evde ilginç bir boru ve vana düzeni gördüm. Bunlar sıcak su boruları, iki dikey boru bir radyatöre bağlanır. İki dikey boru arasındaki vananın amacı nedir? Her şeyi doğrudan birbirine bağlayan yatay boru göz önüne alındığında, bunun nasıl faydalı bir şey yapabileceğini görmüyorum.

boruların fotoğrafı

Yanıtlar:


15

Diğer iki vana kapatıldığında açılması gereken bir baypas vanasıdır.

Yukarıdaki yatay boru, iki saptırıcı tee kullanılarak bağlanır:

resim açıklamasını buraya girin

Tek borulu bir sistemde, her saptırıcı tee, sıcak suyun bir kısmını yerel radyatörden yönlendirmek ve daha sonra bu akışı ana hatta geri döndürmek için akışı kısıtlar. Bu odadaki radyatör, yatay bypass vanasını açmadan sadece dikey küresel vanalar kullanılarak kapatıldıysa, su akışı tüm sistem için kısıtlanacak ve evin geri kalanına ısı dağıtımını engelleyecektir.


1
ah, saptırıcı tees hakkında bilmiyordum. Tüm T bağlantılarının, herhangi bir yönde tam su akışına izin verdiğini varsaymıştım, bu da bypassın gereksiz görünmesini sağladı. Ancak saptırıcı teeslerdeki akış kısıtlamasıyla, bir baypas valfi ihtiyacı mantıklıdır. Teşekkürler!
Mike Mertsock

Sizi tüm odalarda aynı ısıtma akışını kullanmaya zorlayan böyle bir sistem ne kadar ucuzdur? Çok yetersiz görünüyor.
Raúl Salinas-Monteagudo

Şimdi banyo ısıtıcı üfleyicime sapmanın sıcak su ısıtma sistemimde nasıl çalıştığını biliyorum. Teşekkürler, aslında tees arasındaki boruya bir kıvrım koydum çünkü yeterince suyun yönlendirildiğini düşünmedim. Bu kıvrımın gerçekten yardımcı olup olmadığını söyleyemedim, ancak muhtemelen gereksizdi.
sborsher

-2

Bu bir sıcak su çalışmasıdır .... koşmak için bir boru yerine iki borunun amacı, duş sırasında birisi çamaşır makinesini açtığında sıcak veya soğuk su şoku almamanızı sağlamaktır. ... aralarındaki değer, diğeri açıkken çalışmayı etkinleştirmektir [darbeye dayanıklılığı aç veya kapat]


2
Radyatörler, çamaşır makineleri veya duşlarla ilgili olmayan kapalı bir döngü sistemi olmalıdır.
BMitch
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.