Elektrikli telleri ocak üzerine nasıl yerleştirmeliyim?


5

Bir plaka için bazı elektrik tellerinin nasıl bağlanacağını anlamada bazı sorunlar yaşıyorum.

http://www.ikea.com/no/no/images/products/framtid-hgct-glasskeramisk-topp__0094520_PE232383_S4.JPG

Kablo renkleri normalde, mavi = N, kahverengi = L ve sarı / yeşil = PE anlamına gelir.

görüntü tanımını buraya girin

Benim sorunum, tabağın L1 ve L2 olması:

görüntü tanımını buraya girin

Mavi kabloyu L1'e bağladığımda hiçbir şey olmuyor. Mavi kabloyu L2'ye bağladığımda, plaka çalışıyor, ancak bunların sadece yarısı sağda.

Şimdi bu şekilde bağlantılı:

görüntü tanımını buraya girin

Neyi yanlış yapıyorum?


1
sadece bir fazlı kablo bağlantınız varsa (faz + nötr), "230V" örneğinde yazdığınız kablolama şemasında belirtildiği gibi her iki faz girişini L1 ve L2 birlikte bağlamanız gerekir. yaptığınız gibi bağlarsanız, ısıtıcıların yalnızca yarısı muhtemelen bağlanır. ayrıca, iki fazı çekmek ve 400V diyagramında belirtildiği gibi tepeye nötr olmak daha iyidir, ancak bunu doğru yapamıyorsanız gerçekten bir elektrik teknisyeni edinmelisiniz - eğer bir 7200W bağlarsanız evinizi yakarsınız Örneğin bu güç için amaçlanmayan tek bir fazda kablolama yoluyla endüksiyon.

Yer? Avrupa'da bir yerdesin gibi görünüyor?
auujay

Yanıtlar:


9

BU BİR Şaka DEĞİLDİR - BU UYGULAMA ÖZEL KURULMALIDIR

Bu, 220-240 volt kullanılarak nasıl bağlanması gerektiğidir.

görüntü tanımını buraya girin

FAKAT

İlk önce göz önünde bulundurulması gereken bazı şeyler var!

Bağlanmak için kullandığınız teller .. sağlanan teller bunlar mı? L1 / L2'yi de birbirine bağlamak için sağlam bir bakır U köprüsü olmalıydı! Nerede?

Orijinal kablo değilse, 2.5mm sağlam damarlı kablo kullanmayı düşünmelisiniz

görüntü tanımını buraya girin

Fakat aynı zamanda fişin içindeki tel aynı / benzer tipte olmalıdır! ve SADECE BELİRTİLMELİDİR , yani bu hatta başka fiş bulunmaz

Sobadan önce bir izolasyon şalterine ihtiyacınız vardır (buna gerek olmadığını söyleyen herhangi bir elektrikçi kötü bir elektrikçidir!)

görüntü tanımını buraya girin

Ve EN ÖNEMLİ

2.5MM Katı Çekirdek Özel Hattında 8AMP (MAX 1700WATT) !!!

görüntü tanımını buraya girin

Bu gereklilikleri karşılamıyorsanız, kendinizi elektrikli bir yangın riskine maruz bırakıyorsunuz demektir - ve bu, dünyanın her yerindeki TÜM 220 VOLT Kurulumu içindir. Eğer ome sigortanız varsa ve yanarsa ve yeni ocağınızın bu elektrik kurallarına uymadığını tespit ederlerse .. üzgünüm - sigorta geçersiz! Kurulumdan sonra bile, sertifika almak için YENİ bir elektrik test sertifikasına ihtiyacınız var, GROUND sızıntısı yok! veya mikro şort!


Nereden 8A alıyorsun? 2.5mm ^ 2, tüm koşullar altında 16A için genellikle iyi kabul edilir ve eğer iyi soğutulursa 20-25A olabilir (ancak bu sobanın 32A olması gerekir). Ayrıca, esnek kablo (katı damarlı değil) bu durumda kesinlikle kabul edilebilir bir çözümdür.
Biri

Aldığım şeylerin çoğu, Güney Afrika'da elektronik düzenlemelerin gerektirdiği şey. Ne yaptığını bildiğin sürece alternatifler gayet iyi. 8AMP olayı bir yorumdan geldi; OP 8 AMP olup olmadığını soruyordu. AMP'nin ne kadarının üstesinden gelebileceğini açıkladım. Muhtemelen şimdi net değil
Piotr Kula

2

Az önce bir elektrikli Zanussi Seramik Ocak monte ettim (kalifiye bir elektrik teknisyeni denetiminde) ve kablolama kutunuzun görüntüsü tamamen benimkiyle aynı görünüyor. Yukarıdaki kişinin söylediği (ppumkin) kesinlikle doğru. Bakır U köprüsüne ihtiyacım vardı ve bence resminizde çok küçük bir kısmını görebildiğim bir tane var (benimki de vardı). Aşağıdaki resmim gösterdiği gibi benimki altında sıkışmış. Köprünün nereden tedarik edildiğini gösteren resim.

L1 ve L2 için vidaları sıkmadan önce, sadece L1 ve L2 vidalarının altındaki 'köprüyü' sıkıştırdım ve sonra onları sıktım.

Kablolarınızın geçecek akım için uygun olduğundan emin olun.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.