Oturma odamdaki akustiği nasıl geliştirebilirim?


4

Yeni bir televizyon aldım ve oturma odama koydum. Oda, ancak, son derece yankı. Bir linolyum zemin ve çıplak duvarlar, bir kanepe, iki sandalye, bir cam sehpa ve bir cam TV sehpasına sahiptir. Televizyonun kendisi, TV standının arkasından çıkan döner bir montaj üzerine monte edilmiştir. Duvardan yaklaşık 8 inç uzakta oturur ve yerleşik hoparlörler televizyonun çerçevesinin kenarındadır. Bu oda böyle kötü akustiği nedeniyle kesinlikle korkunç ve teneke gibi geliyor.

Ekoyu azaltmak ve odaya daha sıcak bir ses vermek için bu odaya ne yapabilirim? Duvarlar eski sıva olduğundan ve ortalığı kirletebileceğinden ve ev sahibimle pazarlık yapmak zor olacağından duvarlara eşya koymaktan kaçınmak istiyorum. Eğer tek seçenek bu olsa, ben alırım.


Chris'in önerisi "Ucuz bir hoparlör çubuğu ya da" bir kutudaki ev sineması "bile, muhtemelen sesi geliştirmek için paranın karşılığını en iyi şekilde alacaktır" değerli bir yatırımdır (IMHO). Hala odayı daha ılık hale getirmek istiyorsanız, iyi yerleştirilmiş bazı katlanır katlanır perdeler sizin durumunuzda iyi bir seçenek yaratabilir (duvarlara herhangi bir şey eklemek istemezsiniz. oda akustiğini iyileştirmeye yardımcı olur ("user2492" aşağıda belirtildiği gibi).
Mike Perry

Daha fazla fikir için gürültü azaltma altındaki diğer bazı sorulara bakın; diy.stackexchange.com/questions/7196/...
BMitch

Bir dahaki sefere bir TV pazarındaysanız, öne bakan hoparlörleri olan birini arayın. Yeni TV'lerin çoğunda arkaya bakan hoparlörler bulunur, bu nedenle ses size ulaşmadan önce duvardan sektirerek boğuk veya eko sesi çıkarır. Arkaya bakan hoparlörlere sahip bir TV'ye ve öne bakan hoparlörlere (aynı şirketten) sahip bir tane var ve öne bakan hoparlörlere sahip olanlardan çok daha iyi sesler.
Tester101

Açıkçası bunlara ihtiyacınız var: amazon.com/AudioQuest-K2-terminated-speaker-cable/dp/B000J36XR2/... (Değerlendirmeleri okuyun)
Chris Cudmore

Aman Allahım! Evet, kesinlikle cevap bu.
Mario

Yanıtlar:


5

TV'nizdeki hoparlörlerin kalitesi oldukça sınırlıdır, çünkü düz ekran TV’lerin uygun hoparlör kabinleri için yeterli boşluğu yoktur. Diğer yanıtların önerdiği gibi, zaten düşük kaliteli ses duvardan zıplıyor, bu da eko oluşturarak kaliteyi daha da düşürüyor.

Kesinlikle en azından öne bakan bazı hoparlörlere yatırım yapın. Bir surround sistemi için yeriniz olmayabilir, ancak bir merkez kanal hoparlörünü düşünün, çünkü diyalog daha kolay anlaşılır. Birçok şirket, surround sistemleri de içeren, bir amplifikatör ve hoparlör içeren kitler satar. Görece küçük bir boyutta çok iyi kalite bulabilirsin, bu yüzden en fazla birkaç yüz dolar harcamamanız gerekir.

Daha sonra, sert yüzey zemini halı veya kilimden çok daha fazla ses yansıtacak. Kiraladığınızdan dolayı, muhtemelen zeminin çoğunluğunu kaplayacak bir alan halısı almalısınız.

Bu iki sorunu çözdükten sonra, eğer ses kalitesini beğenmezseniz, yankıyı duvarlardan iptal etmeye çalışmalısınız. Hiçbir şeyi doğrudan duvara asmak istemediğinizden, yorumda önerildiği gibi katlanır ekran fikrini denemek isteyebilirsiniz. Perdeler gibi bazı kumaşlar odanın akustik profilini yumuşatmakta çok yardımcı olabilir, bu nedenle süslemek için ek olarak perdeler veya kumaşlar ekleyebilir, ancak bazı ekoları iptal edebilirsiniz.

Son olarak, mobilyanızın sert yüzeyleri varsa ve odanın dik açıları varsa, daha az paralel yüzey olacak şekilde işleri biraz döndürmeyi deneyin. Sesi biraz saçmak ve biraz farklı bir akustik profil sağlamak için yardımcı olabilir.

Ama önce hoparlörleri kesinlikle tamir et.


Muhtemelen hepiniz televizyonun olduğu konusunda haklısınız. Görünüşe göre bir LED tv, ortalama LCD'nizden bile daha ince ve pratikte halıyı bulunan yatak odamın içine sokarken, hala nispeten tırtıklı bir sese sahip. Oda kesinlikle bunu birleştiriyor, bu yüzden muhtemelen bir alan halı aşağı atmak ve daha güzel bir ses sistemi elde edeceğim. En azından surround ses elde etmek için iyi bir bahane. Hehe.
Mario

4

Bitkiler, küçük bir halı, sesi almak için bulabileceğiniz herhangi bir şey.


Kitaplıklar ve kanepeler bunun için mükemmeldir.
Alex Feinman

3

Daha yeni, düz ekran TV'lerde, hoparlörler için fazla yer yok. Sonuç olarak, yerleşik hoparlörlerden gelen ses genellikle oldukça düşüktür - alçak ve sınırlı yüksek olmayan çok sınırlı bir aralık.

Sorunun doğrudan oda akustiğinden değil, televizyondan gelen ses kalitesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Ucuz bir hoparlör çubuğu veya "kutudaki bir ev sinema sistemi" bile, sesin iyileştirilmesi için size para karşılığında en iyi patlamayı sağlayacaktır.

Denenecek bir şey, birkaç iyi, yumuşak havlu alıp onları hoparlörlerin yanına televizyonun arkasına asmak ve biraz da etrafına sarabilirseniz (böylece havlu TV'nin yanlarından çıkan sesi emiyorsa) ). Bu sizi sorunun oda olduğuna değil, TV olduğuna ikna etmek için yeterli olabilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.