Yeni PEX temiz tüpüm neden su ısıtıcısının yanında yeşile dönüyor?


11

Yeni PEX (onor) tesisat ile evime taşındım. Kırmızı ve mavi yerine sıcak ve soğuk için net kullandım, çünkü her şeyi kendim aldım ve çok fazla israfı önleyeceğini düşündüm. Yeni bir Milwaukee aracı satın aldıktan sonra PEX tüpünü kendim kurdum. Bu benim ilk PEX DIY projemdi, ama çok sayıda yeniden yapılanma ticaretinde adil bir deneyimim var.

Her neyse, yaklaşık 6 haftadır su tesisatı kullanıyoruz. Sadece su ısıtıcısının hemen yanındaki sıcak su borusunun (genellikle HWH olarak kısaltılır) şimdi ısıtıcının yaklaşık 12-24 "yeşil tonu olduğunu fark ettim. Suyun kendisi kokmuş veya yeşil değil - biraz farklı fark etsem de su ısıtıcısı ile PEX arasında yaklaşık 3 feet SS esnek ve bakır var.İlke müfettişimiz her şeyi onayladı.Su ısıtıcı elektrikli ve yaklaşık 5 yaşında, craigslist'ten birinden satın alındı Su ısıtıcı, eve taşındığında boştu, ama bir şey ile temizlemeye çalışmadım.

Peki, PEX tüpünün yeşile dönmesine neden olan nedir? Su ısıtıcısını daha sıcak hale getirmeli miyim? 120F'nin üzerinde olduğunu düşünmüyorum, ama ölçmedim. Ağartıcıyı sisteme arada bir enjekte etmeyi öğrenmeli miyim?

Düzenle: resim eklendi. Beklediğimden daha iyi çıktı.

su ısıtıcısından gelen borular solda


Bu soru bir resim ile daha iyi olurdu.
Jay Bazuzi

1
İyi fikir, işte burada!
brfox

Yanıtlar:


7

Ben profesyonel bir tesisatçıyım ve 20 yıldır PEX boruları kullanıyorum ve bunu yapmak için üretici sertifikalıyım.

PEX tüplerinde bu yeşil rengi gördüğüm tek şey yosun oldu. Boru, ısı bandı ve boru yalıtımı ile sarılmış ve kampçamın altında yer üstünde çalışan bir soğuk su besleme hattıydı. Boruyu çıkardığımda tüm uzunluğu boyunca yosun büyümesi oldu.

Bununla birlikte, algler boruya yapışmaz. Onu öldürdüğünüzde, sadece musluklarınızla yıkanacaktır; havalandırıcılarınızı tıkamamak için çıkardığınızdan emin olun.

  1. Şofbeninizin su besleme hattını kapatın.
  2. Su ısıtıcıdan tahliye vanasından bir miktar su tahliye edin.
  3. Su hattınızı su ısıtıcısından ayırın, böylece ağartıcıyı oradan dökebilirsiniz.
  4. Su ısıtıcıyı tekrar bağlayın ve çamaşır suyu kokusunu alana kadar tüm musluklarınızda sıcak su akıtın.
  5. Yeterli bir süre beklettikten sonra, daha fazla çamaşır suyu algılanana kadar tüm suyu sıcak su borularınızdan ve su ısıtıcısından yıkayın.

Bu yosunlarınızı öldürür, ama yine de borularınızın içinde olabilirsiniz. Yıkamadan önce gevşetmek için boruya dokunmanız gerekebilir.

Benim durumumda boruyu boşalttım ve algler kurudu ve borudan düştü. Veya etkilenen alanı kaldırabilir ve değiştirebilirsiniz.


3
Bu metin duvarını temizlemeye çalıştı, ancak mantıklı olmayan ve içerik için düzenlemek istemeyen birkaç yazım / dilbilgisi hatası kayboldu. Göndermeden önce cevaplarınızı düzeltmenizi öneririz.
The Evil Greebo

Suyu boşaltmadan önce su ısıtıcısını kapatın, aksi takdirde elemanları değiştireceksiniz.
TomG

5

Su tutan yarı saydam kaplar yosun gelişme eğilimindedir. Bunun nedeni sürekli nem ve ışığın geçmesi ... yosunların büyümesi için ideal bir ortam. Nem hakkında yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığından, su hatlarınız için yarı saydam olmayan bir tüp (kırmızı veya mavi gibi) kullanmanızı öneririz.


2
Belki algler hala kırmızı / mavi çizgilerden büyür, ama göremezsiniz? :) Bummer, yine de. Sanırım değiştirebilirim ve yalıtımla sarabilirim ve sonra yeni yosunların büyüyüp büyümediğini görmek için 6 hafta bekleyebilirim.
brfox

1
Alglerinin bir deney yapmayı düşünüyorsanız: Yeşile dönüşen açık PEX'in yarısını ışığı engelleyen bir şeyle kaplayın. Bant, karton, her neyse. Birkaç gün bekleyin (haftalar?). Eğer algleri borunun kapalı kısmı yeşil olmayacak, ancak açık kısmı hala yeşil olacaktır.
Freiheit

@brfox Evet, saydam, işler büyüyor, göremiyorsunuz. PEX ışıksız bir ortamda olmalıdır.
Fiasco Labs

2

Muhtemelen alg büyümesi, Shane'in dediği gibi, değiştirmekten çok daha kolay bir düzeltme var: yalıtın. (bu muhtemelen zaten yapmanız gereken bir şeydir!)


Ben hala bazı şeyler bitirme beri çoğu, ama çamaşır odası henüz yalıtımlı.
brfox

@brfox Açıkta kalan borudaki veya yakınındaki yeşil malzeme konumu ... veya yosun olması imkansız mı?
Michael

Evet, ışığa maruz kalıyor. Ama koridordan sadece dolaylı ışık - asla doğrudan güneş ışığı. Ve bu sadece HWH ısıtıcıya en yakın borunun bölümüdür, bu yüzden bir sıcaklık da olmalı. Soğuk su hattı aynı miktarda ışığa sahiptir, ancak hiç yeşil değildir.
brfox

Hmm. Yosun olduğu fikrindeki sorunum, diğer boruların hiçbirinde yosun bulunmadığı. Bakır sülfat, yosunlardan kurtulmak için kullanılan yaygın bir havuz kimyasaldır, ancak düz eski bakırın yosunları öldürüp yosun teorisini ekarte edip etmeyeceğini bilmiyorum. Su ısıtıcısından geliyor gibi görünüyor ve yine de orada herhangi bir yosun olmamalı ... Işık yok. Yosunların bu kadar fazla ışığa ihtiyacı yok, ama sanırım su ısıtıcısının içindekinden çok daha fazlasına ihtiyacı var. Bunun yerine yeşil şeylerin olduğunu düşünmeye başlıyor ...
Michael

oksitlenmiş bakır ( google.com/… ) ... ancak öte yandan, renk algleri tipik olarak daha fazla maviye sahip olan oksitlenmiş bakırdan daha fazla uyuyor gibi görünüyor.
Michael

2

Belki bu yardımcı olacaktır: http://www.mass.gov/dep/water/drinking/color.htm

Yukarıdaki bağlantıdan:

Yeşil su

Soğuk iklimlerde, yeşil suyun en yaygın nedeni bakır tesisat korozyonudur. Bu olursa, su genellikle mavimsi-yeşil bir renk tonuna sahip olacak ve / veya su bir musluktan damlarsa, porselen üzerinde mavimsi-yeşil bir leke bırakacaktır. Bakır korozyonu, özellikle boru malzemesinin bir karışımına (örneğin, bazı bakır ve bazı galvanizli çelik gibi) sahipseniz, elektrik sisteminizin su borularınıza topraklanması da neden olabilir. İki yıldan daha az bakır tesisatlı evlerde yeşil su da bulunabilir. Bakır varlığı analiz ile doğrulanabilir. EPA'nın bakır bir bilgi formu var.

Yeşil su, vanalarda, su pompalarında ve su pompası parçalarında bulunan düşük kaliteli bronz alaşımların çinkosundan da kaynaklanabilir. Bu sorun, yüksek katlı binalarda ve suyun depolama tanklarına pompalandığı büyük endüstriyel tesislerde ortaya çıkabilir. Su ayrıca çinko için test edilebilir.

Sıcak havalarda yeşil su, rezervuarlar veya nehirler tarafından sunulan su kaynaklarındaki yeşil alglerden kaynaklanabilir. Algler, tatlı su kütlelerinde kolayca yetişen tek hücreli bitkilerdir. Algler bir sağlık tehdidi değildir ve alglerin suyun rengini bozdukları noktaya kadar büyümelerini önlemek için rezervuarlar yönetilebilir ve izlenebilir. Filtrasyon yoluyla su tedarikçisi algleri de temizleyebilir.


Su yeşil değil, sadece PEX tüpleri. Evde neredeyse hiç bakır yok.
brfox

1

Aslında pirinç bağlantı elemanınızla ilgilidir, bu bağlantı parçaları bakıra bağlandığında aşındırıcıdır.


Negatif oylamaya karşı çıktım, ancak normalde bu cevaba oy vermezdim. Ayrıntılardan yoksundur ve bu iddiaya atıfta bulunan bazı kaynaklara bir bağlantı ile birincil olacaktır.
ShoeMaker

Pirinç, bakır ve farklı bir metal arasında geçiş olarak kullanılmasına izin verilir, aşındırıcı değildir.
xhainingx

1

Kuyu suyunda mısın? Suyun pH'ını test ettiniz mi - kuyuda veya şehir suyunda mısınız? Düşük pH'lı su bakır boruları aşındırır. Tesisatınızda kısmen bakır boru bulunduğunu gördüğünüzde, gördüğünüz yeşil bakır borulardan sızıyor olabilir. Sıcak su ayrıca sızıntının daha soğuk sudan daha fazla olmasına izin verir. Bu, neden sıcak su borusunda, diğerinde değil de gördüğünüzü açıklayabilir.

Ayrıca, PEX borularınıza klor ağartıcı dökerken dikkatli olun. Bu, güneş ışığına maruz kalma gibi boruları zayıflatabilir. Çamaşır suyu kullanmadan önce araştırma yapın!


0

Bu, sıcak su ısıtıcısında ve bölgedeki sert sularda birikmesi nedeniyle oldu. Evinizi yeniden boru hattına alıp ısıtıcıyı asla değiştirmediyse, eski borulardaki eski önemsiz su ısıtıcısının altında hala ayarlandığını unutmayın.

"6 yaşından büyükse ısıtıcıyı değiştirin veya 6 yaşın altındaysa güzel yıkayın"


0

Ben bir tesisatçıyım ve bununla birkaç kez karşılaştım. Bence yosunların borularınızda büyümesi için bir fırsattır. Rezervuarı kontrol edin; orada başlar ve alglerin gelişmesi için tüm unsurları ekler ve daha sonra, size büyümeye katkıda bulunmak için ışık ve sıcaklık topladığı alanlarda size taşınır.

Her ışık derecesine göre saydam boruları örtün. Işık olmadan büyümeye devam etme yeteneğini sınırlarsınız. Gayzer için basınç regülatörüne ulaşmadan önce durulanabilen ve tekrar kullanılabilen ince bir mikron süzgeç yerleştirin. Bu benim için çalıştı.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.