Neden tırnakları yarıya kadar çekiçlediler ve destekleri sabitlemek için eğildiler?


14

1950'lerin evimde çivileri yarıya kadar çekiçlediler ve destekleri kirişe sabitlemek için eğildiler. Bu teknik neden kullanıldı?

resim açıklamasını buraya girin


5
Basit cevap: Çiviler çok uzundu ve daha küçük olanları yoktu. Uzun olanları eğin. Görünüşe göre tüm bu yıllar boyunca var.
Brian

Yanıtlar:


31

Tırnak başları delikler için yeterince büyük değil. O zaman marangozlar bugün yaptığımız çok çeşitli bağlantı elemanlarının ve montaj aletlerinin tadını çıkarmadı, bu yüzden şu anda mevcut olanı kullanmış olabilirler. Bu işi yaptı, değil mi?

~ veya ~

Marangoz, bunları gecikme vidaları ile değiştirmeyi ve unutmayı amaçlamıştı.

~ veya ~

O kerestenin yüzeyinin arkasında delinmeye karşı hassas bir şey var. Standart bir ışın gibi görünüyor, ama evimden söylemek zor.


6
Deliklerin çivi delikleri için çok büyük olduğunu söyleyebilirim. En iyi kanıtlanabilir neden gibi görünüyor.
JPhi1618

2
Deliklerin, herhangi bir çivi için kesinlikle çok büyük olan bir tür koç cıvatası veya gecikme cıvatası için tasarlandığını kabul edin. Sizi rahatsız ediyorsa, bunları çıkarın (birer birer), uygun büyüklükte bir pilot delik açın ve kiriş derinliği için uygun uzunlukta bir gecikme cıvatası (ve rondela) kullanın.
tamirci

8

Çünkü direği hareket ettirmek gerekirse tırnakları çıkarmak kolaydır.

Çiviler, binanın toplam ağırlığı direk üzerinde çok fazla baskı yapana kadar direği çoğunlukla yerinde tutar. Bu noktada, çoğunlukla üst direk plakası ile direği yerinde tutan kiriş arasındaki sürtünmedir.


3
Böyle bir durumda kimsenin bağlantı elemanlarını kasıtlı olarak çıkaracağından ve daha iyi bir şeyle değiştirmeyeceğinden emin değilim. Onlar olmadan, kazayla çarpışma ile birlikte hafif bir yükün (çeşitli nedenlerle olabilir) direk değiştirebileceği kesinlikle mümkündür.
isherwood

6
Çivileri tamamen vurmak, tutma gücüne eklemeden kirişlere kiriş koyacaktır.
gbronner

3

Kararımda, tırnakları yarıya bükmek desteği daha iyi korur ve tırnakları tamamen dövür. bu neden? çünkü çivi uzunluğunun yarısının yüzeyi çivi başının yüzeyinden daha büyüktür. her şey çivi ve destekler arasındaki temas yüzeyi ile ilgilidir. birisinin boruyu çekmeye çalıştığını varsayalım. fasulyeyi yerinde tutan ne? tırnaklar; çivilerin temas yüzeyi büyüdükçe boru yerinde tutulur

aynı çekme kuvvetinin daha büyük bir tırnak yüzeyine dağıtılması için, bu daha küçük bir Basınç ile sonuçlanır, böylece tırnakların kırılma şansı azalır; aslında, birinin boruyu çekmesine gerek yoktur; borunun çivilere karşı bir kuvvet olarak hareket eden kendi ağırlığıdır.

boruyu çivinin temas yüzeyinden desteklerle ayrı olarak sabit tutan ikinci bir faktör de vardır: tırnakların ahşaba ne kadar derin girdiği. Belki de 1: 1 oranı (tırnağın yarısı tahtaya, yarısı dışarıda) makul bir uzlaşma gibi görünüyordu. ideal olarak, çivinin büyük bir kısmı tahtaya girmeli ve büyük bir kısmı da dışarıda kalmalıdır. bu yüzden bir uzlaşma sağlanmalı. mükemmel oran, karmaşık bir soru, ahşap ve çivi arasındaki sürtünmeye ve boru üzerinde ve ayrıca çivilere etki etmesi beklenen çekme kuvvetlerine bağlı cevaptır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.